Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grudziądz. Współpraca z miastami partnerskimi słabnie. Planuje się nową: z chińskim Nanning

Maryla Rzeszut [email protected] tel. 56 45 11 931
Delegacja Grudziądza w Nanning
Delegacja Grudziądza w Nanning Archiwum
- Lubię Chińczyków i cenię, ale bliżsi od nich są nam Niemcy - uważa Anna Klein. - Miasto powinno szanować długie kontakty z Gütersloh. Są tańsze i bardziej pożyteczne.

Pani Anna należy do starszych grudziądzanek. Tłumaczy: - Z mieszkańcami Gütersloh łatwiej nam się porozumieć. Ja po niemiecku mówię wciąż ganz gut! Z Chińczykami - tylko na migi. Ale co najważniejsze, od naszych zachodnich sąsiadów mamy się czego uczyć i mamy do nich blisko. Wyjazdy są więc tańsze.

Władze Grudziądza wzięły kurs na Chiny. Burmistrz miasta Nanning wstępnie przyjął zaproszenie na Dni Grudziądza, które otrzymał w grudniu 2010 r.

- Gdy burmistrz Huang Fangfang je potwierdzi ostatecznie, to zaprosimy także władze Gütersloh i Falun - mówi rzecznik prezydenta Magda Jaworska-Nizioł.

Nanning ma być naszym nowym miastem partnerskim. Przygotowywana jest umowa o współpracy.

- Trwa uzgadnianie treści listu intencyjnego i listu o przyjaznych wymianach na lata 2011-2012. Dokumenty te władze obu miast planują podpisać w tym roku - mówi rzecznik prezydenta Magda Jaworska-Nizioł. - Dążą do wzajemnego wsparcia, wymiany doświadczeń, promocji osiągnięć w dziedzinie gospodarki, handlu, inwestycji, nauki i rozwoju technologii, kultury i sztuki, edukacji, sportu, zdrowia publicznego itp.

Współpracować mają też instytucje i organizacje obu miast.

Współpracują szkoły i muzeum

Podobne umowy o partnerstwie Grudziądz już ma z niemieckim Gütersloh (od 1989 r), także z Falun (Szwecja), Czerniachowskiem (Rosja) i Newry (Irlandia). Współpraca ratusza z Niemcami osłabła, z Falun jeszcze bardziej. Pozostałe umowy są tylko na papierze.

Od 1991 r z Gimnazjum Ewangelickim w Gütersloh znakomicie współpracuje II LO. Dyrektor Małgorzata Tomaszewska widzi same korzyści.

- Uczniowie spotykają się dwa razy w roku, nauczyciele nieco rzadziej - mówi Małgorzata Tomaszewska. - Niemiecka młodzież mieszka u nas w bursie, a nasi uczniowie u tamtejszych rodzin. Co roku w czasie wakacji Niemcy zapraszają jednego ucznia na bezpłatny kurs jezyka niemieckiego. Otrzymaliśmy w prezencie upominki: słowniki i różnego rodzaju sprzęt. Te i inne formy współpracy sprawiają, że poznajemy się i rozumiemy coraz lepiej. Nic lepszego n ie mogło nas spotkać.
Z niemieckimi szkołami wzorowo współpracują też grudziądzkie III LO i ZSO nr 3.

Kontakty z Gütersloh rozwijała od początku nasza Biblioteka i Muzeum, którego obecna dyrektor Małgorzata Kurzyńska wyjaśnia: - Na 20-lecie partnerstwa, w 2009 r byliśmy w Gütersloh z delegacją miasta, prezydentem i wystawą rzeźb Pauliny Kaczor-Paczkowskiej. Czekamy na rewizytę.

Rzecznik prezydenta informuje: - Co do miast, z którymi Grudziądz podpisał listy o partnerstwie, zasady kontaktów, nowe pomysły na współpracę będą elementem strategii promocji miasta, która zostanie opracowana. Wydział Kultury, Sportu i Promocji zaprosi delegacje z miast partnerskich Grudziądza na
tegoroczne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa.

Grudziądzkie firmy chętnie wezmą udział (jak kiedyś) w jesiennych Dniach Gütersloh. Odbywają się wówczas targi, ale nikt o tym u nas nie myśli.

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska