Związki zawodowe MZK w Grudziądzu stanęły murem za prezydentem Glamowskim i radnymi w sprawie gminnej komunikacji

PA
Autobus Arrivy zatrzymał się przy ul. Krzyżowej w Grudziądzu opodal stacji paliw. To miejski przystanek, z którego korzystania póki co nie ma prawa gminny przewoźnik. Władze MZK twierdzą, że mają dziesiątki zgłoszeń o podobnych sytuacjach.
Autobus Arrivy zatrzymał się przy ul. Krzyżowej w Grudziądzu opodal stacji paliw. To miejski przystanek, z którego korzystania póki co nie ma prawa gminny przewoźnik. Władze MZK twierdzą, że mają dziesiątki zgłoszeń o podobnych sytuacjach. Nadesłane
"Uważamy za nietrafioną decyzję Wójta Gminy Grudziądz Andrzeja Rodziewicza o wypowiedzeniu porozumienia międzygminnego, rezygnacji z obsługi linii pozamiejskich przez naszą spółkę oraz udzieleniu bez wymaganego przetargu niemieckiej firmie z pominięciem lokalnych przewoźników" - piszą w liście otwartym Związki Zawodowe MZK w Grudziądzu. Ponadto ZZ MZK wyraziły poparcie dla decyzji radnych Grudziądza o ograniczeniu liczby przystanków miejskich z jakich mogą korzystać zewnętrzni operatorzy.

Związki Zawodowe MZK wystosowały list otwarty do prezydenta Grudziądz i Radnych Rady Miejskiej Grudziądza. Reprezentanci ZZ MZK podkreślają, że w pełni popierają decyzję Macieja Glamowskiego o rezygnacji dalszej współpracy z Arrivą Bus należącej do "niemieckiej grupy Deutsche Bahn". (przyp. red. przypomnijmy, że po połowie lipca ub. roku Arriva zniknęła z dróg Grudziądza).

Czytaj także

Jak w liście piszą związkowcy MZK do lipca 2020 roku, obserwowali z niepokojem spadek jakości świadczonych usług przez Arrivę w naszym mieście. Wskazują, że choć niemiecki przewoźnik otrzymał wyższą stawkę za wozokilometr niż MZK, to jakość wykonywanych przewozów pasażerskich przez niemieckiego operatora w Grudziądzu była bardzo niska.

Obecnie MZK realizuje kursy na terenie Grudziądza i jednej podmiejskiej linii do gminy Rogóźno.

Zyski z przewozów gminnych trafią do obcego kraju, zamiast do lokalnej kasy

Nawiązując co sytuacji w Gminie Grudziądz, która powierzyła wykonywanie usług transportu zbiorowego Arrivie, związkowcy piszą w liście m.in. "W trudnych czasach pandemii każda złotówka wydana z publicznej kasy powinna trafić do polskich przedsiębiorców gwarantując ochronę miejsc pracy polskich pracowników zamiast być transferowana poza granice naszego kraju".

Czytaj także

Jak wskazują Związki Zawodowe MZK z ich doświadczeń wynika, że komercyjni przewoźnicy wykonują kursy na najbardziej obłożonych liniach z największymi przychodami ze sprzedaży biletów, a co za tym idzie uszczuplają kasę MZK, a w ślad za tym miejski budżet

. "Tym samym popieramy decyzję Rady Miejskie Grudziądza o ograniczeniu liczby przystanków dla obcych przewoźników w naszym mieście".

(przyp. red. Większością głosów radnych 16 grudnia liczba przystanków z jakich mogą korzystać zewnętrzne podmioty została okrojona z ponad 100 do ponad 20...).

Czytaj także

Związkowcy MZK: "Autobusy Arrivy choć nie mają zezwolenia zatrzymują się na miejskich przystankach"

Związki zawodowe MZK także podnoszą, że Arriva choć nie ma formalnie zezwolenia na zatrzymywanie się na miejskich przystankach (nawet na ponad 20) to mimo tego od 1 stycznia 2021 roku gdy zaczęła wykonywać gminne przewozy i może zatrzymać się tylko na terenie prywatnym przy Intermarche, autobusy tego przewoźnika zatrzymują się na miejskich przystankach. Władze MZK podkreślają, że mają dziesiątki takich zgłoszeń. "To kolejne naruszenie prawa przez niemieckiego przewoźnika" - podsumowują związki zawodowe MZK.

Czytaj także

Pod listem podpisali się przedstawiciele Związków Zawodowych MZK w Grudziądzu:

  • Związek Zawodowy Inżynierów i Techników,
  • Ogólnopolski Związek Zawodowy Kierowców i Motorniczych,
  • Związek Zawodowy Pracowników Komunikacji Miejskiej w RP
  • NSZZ „SOLIDARNOŚĆ” Komisja Zakładowa

.

500+. Będzie zmiana okresu rozliczeniowego

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Ale bredzisz.

Gmina wybrała Arive bo była prezes MZK poszła do gminy interesy robić.

Ariva odpadła z Grudziądza bo prezydent myśli ma bardzo pomysł aby pieniądze zarabiały miejskie spółki , a nie niemiecka firma.

A gmina widzę światowy poziom.

Może niech Flixbus zakontraktuja.

K
Konduktorka

Jakieś to takie żenujące, infantylne, żeby nie powiedzieć nieudaczne. Mamo, a Franek mnie bije! Podziękujta swoim pryncypałom, od prezesa poprzez .rezydenta, przewodniczącego z Łasingtona za wcześniejszą politykę prowadzącą do rezygnacji z usług. Mieszkańcy gminy na północy pamiętają miastu także wcześniejsze wyrolowanie ich przez maliny i sikory.

Dodaj ogłoszenie