https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Grudziądzkie spichlerze są coraz bliżej listy "Pomniki Historii"

(DXC)
Na zespół spichlerzy składa się w sumie 26 budynków. Część z nich jest w rękach prywatnych
Na zespół spichlerzy składa się w sumie 26 budynków. Część z nich jest w rękach prywatnych Piotr Bilski
Zestawienie tworzą najważniejsze zabytki naszego kraju. Spichlerze znajdą się na liście być może już wiosną.

Obecnie w tym zestawieniu znajduje się 60 pozycji, m.in. zamek krzyżacki w Malborku, kopalnia soli w Wieliczce czy Starówki: krakowska i toruńska. O wpisie na listę decyduje głowa państwa, co istotnie podnosi jej rangę.

Władze Grudziądza od wielu lat zabiegają o to, aby za Pomnik Historii został uznany zespół grudziądzkich spichlerzy składający się z 26 budynków. Wygląda na to, że te zabiegi zmierzają ku pozytywnemu finałowi.

Minister kultury wystąpi do głowy państwa

- Rada Ochrony Zabytków przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaopiniowała pozytywnie wniosek zalecając zmianę nazwy Pomnika Historii na: „Grudziądz - zespół zabytkowych spichlerzy wraz z panoramą od strony Wisły” - informuje „Pomorską” Radosław Różycki, rzecznik prasowy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Spichlerze w Grudziądzu - cud, który czeka na remont [zdjęcia, wideo]

Procedura jeszcze się nie zakończyła. Narodowy Instytut Dziedzictwa przygotowuje dokumentację, która zostanie dołączona do wniosku ministra kultury do prezydenta RP o wpisanie spichlerzy na listę Pomników Historii. - Wedle zapewnień telefonicznych pracowników Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego powinno to nastąpić jeszcze w tym kwartale tego roku - twierdzi Marek Sikora, wiceprezydent Grudziądza.

Na co możemy liczyć?

Wpisane spichlerzy i panoramy na tę listę to duży prestiż, który może przełożyć się na większą liczbę turystów chcących przyjechać do Grudziądza, aby zobaczyć nasz zabytek.

Władze miasta liczą także na dodatkowe pieniądze na remonty zespołu spichlerzy.

- Zyskamy możliwość ubiegania się o środki unijne centralne z Programu Infrastruktura i Środowisko. Środki są przeznaczone na prace konserwatorskie. Takiej możliwości nie zapewniają nam fundusze regionalne - dodaje wiceprezydent Sikora.

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

m
mistrz zen

No i super , jeszcze zmiecie mentalność własną bo Grudziądz to perła i aż dziw bierze , że nikt tu nie wietrzy interesów związanych z turystyką....Przecież jest  klimatycznie jak nigdzie . Co do samych spichlerzy to stając na przeciwko  zza Wisły możemy poczuć ich majestatyczność. Niesamowite miasto , nie zwykle źle zarządzane, pomijane.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska