https://pomorska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Gorzka przyszłość

Tekst I Fot. Magdalena Karczewska
Produkcja w cukrowni w Ostrowitem wygasła z początkiem roku. Wszystko wskazuje na to, że pozostałe budynki zostaną rozebrane.

Pojawiły się także inne problemy m.in. ogrzewania osiedla mieszkaniowego.

_- Krajowa Spółka Cukrowa zamierza doprowadzić do likwidacji całego majątku. Na razie wystąpił jako dzierżawca SugarPol, ale w niedługim czasie umowa dzierżawy zostanie rozwiązana, więc funkcje właścicielskie i użytkownika będzie pełniła Krajowa Spółka Cukrowa- _mówił w czasie poniedziałkowego spotkania z mieszkańcami wójt gminy Brzuze Jan Koprowski.

Rozbiórka do 2009 roku

Być może niektóre obiekty uda się uratować, ponieważ są osoby zainteresowane nabyciem lub dzierżawą. Chodzi tu głównie o budynki znajdujące się w pobliżu drogi, a więc od portierni w stronę Brzuzego. Nie ma zainteresowanych pozostałymi obiektami.

- Taka jest deklaracja Krajowej Spółki Cukrowej, jeżeli w krótkim czasie znajdą się klienci, to te obiekty mogłyby pozostać. Natomiast, jeżeli nie znajdą się takie osoby, to do września 2009 roku obiekty te zostaną rozebrane - _informował wójt Koprowski. - _My jako samorząd zrobimy wszystko, aby te budynki nie zostały rozebrane, ale niestety nasze możliwości też są ograniczone.

Wysokie odszkodowania

W sprawie obiektów po byłej cukrowni skontaktowaliśmy się z rzecznikiem prasowym Krajowej Spółki Cukrowej w Toruniu Łukaszem Wróblewskim.

- Decyzja o demontażu linii produkcyjnej jest konsekwencją reformy unijnej. Właścicielami linii produkcyjnej jest spółka SugarPol, Krajowa Spółka Cukrowa jest tylko właścicielem nieruchomości i gruntu - mówił. Nie ukrywał, że chodzi w tej sprawie o wysokie odszkodowania. -_Unia tak to ustawiła, że jeżeli producenci będą demontowali linię, czyli na trwałe ograniczali produkcję to dostaną odszkodowania -_informował.

Interwencja marszałka

Interwencję w sprawie niedopuszczenia do wyburzenia obiektów po cukrowni, zapowiadał marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. Prosili go o to mieszkańcy Ostrowitego w czasie spotkania, które odbyło się 30 kwietnia w Rypinie. Marszałka zdziwił zwłaszcza fakt, że zgodę na rozbiórkę wyraził konserwator zabytków. Rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Beata Krzemińska:

- Marszałek zwrócił się do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wyrażając swoja opinię, że budynki po byłej cukrowni powinny być chronione. Wyraził swoje zaniepokojenie bierną postawą konserwatora wobec likwidacji infrastruktury zakładu.

Swoją opinię i uwagi w sprawie dotyczącej rozbiórki marszałek zgłosił również do Ministra Skarbu i do wiadomości prezesa Krajowej Spółki Cukrowej. Dla marszałka niezrozumiałe jest rozbieranie infrastruktury, która jest idealna pod inwestycje i prosi o wsparcie jego działań posłów PO z naszego województwa.

Stara kotłownia

Obecnie pojawił się także problem ogrzewania budynków osiedlowych.

- Zarówno SugarPol, jak i Krajowa Spółka Cukrowa wycofują się z działalności gospodarczej na tym terenie. W związku z tym w najbliższym sezonie Krajowa Spółka Cukrowa nie będzie ogrzewać osiedla - informował wójt Jan Koprowski. Budynek kotłowni przez jeden sezon miałby pozostać.

- Proponują nam wykorzystanie tego obiektu przez mieszkańców, którzy musieliby się zająć samodzielnie tą działalnością - mówił wójt.

Kotłownia jest jednak nieekonomiczna, a jej remont to zbyt wysokie koszty. Poza ogrzewaniem dochodzą jeszcze kwestie związane z infrastrukturą osiedlową, kanalizacją, oświetleniem. Wszystkie te problemy mają zostać poruszone w czasie spotkania, które odbędzie się w najbliższy piątek, między przedstawicielami mieszkańców osiedla, Urzędu Gminy oraz Krajowej Spółki Cukrowej i SugarPol.

Budynki cukrowni w Ostrowitem przez wiele lat tętniły życiem. Teraz wszystko wskazuje na to, że zostaną rozebrane.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

ooo !

O
Obcy
Byli pracownicy tak się zajęli wówczas swoimi odprawami że zapomnieli wywalczyć nawet kotłowni aby ich domy były dziś ogrzewane.Ciekawe jak oni będą tam żyć zimą.
f
falkon
To wszystko bardzo przykre, szczególnie dla mieszkańców Ostrowitego. Należy zrobic maksymalnie wiele aby zaadoptować istniejącą infrastrukturę przynajmniej w jakiejś części. Tak żeby miejscowość nie była skazana na wegetację. Nie należy spieszyć się z tą rozbiórką... Wszystko w rękach wladz lokalnych i marszałka województwa...Trzymam kciuki...
~xxx~
oto jest polityka krajowej spółki cukrowej,jak likwidować to wszystko,by się nie został kamień na kamieniu
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska