https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Górnicy z Wieliczki już świętują. Podziemna pasterka odbyła się w wigilijny poranek [WIDEO]

Julia Kalęba
Poranna Pasterka to w wielickiej kopalni tradycja – zwyczaj ukuty w rytmie górniczej pracy.
Poranna Pasterka to w wielickiej kopalni tradycja – zwyczaj ukuty w rytmie górniczej pracy. Fot. Rafał Stachurski
Górnicy z Kopalni Soli „Wieliczka” jako pierwsi w Polsce powitali nowonarodzonego Jezusa. Starym zwyczajem górnicza Pasterka została odprawiona w wigilijny poranek. Uroczystą mszę celebrował Metropolita Krakowski Arcybiskup Marek Jędraszewski.

Poranna Pasterka to w wielickiej kopalni tradycja, zwyczaj ukuty w rytmie górniczej pracy. W Wigilię Bożego Narodzenia nie prowadzono w kopalni ciężkich robót, a załoga - ta, która 24 grudnia kończyła swoją zmianę oraz ta, która dopiero szychtę zaczynała, spotykała się wczesnym rankiem na wspólnej modlitwie. Zwykle gromadziła setki wiernych, ale w tym roku, z powodu pandemii, odbyła się z zachowaniem sanitarnego rygoru, jedynie w niewielkim gronie pracowników kopalni.

- Ta Pasterka już nam mówi: radujmy się, Bóg jest z nami, bo chce nas zbawić. Ta radość jest radością ludzi, którzy chcą każdego dnia zbliżać się do Boga. Ta nasza dzisiejsza eucharystia to wysławianie Boga, że chciał przyjść do nas - podkreślił arcybiskup w homilii do górników i tych wszystkich, którzy łączyli się na podziemnej porannej pasterce za pośrednictwem transmisji internetowej.

Modlącym się sprzyjał klimat miejsca. Kaplica dedykowana św. Kindze, w której odprawiana jest współcześnie górnicza Pasterka, przywodzi na myśl Grotę Narodzenia. Świątynia w całości wykuta w soli jest dziełem górników-rzeźbiarzy, którzy blisko sto lat pracowali nad jej wystrojem. Rzeźby i płaskorzeźby ilustrują życie Jezusa. Na skalnej półce przy północnym ociosie (ścianie) świątyni w roku 1903 Józef Markowski umieścił pierwsze figurki szopki Betlejemskiej. Kolejne postaci pojawiły się dopiero w roku 1920. Pierwotnie drewniane w późniejszych latach zostały zastąpione solnymi kopiami - wykonał je również utalentowany górnik Mieczysław Kluzek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pozostałe

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Olewać taką pasterkę z tym nawiedzonym Jędraszkiem. Jaki biskup tacy i górnicy :)

A
Adam batko

Obecnosc Arcybiskupa Marka Jędraszewskigo jest obraza uczuc religilnych i Boga .

Nie tak nauczal Najwyzszy jak to czynia niek

torzy ksieza ..

Tu rzadzi koscielna mafia .

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska