Sezon grypowy trwa w najlepsze. Coraz więcej słyszy się o kolejnych zachorowaniach. Nic dziwnego. Jak pokazują statystyki w obecnym sezonie jest ich prawie dwa razy więcej niż rok wcześniej. Dla przykładu. W od 1 października 2016 do 2 lutego 2017 w powiecie brodnickim Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna odnotowała 5112 przypadków zachorowań na grypę, infekcje grypopodobne i ostre zakażenia dróg oddechowych. W analogicznym okresie zeszłego sezonu było 2738 takich przypadków.
- W omawianym okresie hospitalizowano 97 chorych, u których stwierdzono głównie objawy ze strony układu oddechowego - mówi Danuta Kowalkowska-Szramka, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy.
- Od 1 stycznia do 2 lutego 2017 roku zgłoszonych zostało 2271 przypadków tej jednostki chorobowej, natomiast w analogicznym okresie roku ubiegłego 913 przypadków - informuje nas Danuta Kowalkowska-Szramka. I przypomina nam: - Najlepszym i najskuteczniejszym sposobem na zabezpieczenie się przed grypą i jej powikłaniami jest szczepienie ochronne.
Grypa w powiecie tucholskim jednak nie odpuszcza. Groźne są jej powikłania
Niejednokrotnie lekarze powtarzają, że łatwiej jest zapobiegać niż leczyć. Oprócz szczepienia należy również przestrzegać podstawowych zasad higieny, m.in. często i dokładnie myć ręce używając mydła i ciepłej wody, zdrowo się odżywiać, pamiętać o śnie i odpoczynku, jak i aktywności fizycznej, a także ubierać się odpowiednio do pogody, żeby nie marznąć, ale też się nie przegrzewać.
Grypa atakuje. Jest gorzej niż rok temu, ale to nie epidemia.
źródło: TVN 24
Bardzo niebezpieczne są powikłania po grypie. Należą do
nich m.in.: zapalenie płuc i oskrzeli, zakażenie meningokokowe, zapalenie ucha środkowego, zapalenie mięśni, zaostrzenie astmy, choroby serca i nerek, powikłania neurologiczne, wstrząs, a nawet zgon.
Dokładniejsze informacje na temat grypy, jej objawów oraz sposobów zapobiegania, można znaleźć na stronie Ministerstwa Zdrowia.