MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ta książka kucharska to kulinarna podróż przez Europę! Premiera „C-City Cooking Book” w Grudziądzu. Zobacz zdjęcia

Piotr Bilski
Daniel Dreyer
Marta i Maciej Lewandowscy z „Maciejowej Pasieki” z dumą prezentują „swoją” stronę w książce kucharskiej „Cooking and Culture!” wydanej przez C-City
Marta i Maciej Lewandowscy z „Maciejowej Pasieki” z dumą prezentują „swoją” stronę w książce kucharskiej „Cooking and Culture!” wydanej przez C-City Piotr Bilski
We wtorek (4 czerwca) premierę miała niezwykła książka kucharska. Prezentuje kuchnię z Grudziądza oraz innych miast tworzących międzynarodową sieć C-City. A oprócz przepisów, także miejsca, z których one pochodzą

Premiera „C-City Cooking Book” w Grudziądzu

Książka „„Cooking and Culture!” powstała i ukazała się we współpracy pięciu europejskich miast projektu C-City:

 • Gütersloh w Niemczech, Broxtowe w Wielkiej Brytanii,

 • Falun w Szwecji,

 • Châteauroux we Francji

 • oraz Grudziądzu.

Oczywiście, wydana została w odpowiednich wersjach językowych. Prezentuje lokalne przepisy, ale ma też walory miniprzewodnika turystycznego po tych miastach.

Opisano wyjątkowe miejsca i ludzi z pasją

W grudziądzkim rozdziale książki znalazły się przepisy od:

 • Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Grudziądzu,

 • Marty i Macieja Lewandowskich z „Maciejowej Pasieki” ,

 • Mateusza Cieślakiewicza z Centrum Edukacji Ekologicznej,

 • Jarosława Pająkowskiego z Zespołu Parków Krajobrazowych Nad Dolną Wisłą,

 • restauracji Loft, Pańska 13, Bodega, Fado Cafe

 • i hotelu Rad.

- To miejsca, których właściciele czy szefowie do swojej pracy podchodzą z pasją - wybór lokali uzasadnia Adrianna Klimkiewicz z wydziału kultury i sportu grudziądzkiego ratusza.

Podczas premiery książki w Centrum Kultury Teatr, bohaterowie jej grudziądzkiego rozdziału, otrzymali pierwsze egzemplarze.

Właściciele "Maciejowej pasieki": - Pokazaliśmy co mamy najlepsze

- To było dla nas nie lada zaskoczenie, bo nie spodziewaliśmy się, takiego pomysłu - o zaproszeniu do udziału w książce mówi Marta Lewandowska z „Maciejowej Pasieki” mieszczącej się we Fletnowie w sąsiadującej z Grudziądzem gminie Dragacz. Mąż, Marek Lewandowski dodaje: - Pokazaliśmy co mamy najlepsze!

„Maciejową pasiekę” prowadzą poza swoją pracą zawodową. W pasiece odbywają się warsztaty i zajęcia dla dzieci, ostatnio gościli też grupę seniorów. - To jest nasza pasja, to nasze życie. Pokazujemy pasiekę od strony kuchennej trochę i praktycznej - mówi Marta. Maciej dodaje: - Staramy się naszą pasję przekazać dalej, przede wszystkim dzieciakom, bo to ginie, niestety, mimo że trochę pasiek jest w okolicy.

Współpracują także w sporcie i kulturze

Książka kucharska jest pierwszym takim projektem sieci europejskich miast C-City. Inicjatorem powołania sieci, a także stworzenia wspólnej książki kucharskiej jest Andreas Kimpel z Gütersloh. W projekcie C-City uczestniczą miasta partnerskie Gütersloh, a więc także Grudziądz.

- 75 proc. europejskiej populacji żyje w takiej wielkości miastach. To w miastach, bije serce Europy. W miastach rodzą się pomysły, są centrami edukacji i kreatywności. Znajdujemy w nich kulturę i tożsamość, które składają się na Europę. Miasta stają się mostami, które przeprowadzają nas do wspólnego celu - mówi Andreas Kimpel.

We wtorek w Grudziądzu rozpoczęła się konferencja miast projektu C-City. Uczestniczy w niej około 50 osób. Pracują nad kolejnymi pomysłami.

- W zeszłym roku udało się nam wypracować projekt, który właśnie otrzymał dofinansowanie z Komisji Europejskiej. To jest grant o wartości 46,5 tys. euro, który pozwoli młodym, a także niepełnosprawnym sportowcom z miast C-City, także Grudziądza wziąć udział w imprezach na terenie Unii Europejskiej. W Grudziądzu taką imprezą będą biegi im. Bronisława Malinowskiego. Będziemy na nich gościli 40 biegaczy z pozostałych miast sieci C-City - zapowiada Michał Czepek, dyrektor wydziału kultury i sportu grudziądzkiego ratusza, który w projekcie C-City przewodzi grupie „Sport”.

Rozwija się także kulturalna współpraca miast. Jej efektem był we wtorkowy wieczór koncert w grudziądzkim teatrze, podczas którego wystąpili: Jeanie Barton z Broxtowe, a także zespoły The Sazerac Swingers z Gütersloh oraz Taste Jazz Band z Grudziądza.

Tutaj kupisz książkę kucharską C-City

Pięknie wydaną książkę „C-City Cooking Book” kupić można w Informacji Turystycznej w Grudziądzu. Kosztuje 99 zł. Sporo, ale niebawem jej elektroniczna wersja będzie bezpłatnie dostępna w internecie.

Już książkę obejrzeć można w wersji niemieckojęzycznej TUTAJ

W Grudziądzu dzieje się także:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Placek z agrestem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska