Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hojne obietnice odbierają chęci do prowadzenia biznesu?

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Mariusz Kapala
Spadły notowania Polski w rankingu Banku Światowego „Doing Business 2020”. Zajmujemy 40. miejsce, czyli o siedem pozycji gorzej niż rok temu, o 13 miejsc dalej niż dwa lata temu i 16 w porównaniu do rankingu sprzed trzech lat. Ekspert: - Trend jest jednoznaczny, to znaczy w dół.

Liderem rankingu jest Nowa Zelandia, przed Singapurem i przed Hongkongiem. Stawkę 190 ocenionych krajów zamyka Somalia.

To nie jest najlepsza rekomendacja

- 40. miejsce w rankingu skierowanym do potencjalnych inwestorów na świecie, w sytuacji, gdy Polska publicznie zgłasza aspiracje, aby zaliczyć ją do dwudziestu najlepiej rozwiniętych gospodarek świata - to nie jest najlepsza rekomendacja - przekonuje Witold Michałek, ekspert BCC ds. makroekonomii. Według eksperta, mamy powody do zadowolenia - to np. stosunkowo szybki wzrost gospodarczy, niska inflacja, umiarkowany deficyt finansów publicznych czy wzrastający udział eksportu w PKB.

Polecamy także: Nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale żyjemy w czasach wielkiego bogactwa [rozmowa wideo z prof. Witoldem Orłowskim]

Jednak mamy także sporo barier i niepewności nękających przedsiębiorców, zarówno krajowych jak i zagranicznych. To ciągle zmieniające się prawo gospodarcze, słaby dialog ze środowiskiem biznesu czy prymat doraźnych celów politycznych nad długookresowym rozwojem państwa. Rezultatem jest m.in. bardzo niski udział inwestycji w PKB Polski.

Z komentarza Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii do pozycji Polski w „Doing Business 2020” wynika, że ... jeden czy dwa drastyczne spadki w rankingu to zupełny przypadek, jednorazowy incydent.

- Niestety, nie takiej reakcji oczekują przedsiębiorcy i potencjalni inwestorzy od administracji rządowej odpowiedzialnej w największym stopniu za nasze miejsce w rankingu. Potrzebujemy więcej dyskusji merytorycznej, partnerskiego traktowania w procesie konsultacji rządowych projektów ustaw, ograniczenia doraźnych decyzji motywowanych politycznie oraz długookresowego spojrzenia na problemy biznesu - uważa Witold Michałek.

Jak sytuację biznesu w kraju ocenia Henryk Dulanowski, prezes Izby Przemysłowo- Handlowej w Toruniu?

- Przedsiębiorcy mają dystans do inwestowania i to jest racjonalne zachowanie. Bowiem, gdy rośnie niepewność i brakuje poczucia stabilizacji, wtedy ryzyko inwestowania jest większe.Firmy wstrzymują się z wydawaniem pieniędzy, wolą oszczędzać. Ponadto docierają do nich głosy, że ZUS znów wzrośnie i informacje z rynku o zbliżającym się spowolnieniu. To są również dla przedsiębiorców sygnały ostrzegawcze.

Otworzymy puszkę Pandory

- PKB mocno zależy od postępu technologicznego. Polska przez ostatnie 30 lat starała się wejść do światowego peletonu i się udało - twierdzi prof. Witold Orłowski z PwC. - Jednak część krajów w nim poszła dalej do przodu, szybciej niż my, a nas przytłaczają problemy. Zamiast gonić czołówkę peletonu skupiamy się bardziej na tym, jak dzielić ludzi.

Polecamy także: Wzrost płacy minimalnej oznacza początek podwyżek w ogóle [rozmowa wideo z Henrykiem Dulanowskim]

„Gospodarka naszego kraju stoi u progu ogromnych wyzwań. Coraz wyraźniejsze są sygnały wskazujące na możliwe odwrócenie koniunktury gospodarczej” - komentuje Konfederacja Lewiatan. „Przedsiębiorstwa doświadczają znacznego wzrostu kosztów, zmniejszenia rentowności oraz trudności ze znalezieniem pracowników. Jednocześnie rośnie poziom obciążeń administracyjnych i regulacyjnych, przez co wiele firm postrzega warunki prowadzenia biznesu w Polsce jako coraz gorsze. Wszystkie te czynniki negatywnie przekładają się na poziom inwestycji i zwiększają lukę rozwojową nie tylko wobec krajów zachodnich, ale także na tle liderów rozwoju z Europy Środkowej i Wschodniej. Przedsiębiorcy z niepokojem śledzili przebieg debaty wyborczej, w której hojne obietnice socjalne łączyły się z zapowiedziami zwiększenia obciążeń podatkowo-składkowych, jak np. skokowy wzrost płacy minimalnej, realizowany w sposób administracyjny i w oderwaniu od praw ekonomicznych, co może okazać się puszką Pandory, którą otworzymy na własne życzenie”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska