https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Grosze niezgody

Mariusz Strzelecki
Poszło o metodę rozliczenia róznicy w  odczytach wodomierzy
Poszło o metodę rozliczenia róznicy w odczytach wodomierzy Mariusz STrzelecki
Magistrat uważa, że Spółdzielnia przekroczyła swoje uprawnienia. Prezes SM zapewnia, że cena wody dostawcy nie zmieniła się.

Ostatnio do mieszkańców Spółdzielni Mieszkaniowej w Ciechocinku dotarło pismo, w którym poinformowano, że w związku z różnicami odczytowymi między wodomierzami głównymi, a wodomierzami w mieszkaniach dokonana została korekta cen wody i aktualnie przyjęto cenę końcową w wysokości 4 złotych 55 groszy za metr sześcienny. Na kwotę składa się cena zakupu wody według cen Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji (4,22 zł brutto za m.sześć.), opłata stała (0,02 gr brutto za m. sześć) i dopłata za różnicę (0, 31 groszy brutto za m. sześć.).

Według MPWiK i magistratu, zarząd SM nie miał prawa używać

słowa "cena"

w odniesieniu do kwoty 4 zł 55 gr za metr sześć. wody, która powstała po dodaniu różnicy, wynikającej z odczytów wodomierzy, bo ta jest jedna i ustalona uchwałą Rady Miejskiej (wynosi 4,22 zł). - Nie wolno zmieniać taryfy uchwalonej przez Radę Miejską. To złamanie prawa - wyjaśnia burmistrz Leszek Dzierżewicz. - _Zamierzam wystąpić z prośbą do zarządu Spółdzielni o przeprowadzenie korekty i rozliczenie różnicy w inny sposób. W innym przypadku podejmę decyzję o nałożeniu kary. _Zarząd Spółdzielni poinformował nas, że rozliczanie zimnej wody, zarówno pod względem prawnym, jak i finansowym jest zgodne z regulaminem gospodarki zasobami mieszkaniowymi i ustalenia opłat za użytkowanie lokalami. Koszty dostawy zimnej wody są jednolite dla całej SM i rozliczane według wskazań wodomierzy w poszczególnych mieszkaniach według ceny dostawcy. Natomiast różnicę między wodomierzem głównym a sumą wskazań wodomierzy indywidualnych pokrywają proporcjonalnie mieszkańcy bloku.

- Nie podnieśliśmy ceny wody i nie sprzedajemy wody po cenach wyższych. Natomiast powstała różnica i tę różnicę trzeba było pokryć, żeby

bilans się zgadzał

i nie doszło do zadłużenia wewnętrznego - mówi Andrzej Golecki, prezes SM w Ciechocinku. - Koszty zakupu wody od dostawcy muszą się równoważyć z przychodami od lokatorów. _Zarząd Spółdzielni informuje też, że sprawę różnicy przy odczytach wodomierzy reguluje ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków z czerwca 2001 roku (na jej podstawie opracowano regulamin, o którym jest mowa wyżej). - W artykule szóstym ustawy zapisano, że właściciel lub zarządca budynków rozlicza różnicę w odczytach między wodomierzami - wyjaśnia prezes Golecki. - W artykule dwudziestym szóstym ustawodawca zapisał, że właściciel lub zarządca dokonuje wyboru metody rozliczenia różnicy wskazań i należnościami wynikającymi z przyjętej metody obciąża osobę korzystającą z lokalu. Taką metodę rozliczania stosujemy od dawna. _


Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska