Wirusami zarażamy się wdychając powietrze. Atakują one błonę śluzową nosa przez kilka dni. Potem znikają. Nie ma na nie skutecznego leku. Możemy jednak zapobiegać powikłaniom, chorobom wywoływanym przez bakterie, które mnożą się w osłabionym przez walkę z wirusem organizmie.
Często decydujemy się na różne leki, herbatki, które mają nas wyleczyć szybko i skutecznie. Tymczasem prawda jest taka, że przeziębienie "swoje" trwać musi i nie ma cudownego leku na tę chorobę
Zdrowa temperatura
Gdy temperatura na termometrze sięga powyżej 37 stopni, nie ma co się bać. Gorączka oznacza, że organizm walczy z chorobą. System odpornościowy działa jak trzeba.
Podwyższona temperatura jest sygnałem, że w organizmie dzieje się coś złego i organizm sobie z tym radzi. W jaki sposób powstaje gorączka nie do końca wiadomo. Przestawia ona jednak nasz naturalny ośrodek termoregulacji. Najczęściej wywołują to zjawisko: infekcje, odwodnienie organizmu, urazy czaszki, oparzenia i porażenia słoneczne, przegrzanie u małych dzieci i silne doznania emocjonalne na przykład stres.
Naukowcy doszli do wniosku, że magiczna liczba 36,6 jako określenie prawidłowej temperatury ciała zdrowego człowieka to fikcja. Każdy z nas ma bardzo indywidualną temperaturę naturalną. U jednych może to być nawet 37,2 stopnia, a u drugich 36,0 to normalny stan. Dlatego o gorączce możemy mówić, gdy na termometrze pojawią się przynajmniej 38 kreski. Gdy temperatura ciała osiągnie 41 stopni nasze życie jest zagrożone.
Małe dzieci zazwyczaj dobrze znoszą temperaturę nawet 39 stopni. Z dorosłymi jest inaczej, wszystko zależy od indywidualnej reakcji.
Temperatura nadmiernie wzrasta gdy się pocimy, serce nam szybko bije, nie mamy apetytu, czujemy ból głowy i ogólne osłabienie. Wtedy trzeba wezwać lekarza.
Obniżanie ciepła
Jeśli ciepłota ciała wzrośnie do 38,5 stopnia należy ją obniżyć. Trzeba wywietrzyć pokój, a temperaturę w pomieszczeniu obniżyć do nie więcej niż 20 st. C.
Gorączkującemu należy podawać jak najwięcej płynów - niegazowanych, niesłodzonych - wcale nie herbatki z cukrem i cytryną, tylko najzwyklejszą wodę. Jeśli chory nie chce jeść można mu dawać soki owocowe, ale - uwaga! Jeśli zażywa antybiotyki niewskazany jest sok grapefruitowy. Przy gorączce nie chce się jeść więc proponuj choremu lekkie potrawy - bardzo dobry będzie rosół (nietłusty) nazywany żydowską aspiryną.
Bardzo skuteczne są zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci zimne okłady. To lepsze niż leki obniżające temperaturę. Okłady, wcale nie lodowato zimne, tylko o temperaturze pokojowej kładzie się na kark, czoło i stopy. Podobnie zadziała chłodna kąpiel - woda powinna mieć około 3 stopni mniej niż temperatura ciała gorączkującej osoby.
Nie łącz lekarstw!
Jeśli okłady nie pomogą, trzeba sięgnąć po leki obniżające gorączkę. Lepiej nie zażywać ich na własną rękę, nawet gdy są dostępne w aptece bez recepty. Wiele z nich wchodzi w interakcje z lekami zażywanymi przez chorego na co dzień. Na przykład kwas acetylosalicylowy znajdujący się w aspirynie i polopirynie występuje też w lekach na chorobę wieńcową - ich połączenie może powodować krwotoki.
Kaszel kaszlowi nierówny. Jeden może świadczyć o banalnym przeziębieniu, inny sygnalizuje choroby.
Kaszel też leczy
Kaszel powstaje wtedy, gdy z płuc wydobywa się gwałtownie pewna część powietrza. Jeśli przy tym uwalnia się wydzielina mówimy o kaszlu mokrym. Gdy towarzyszy mu jedynie odgłos szczeknięć bez wydzieliny to kaszel suchy.
W infekcji dróg oddechowych często zdarza się, że z początku suchy kaszel staje się mokry. To często oznacza, że infekcja mija i przestanie nam dokuczać po kilku dniach. Jednak uwaga! Często kaszel lubi wracać po kilku tygodniach. Organizm jest osłabiony i łatwo łapie kolejną infekcję.
Jak walczyć z kaszlem? Przede wszystkim dużo pić i nawilżać śluzówkę gardła. Na kaloryfery w domu i pracy najlepiej założyć pojemnik z wodą, by powietrze w pomieszczeniach też było nawilżone. Do picia polecamy gorące napoje - nie wrzątek oczywiście! Mleko z miodem to jest to! Jednak mleko powinno mieć temperaturę około 70 stopni C., czyli być trochę przestudzone. Jeśli miód rozpuścimy w zbyt gorącym mleku traci on właściwości lecznicze.
Teraz obalamy jeden z mitów. Picie syropu nie zawsze jest skutecznym sposobem na kaszel. Przy kaszlu mokrym pijąc syropy utrudniamy odksztuszanie wydzieliny zalegającej w na przykład oskrzelach. Syropy mają sens w przypadku kaszlu suchego, który utrudnia zasypianie.
Jednak zawsze trzeba pamiętać o jednym - kaszel sam w sobie nie jest chorobą, tylko objawem. Dlatego właśnie zawsze trzeba skonsultować się z lekarzem, by określił co jest przyczyną kaszlu i zaordynował odpowiednie leczenie. Często na przykład kaszel jest objawem nie tylko infekcji górnych dróg oddechowych, ale i niewydolności serca, alergii czy refleksu żołądkowego.