https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Greenpeace broni przed odkrywką koło Tomisławic

(Lau.)
22 kwietnia około 5 tys. osób wzięło udział w Kruszwicy w proteście przeciwko powstaniu odkrywki w pobliżu Gopła
22 kwietnia około 5 tys. osób wzięło udział w Kruszwicy w proteście przeciwko powstaniu odkrywki w pobliżu Gopła Fot. Dariusz Nawrocki
W obronę kujawskich jezior zaangażował się już Greenpeace Polska, wspierany przez aktywistów z innych krajów europejskich.

Wiąże się to z zamiarem eksploatacji nowego złoża przez Kopalnię Węgla Brunatnego.

Od dłuższego czasu informujemy o dramatycznym obniżaniu się poziomu wód w jeziorach. W samym Przyjezierzu szacuje się, że poziom wody w jeziorze opadł o ok. dwa metry. Mieszkańcy Kruszwicy obawiają się, że planowana odkrywka Tomisławice zagrozi Gopłu. Kopalnia i ministerstwo środowiska zapewniają, że nie ma takiej możliwości.

- Zgodnie z zapowiedzią, jeszcze w maju rozpoczęliśmy poszukiwanie wykonawcy, który mógłby przygotować dla Urzędu Marszałkowskiego ekspertyzę dotyczącą prognoz zagrożeń dla jeziora Gopło i jego zlewni, w związku z planowanym uruchomieniem złóż węgla brunatnego Tomisławice II - informuje Edward Reszkowski z departamentu środowiska i geologii Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. - Pisma z prośbą o określenie warunków przygotowania ekspertyzy wysłaliśmy do kilku ośrodków naukowych w kraju. Ze względu na strajki pocztowe termin oczekiwania przedłużymy do końca czerwca.
Kleczewską odkrywkę i jeziora wizytowali również aktywiści Greenpeace Polska, wspierani przez przyjaciół z Niemiec, Holandii, Austrii i Wielkiej Brytanii. - Rozmawialiśmy o współpracy z naszym stowarzyszeniem i samorządami w obronie środowiska naturalnego - mówi Józef Drzazgowski, prezes Stowarzyszenia Ochrony Środowiska Naturalnego "Przyjezierze". - W czwartek w Przyjezierzu spotkałem naukowców, których przywiozła tu kopalnia. Słyszałem, jak zapewniano ich, że opadanie wody w jeziorach nie ma nic wspólnego z działalnością kopalni.

- Konferencję zorganizowała Akademia Rolnicza w Poznaniu - informuje Leszek Czajor, rzecznik KWB "Konin" w Kleczewie. - Przyjechali specjaliści od gleby i dyskutowali o środowisku i wydobyciu węgla brunatnego.

Oferty trafiły do:
- Państwowego Instytutu Geologicznego
- Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu - Wydziału Biologii i Nauki o Ziemi
- Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy - Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska
- Politechniki Poznańskiej-Wydziału Inżynierii Lądowej
- Uniwersytetu Zielonogórskiego - Instytut Inżynierii Środowiska
- Akademii Górniczo-Hutniczej - Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii, Katedra Górnictwa Odkrywkowego.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska