Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Haiti. Dwaj dziennikarze zamordowani przez gang. Spalono ich żywcem. Trzeciemu udało się uciec

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Haiti. Dwaj dziennikarze zamordowani przez gang. Spalono ich żywcem. Trzeciemu udało się uciec
Haiti. Dwaj dziennikarze zamordowani przez gang. Spalono ich żywcem. Trzeciemu udało się uciec AP/East News
Dwóch dziennikarzy z Haiti zostało żywcem spalonych w stolicy kraju przez gang Ti Makaka - poinformowało CNN. Trzeciemu udało się uciec.

W stolicy Haiti Port-au-Prince dwóch dziennikarzy zostało brutalnie zamordowanych przez gang Ti Makaka. Trzeciemu, jak informuje agencję Reutersa anonimowe źródło, udało się uciec.

Pracodawca jednego z dziennikarzy przekazał w oświadczeniu, że Louissaint Wilguens i John Wesley Amady udali się na obszar, gdzie rywalizujące ze sobą gangi walczą o kontrolę.

Źródło bezpieczeństwa potwierdziło CNN, że mężczyźni zostali postrzeleni, a później spaleni żywcem.

Haitańskie Radio Écoute FM, dla którego pracował John Wesley Amady zawiesiło działalność do odwołania "na znak solidarności z rodziną ofiary". Oprócz tego podkreślili, że "potępiają z najwyższą surowością ten zbrodniczy i barbarzyński czyn"

Kryzys związany z przemocą w stolicy kraju pogłębił się w lipcu ubiegłego roku, kiedy prezydent Haiti Jovenel Moise został zamordowany. W ostatnią sobotę – 1 stycznia – członkowie gangu dokonali nieudanego zamachu na premiera Haiti Ariela Henry’ego, który brał udział w uroczystości z okazji rocznicy odzyskania przez kraj niepodległości.

Zabójstwa dziennikarzy

Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy (IFJ) z końcem ubiegłego roku przedstawiła raport, w którym podała, że w 2021 roku na świecie zginęło 45 dziennikarzy. Choć jest to dużo, to jednocześnie jest to najniższa liczba od 30 lat, czyli od kiedy powstał pierwszy raport. Dla porównania w 2020 roku zabitych zostało 65 dziennikarzy.

"45 kolegów, których straciliśmy w tym roku w wyniku przemocy, przypomina nam o straszliwej ofierze, którą dziennikarze na całym świecie składają na ołtarzu służby na rzecz interesu publicznego. Pozostajemy dłużnikami tych ludzi i tysięcy innych, którzy zapłacili najwyższą cenę" - skomentował sekretarz generalny IFJ Anthony Bellanger.

Najwięcej dziennikarzy zostało zabitych w Afganistanie – 9, Meksyku – 8, Indiach – 4 oraz w Pakistanie – 3.

Najbardziej śmiercionośny był region Azji i Pacyfiku, gdzie zabito 20 dziennikarzy. W obu Amerykach zginęło w sumie dziesięciu dziennikarzy, w Afryce ośmiu, w Europie sześciu, a na Bliskim Wschodzie jeden.

„Region Azji i Pacyfiku swoją czołową pozycję na liście zabitych zawdzięcza sytuacji dziennikarzy w Afganistanie. Wskazuje na to kryzys bezpieczeństwa w mediach po powrocie do władzy talibów z ich deklarowaną nietolerancją dla niezależnych reporterów i z wrogim nastawieniem do udziału kobiet w życiu publicznym” – podkreśla IFJ.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Haiti. Dwaj dziennikarze zamordowani przez gang. Spalono ich żywcem. Trzeciemu udało się uciec - Portal i.pl

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska