Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hipotermia - choroba groźna zwłaszcza zimą

Oprac. SW
Fot. sxc
Mroźna pogoda i zimny wiatr są szczególnie niebezpieczne w przypadku osób starszych. Mogą bowiem spowodować hipotermię.

Czym jest hipotermia? To dolegliwość, w wyniku której temperatura ciała spada poniżej bezwzględnego minimum normy fizjologicznej, tj. 36 stopni.

Pierwsze objawy hipotermii to sinienie warg, przyspieszenie tętna i oddechu oraz dreszcze. Potem dochodzi do braku wrażliwości na bodźce, pojawiają się skurcze mięśni i zaburzenia świadomości. Hipotermia wpływa na zdolność właściwej oceny sytuacji. Łatwo przeoczyć moment, kiedy tracimy orientację i wtedy musimy liczyć na inne osoby, które mogą zauważyć nasze irracjonalne zachowania i spowolnione reakcje. Jeżeli oziębianie postępuje dalej, dezorientacja przechodzi w zobojętnienie, szczególnie niebezpieczne, ponieważ ofiara przestaje interesować się własnym losem.

Gdy temperatura ciała spadnie poniżej 25 pojawia się ryzyko zgonu z powodu zbyt niskiej temperatury mózgu i serca. Dlatego w mroźne dni szczególnie uważać na siebie osoby w starszym wieku, które są mniej aktywne, a ich organizmy wytwarzają mniej ciepła.

W rezultacie seniorzy mogą doświadczyć hipotermii nawet przy przebywaniu na relatywnie łagodnym chłodzie, przy niewielkim spadku temperatury.

Jak uchronić się przed tym zagrożeniem? Warto ubierać się na "cebulkę" - zakładać na siebie kilka warstw ubrań, gdy na dworze jest zimno. Kolejne warstwy zatrzymują bowiem ciepłe powietrze między sobą, łatwiej wówczas utrzymać stałą temperaturę.

Pamiętajmy o czapce, rękawiczkach, szaliku gdy jest mroźno. Warto też pilnować odpowiedniej temperatury powietrza w naszych mieszkaniach. Optymalna temperatura w pokoju to 20 - 22 stopnie, a w łazience - 24 stopnie Celsjusza. Możemy też zapytać lekarza czy leki, które przyjmujemy, mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia hipotermii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska