Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gotyk na Dotyk Festival

Paweł Czajkowski
Festiwal muzyki metalowej i gotyckiej Gotyk na Dotyk II
Festiwal muzyki metalowej i gotyckiej Gotyk na Dotyk II
W fosie zamkowej na festiwalu o tej nazwie zagoszczą zespoły wykonujące ciężkie odmiany rocka.

SELLISTERNIUM to mieszanka klimatycznego art rocka/metalu z dużymi wpływami progresywno-gotyckimi

Gotyk na Dotyk Festival
SELLISTERNIUM

(fot. SELLISTERNIUM )

SELLISTERNIUM powstał przy końcu roku 1999 w Bydgoszczy. Od połowy 2000 do 2001 roku, grupa zagrała szereg koncertów w bydgoskich klubach (m.in. Sanatorium, Los Desperados) i na imprezach plenerowych (Muszla Koncertowa, Wyspa Młyńska). Biorąc udział w plebiscycie organizowanym przez Wojewódzki Ośrodek Kultury "Muzyczny Ogród", Sellisternium zdobyło nagrodę, dzięki której drugiego października w roku 2000, w studiu Radia PIK w Bydgoszczy zarejestrowało swoje pierwsze demo. Po 2001 roku, drogi ówczesnych członków zespołu rozeszły się.

Jednak po dwóch latach milczenia, w roku 2003, grupa z innym spojrzeniem na swą twórczość, znów rozpoczyna działalność, w zupełnie nowym składzie (z pierworodnego składu pozostali tylko Anna Pietrzak i Marcin Koleniec), w którym gra do dziś.

Dragon's Eye - warszawski zespół heavy/thrash metalowy

Gotyk na Dotyk Festival
Dragon's Eye

(fot. Dragon's Eye)

Założony w 1999 roku przez Konrada Krajewskiego (gitara) oraz Michała Kozłowskiego (bas). Resztę składu uzupełnili: Miłosz Komorowski (śpiew), Piotr Fligiel (gitara) oraz Marcin "Kaczor" Przybylski (perkusja).

W roku 2000 zespół nagrał swoje pierwsze Demo oraz zaczął regularnie koncertować w różnych miastach Polski. Rok później zespół podpisuje kontrakt z wytwórnią Apocalipse Production wydając płytę "Screaming For Metal". W pierwszych latach działalności, w muzyce Dragon's Eye wyraźnie dominuje nurt klasycznego heavy metalu. Słychać wpływy takich zespołów jak: Iron Maiden, Judas Priest czy Metallica, których to utwory Dragon's Eye często włączało do swojego repertuaru, co zawsze spotykało się z gorącym przyjęciem publiczności.

W roku 2003 Dragon's Eye nawiązał współpracę z rysownikiem oraz pisarzem Piotrem Zwierzchowskim, którego pomysłem było stworzenie oprawy muzycznej do komiksu jego autorstwa. Pomysł z początku niecodzienny, skierował zespół na nowe tory, co zaowocowało wydaniem pierwszej części koncept-płyty wraz z komiksem do serii pt. "Świat Kropli".

Rok 2004 przynosi zmiany personalne w zespole. Odchodzi basista Michał Kozłowski i zastępuje go Tomasz "HellFaYa" Faber, a w niedługim czasie stanowisko wokalisty opuszcza Miłosz, na miejscu którego pojawia się Sebastian Pańczyk. Nowe osobowości, a także zdobyte doświadczenie starej ekipy powodują iż stylistyka oraz brzmienie zespołu ewoluują odchodząc od klasycznego heavymetalu a wprowadzając elementy thrash przedstawione w mocniejszy a zarazem rock'n'rollowy sposób.

Rok 2005 zespół otwiera wydaniem drugiej płyty z serii "Świat Kropli" zatytułowanej "The Newborn Killer". Przez kolejny rok trwa promowanie materiału na koncertach oraz sesja nagraniowa na trzecią i ostatnią już część "Świata Kropli".

Batalion d'Amour - rockmetal z elementami gotyku i progrocka.

Gotyk na Dotyk Festival
Batalion d'Amour

(fot. Batalion d'Amour)

Batalion d'Amour to zespół, który już sporo czasu istnieje na scenie muzycznej. Przez wielu identyfikowany z polską sceną gotycką, tworzy muzykę w której usłyszec można dość zróznicowane elementy stylistyczne.
Pewien klucz, do którego odwołuje się sam zespół - to po prostu rockmetal z elementami gotyku i progrocka.
Zespół nigdy nie trzymał się sztywno gotyckiej etykiety. Po zmianie wokalistki w 2002 roku, którą obecnie jest Karolina Andrzejewska, muzyka straciła jeszcze bardziej swoją gotycką estetykę na rzecz bardziej progresywnych zwrotów.

Zespół ma na koncie 5 albumów wydanych na CD, z których pierwszy datowany jest na rok 1998.
Popularyzacja BDA na polskiej scenie to właśnie druga połowa lat 90-tych, kilkukrotne występy na festiwalu Castle Party, trasy koncertowe z Moonlight, Closterkeller i Aion.

Corruption, to polska grupa muzyczna początkowo wykonująca wypadkową death oraz doom metalu, obecnie zaś prezentuje stoner metal.

Gotyk na Dotyk Festival
Corruption

(fot. Corruption)

W lipcu muzycy rozpoczęli nagrania nowego albumu pt. Orgasmusica zarejestrowanego ponownie w Kokszoman Studio. Na przełomie lipca i sierpnia grupa wystąpiła ponadto na IX edycji Przystanku Woodstock gdzie zagrał dla 400000 osób. Podczas występu w zespole zadebiutował znany z występów w grupie Twisted Cow gitarzysta Norbert Falkiewicz pseudonim "Fala". Orgasmusica ukazała się 23 września 2003 roku, a promowana była m.in. podczas występu w katowickim Spodku poprzedzającego grupę Deep Purple.

Progresywny rock toruńskiej Algebry

Gotyk na Dotyk Festival

Od dziesięciu lat grają w niezmienionym składzie, ale dopiero od roku pod nazwą Algebra.

Zespól powstał w 1997 roku w składzie Mariusz Bejger, wokalista i basista, Marcin Iwiński, gitarzysta i Krzysztof Krajewski, perkusista. Początkowo działali pod nazwą Who Killed Bambi.
W rodzinnym Toruniu grupa zarejestrowała pierwszy singiel promocyjny. Piosenka ma tytuł "Spokojny" Praca w studiu Black Bottle Records Grzegorza Kopcewicza (wokalista słynnej Butelki) poszła bardzo sprawnie. Niewykluczone, że cały materiał muzyczny nad którym pracuje obecnie zespół, będzie nagrywany właśnie tam. - Na wiosnę planujemy płytę studyjną, ale będzie to raczej kolejny materiał promocyjny, a nie krążek przeznaczony do sprzedaży w sklepach.

LILITH więcej niż gotyk i metal

Gotyk na Dotyk Festival
Lilith

(fot. Lilith)

Zespół LILITH powstał na początku roku 1998 w Poznaniu. Zespół nagrał 2 materiały demo oraz 3 pełnowymiarowe albumy: Lilith (2000), Pierwsza Ewa (2002) oraz Underworld (2007). Album Pierwsza Ewa stanowiący swego rodzaju podsumowanie pierwszych lat działalności zespołu, dzięki szerokiej promocji w mediach (rozgłośnie radiowe, internet, prasa oficjalna i podziemna), przyczynił się do ukształtowania wizerunku zespołu jak również ugruntowania jego pozycji na polskiej niezależnej scenie gotyckiej.

Muzyka LILITH początkowo łączyła elementy przede wszystkim muzyki metalowej oraz gotyku, z czasem jednak nabrała bardziej indywidualnego charakteru. Dzisiejsze pomysły kompozytorskie jej twórców wybiegają daleko poza granice metalu czy gotyku. Konfrontując ciężkie brzmienia gitarowe z delikatnymi brzmieniami instrumentów klasycznych, przeciwstawiając męski growl subtelnym kobiecym liniom wokalnym udało się uzyskać efekt, dzięki któremu trudno jest jednoznacznie sklasyfikować styl prezentowany przez zespół.

Otwartość na inne gatunki muzyczne pozwalała zespołowi stawać na jednej scenie z zespołami prezentującymi zarówno lżejsze odmiany rocka poprzez muzykę progresywną po najcięższe odmiany muzyki metalowej. Liczne koncerty, które pozwoliły na żywo zaprezentować muzykę LILITH szerokiej publiczności udowodniły, iż zespół doskonale sprawdza się na scenie.

Killjoy - polski zespół heavymetalowy z Rudy Śląskiej

Gotyk na Dotyk Festival

Pod nazwą Killjoy zespół istnieje od 1998 roku (wcześniej jako Mystic Side). Początkowo różnił się też skład kapeli, perkusistą był Adrian Ruda. Zakończył on swoją karierę w zespole w 2000 a zastąpił go Marcin Bruner. W tym czasie zespół zdążył zarejestrować trzy dema (Invite Us To Your Party, Killjoy Happens i Acces Denied). W roku 2002 w Mamut Studio nagrano kolejne demo zatytułowane A drug called reality. Latem 2004 roku w studiu ZED zespół nagrał mini album Back To The Past, który ukazał się w tym samym roku. Roku natomiast następnego zespół wypuścił długogrający krążek "Enemigo".

Chainsaw - heavymetal z Bydgoszczy.

Gotyk na Dotyk Festival
Chainsaw

(fot. Chainsaw)

W okresie 2000-2002 Chainsaw wystąpił na licznych koncertach u boku między innymi Turbo, Kat, Ceti, Acid Drinkers czy też Hunter. Przez wiele magazynów (m.in. Metal Hammer, Heavy Metal Pages) został uznany największą nadzieją polskiego melodyjnego heavy metalu. Kolejnym wydawnictwem w historii grupy był album Electric Wizards z 2002 (nagrany ponownie w "Studio Q"). Pierwsze wydanie tego krążka zostało całkowicie sfinansowane ze środków zespołu, w lipcu 2003 materiałem zainteresowała się jednak niemiecka Shark Records. Efektem tego było wypuszczenie tego wydawnictwa w Europie Zachodniej przez tę wytwórnie, a także na jej licencji w Polsce przez Metal Mind Productions. Reedycja Electric Wizards sygnowana przez Shark Records/MMP została z przyczyn prawnych podpisana jako "The Chainsaw" a nie "Chainsaw".

W ramach promocji albumu zespół wystąpił na kilkudziesięciu koncertach, wśród których najbardziej godne odnotowania są udziały w festiwalach Hell Fest (wspólnie z Ancient Rites), Rock Węgorzewo (wspólnie z Hunter, Sweet Noise), Metalmanii 2004 oraz "Rock Against Terrorism" (wspólnie z Sylvan, Riverside, Corruption). Grupa zagrała także support podczas warszawskiego koncertu zespołu Classic Whitesnake (złożonego z byłych muzyków Black Sabbath oraz Whitesnake). We wrześniu 2004 Chainsaw podpisał kontrakt z Empire Records na wydanie albumu The Journey into the Heart of Darkness, którego premiera miała miejsce 25 lutego 2005.

W ramach promocji wydawnictwa Chainsaw zagrało ponad 50 koncertów w Polsce, Czechach, Słowacji i Niemczech występując zarówno na dużych festiwalach (BasinFire Fest - Czechy, More Than Fest - Słowacja, Dratofest - Czechy, Hunterfest - Polska), jak i klubowych koncertach (dwie trasy koncertowe po Polsce). Zespół wziął również udział 11 grudnia 2005 w charytatywnym koncercie pamięci byłego perkusisty Vader - Docenta.

Po intensywnym okresie występów live Chainsaw rozpoczęło sesję nagraniową swojego trzeciego albumu. Premiera A Sin Act odbyła się w październiku 2006 (ponownie nakładem Empire Records). W ramach promocji płyty zespół w listopadzie 2006 udał się na trasę koncertową wspólnie z byłym wokalistą Iron Maiden - Paulem Di'Anno.

Via Mistica - zespół powstały w 1998 roku w Białymstoku, grający gothic metal.

Gotyk na Dotyk Festival

Zespół powstał w 1998. W krótkim czasie powstało parę kompozycji i po trzech miesiącach wspólnego grania zespół wystąpił na Białostockiej Wiośnie Muzycznej '98, gdzie dotarł do finału. Po Wiośnie nagrane zostało pierwsze demo, Via Mistica zagrała też kilka bardzo udanych koncertów w Białymstoku i okolicach. Wkrótce potem nastąpił okres przetasowań personalnych i problemów ze składem - w ciągu roku przez zespół przewinęło się kilku perkusistów, paru basistów oraz klawiszowiec. Problemy udało się w końcu pokonać i po przyjęciu do zespołu nowego perkusisty Sebastiana (In Extremis) zespół zabrał się do pracy nad nowym materiałem. Po dwóch miesiącach muzycy weszli do studia Hertz i nagrali "In Hora Mortis Nostre". Demo zostało wysłane do różnych wytwórni, czego efektem był kontrakt z Morbid Noizz Prod.

BUTELKA - ciężkie, metalowe riffy

Zespół Butelka, ciężkie metalowe riffy gitarowe oparte na solidnym fundamencie sekcji rytmicznej. Butelka do woli korzysta z wolności słowa. Piętnuje zakłamanie, dwulicowość oraz wszelkie dewiacje. Teledysk zespołu do utworu "Liga Polskich Rodzin" zdobył nagrodę na "Orange Film Festiwal 2005" w Krakowie natomiast wideoklip do utworu "Radio dla Polaków" (nominacja na Festiwalu "Offensiva 2004" we Wrocławiu) spowodował zamieszanie w internecie. Świadczy o tym ogromna ilość ściągnięć tych obrazów z oficjalnej strony zespołu.
BUTELKA to prawdziwy sceniczny zwierz - starannie zaprojektowana scenografia, efekty specjalne, pirotechnika, rekwizyty i duża dawka energii prosto ze sceny na każdym koncercie zespołu.
Z kalendarium imprez warto wymienić koncerty "Pamięci G.C."- Toruń 2003 r., W.O.Ś.P. - Toruń 2004 r. i 2005r., Festiwal "HunterFest" - Szczytno 2005 r. oraz wspólne koncerty z zespołami Chylińska, KAT, TSA, Acid Drinkers, Hunter, Frontside,Totem, Chainsaw, Rootwater, Horrorscope, Mech, Corruption...

Mech - grupa muzyczna wykonująca hard rock/heavy metal

MECH powstał w roku 1977 w Warszawie. Początkowo działał w składzie: Maciej Januszko - śpiew, gitara; Robert Milewski - śpiew, klawisze; Janusz Łakomiec - gitara; Krzysztof Fijałkowski - bas; Adam Lewandowski - perkusja (min. Air Condition); Andrzej Nowicki - bas (później Perfect) i Janusz Domański - perkusja. Od 1981 roku MECH działał w składzie: Maciej Januszko - gitara bass, gitara, śpiew, Janusz Łakomiec - gitara, śpiew, Robert Milewski - instrumenty klawiszowe, śpiew, Andrzej Dylewski - perkusja, instrummenty perkusyjne i w tym składzie nagarł dwie legendarne płyty - Bluffmanię i Tasmanię.

Mech zagrał na największych festiwalach i wydarzeniach kulturalnych w kraju jak Przystanek Woodstock, Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Warszawie, Hunterfest, Metal Hammer Festival, oraz u boku takich gwiazd jak KORN, BLS czy SOULFLY.

Festiwal muzyki metalowej i gotyckiej Gotyk na Dotyk II

Gotyk na Dotyk Festival

Termin:
18-19 lipca 2008

Godzina
17.00

Miejsce
fosa zamkowa przy ruinach Zamku Krzyżackiego

Wystąpią:
18.07 - Sellisternium Leash Eye Carnal, Dragon's Eye, Batalion D'amour, Corruption;
19.07 - Algebra, Lilith, Killjoy, Chainsaw, Via Mistica, Butelka, Mech;
Wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska