To mieszkańcy znaleźli wielki głaz, na którym umieszczono tablicę i to oni też tłumnie uczestniczyli w uroczystości poświęcenia tego pomnika przez ks. biskupa Wiesława Śmigla.
- Ciepła atmosfera, rewelacyjne spotkanie, żywe reakcje miejscowych, którzy komentowali wszystko, o czym była mowa - podsumowuje Grażyna Wera-Malatyńska, szefowa "Sandrów Brdy". - Królewski poczęstunek!
O ks. Piotrze Panske i czasach, w których żył, opowiadali ks. prof. Anastazy Nadolny z Pelplina, dr Jerzy Szwankowski i Bogdan Kuffel. Nie zabrakło gości z Tucholi i Raciąża, bo temat Kosznajderii łączy ponad granicami terytorialnymi.
Były też nowe pomysły. Na przykład zorganizowanie wycieczki dla mieszkańców Granowa i okolicznych wsi, by mogli w skansenie w Toruniu popatrzeć na karczmę z ich miejscowości, bo ona tam właśnie jest. - Gros eksponatów jest zresztą od nas rozsianych po różnych tego typu miejscach - ubolewa wójt Zbigniew Szczepański. - Przed laty była taka tendencja, zresztą skądinąd słuszna, by ratować zabytki poprzez umieszczanie ich w skansenach, bo pewnie gdyby zostały po wsiach, to niewiele by z nich zostało...
Justyna Rząska, szefowa Gminnego Ośrodka Kultury zaapelowała przy okazji, by chronić kosznajderskie pomniki, które pozostały na cmentarzach. - Powinniśmy o nie dbać - nie mają wątpliwości w urzędzie. - To świadectwo naszej przeszłości i pamiątka po ludziach, którzy żyli na tej ziemi.
Już chuchają i dmuchają na kościoły w Ostrowitem, Ciechocinie, Sławęcinie czy Moszczenicy, które są pomnikami Kosznajderii.
Jest też projekt "Rowerem po Kosznajderii", który dzięki sieci ścieżek rowerowych ma szansę wypromować ten region. - To będzie oferta nie tylko dla mieszkańców Chojnic - zapowiada wójt. - Nawet ks. biskup Wiesław Śmigiel obiecał, że wsiądzie na rower i pokona może nie trasę z Pelplina, ale z Chojnic na Kosznajderię...
Być może w świetlicy w Granowie uda się też stworzyć coś w rodzaju izby tradycji, bo zachowały się jeszcze stare szkolne ławki, w których może przed laty siedział młody Piotr Panske, są tam stare kałamarze, jest klimat, który sprzyja takiemu miejscu.
Czytaj e-wydanie »