https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gostycyn. Jak rozkręcić biznes na wsi - szkolenie z "Buko"

Ramona Wieczorek [email protected] tel. 52 396 69 32
Seminarium i projekt są skierowane do mieszkańców gminy. Będzie można dowiedzieć się m.in., jak rozpocząć działalność na wsi oraz nauczyć się obsługi ruchu turystycznego. - Udział w szkoleniu jest bezpłatny - mówi Wojciech Weyna.
Seminarium i projekt są skierowane do mieszkańców gminy. Będzie można dowiedzieć się m.in., jak rozpocząć działalność na wsi oraz nauczyć się obsługi ruchu turystycznego. - Udział w szkoleniu jest bezpłatny - mówi Wojciech Weyna. fot. DF
W piątek szkolenie o tym, jak zarobić, mieszkając w małej miejscowości. Będzie mowa o zakładaniu spółdzielni socjalnych i wiosek tematycznych, udział jest bezpłatny. To pierwszy etap projektu, na który stowarzyszenie Buko dostało stuprocentowe dofinansowanie unijne.

Program

Program

16-16.15 powitanie gości, przedstawienie założeń i możliwości wsparcia w ramach projektu oraz zasad rekrutacji - Agnieszka Weyna
16.15-17.15 ekonomia społeczna jako forma działalności gospodarczej na terenach wiejskich, wprowadzenie i dobre praktyki - Karolina Cyran-Juraszek
17.15 przerwa
17.30-18.30 spółdzielnie socjalne jako forma działalności na terenach wiejskich - wprowadzenie i dobre praktyki Wojciech Jagielski
18.30 przerwa
18.45-19.45 wsie tematyczne jako forma działalności na terenach wiejskich - wprowadzenie i dobre praktyki - Bartosz Puchowski
19.45-20 podsumowanie, dyskusja, rekrutacja

Stowarzyszenie Mieszkańców i Miłośników Piły nad Brdą "Buko" dostało 50 tys. zł na kolejny pomysł. - Projekt cieszy nas tym bardziej, iż nie będzie wymagał wkładu własnego ze strony stowarzyszenia i zostanie w stu procentach sfinansowany ze środków unijnych w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego - mówi Wojciech Weyna, szef "Buko".
"Kopalnia ekonomii społecznej" znalazła się na dziewiątym miejscu na 117 wniosków złożonych w konkursie, co również jest dużym sukcesem organizacji.

Propozycja jest skierowana do bezrobotnych z gminy Gostycyn. To cykl szkoleń o spółdzielniach socjalnych, zakładaniu wiosek tematycznych, skutecznej promocji takich wsi i zarabianiu na ich funkcjonowaniu.

Będzie też mowa o prowadzeniu własnej działalności związanej z produktem lokalnym, tworzeniu produktu turystycznego oraz otwierania własnej firmy w sektorze ekonomii społecznej. Krótko mówiąc, chodzi o to, by móc pracować i zarabiać, mieszkając na wsi.

Szkolenia będą prowadzone przez fachowców i wsparte doradztwem ekspertów otoczenia biznesu. - Podpowiedzą, jak odnieść sukces na rynku pracy i w jaki sposób zarobić na życie, wykorzystując potencjał turystyczny i historyczny gminy Gostycyn - wyjaśnia Weyna.

W ramach projektu powstanie koncepcja wsi tematycznej Wioska Górnicza. W planie też wydanie map gminy z wybranymi atrakcjami turystycznymi, miejscami noclegowymi oraz szlakami. Prócz tego dwudniowy wyjazd uczestników projektu do wybranego przedsiębiorstwa społecznego, by podpatrzeć, jak inni odnoszą sukces.
Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny. - W jego ramach zagwarantowaliśmy m.in. wyżywienie, materiały szkoleniowe, pokrycie kosztów przejazdu - dodaje szef "Buko".

Projekt jest realizowany od 1 grudnia do końca maja. Rekrutacja uczestników rozpocznie się konferencją, którą zaplanowano na najbliższy piątek. Będzie to pierwszy etap projektu "Kopalnia Ekonomii Społecznej".

Seminarium "Dobre praktyki ekonomii społecznej - czyli jak zarobić na wsi" w piątek w sali weselnej przy ul. Słonecznej w Gostycynie w godz. od 16 do 20.
Poprowadzą je eksperci przedsiębiorczości społecznej - Karolina Cyran-Juraszek, Wojciech Jagielski i Bartosz Puchowski.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska