Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Honorowe Medale Burmistrza Żnina. Uroczystość w auli Urzędu Miejskiego [zdjęcia]

Iwona Góralczyk
Iwona Góralczyk
Fotorelacja z uroczystości 4 czerwca 2019 w auli Urzędu Miejskiego w Żninie. (W spotkaniu wzięli udział wyróżnieni, ich najbliżsi oraz współpracownicy).
Fotorelacja z uroczystości 4 czerwca 2019 w auli Urzędu Miejskiego w Żninie. (W spotkaniu wzięli udział wyróżnieni, ich najbliżsi oraz współpracownicy). Fot. Iwona Góralczyk
- Tak jak zmiany zachodzące w naszej Ojczyźnie nie byłyby możliwe bez przedstawicieli rozmaitych środowisk, tak i w historii gminy Żnin zapisały się liczne osoby, których dorobek w różnych dziedzinach życia zapewnił im wieczne miejsce na kartach lokalnych kronik - mówił dziś w auli UM prowadzący spotkanie Dawid Kolasa.

Dodał także: - Dzisiejsza uroczystość wręczenia Honorowych Medali Burmistrza Żnina odbywa się dokładnie 30 lat po wydarzeniach, które uważane są za moment przełomowy dla procesu przemian ustrojowych w Polsce. Obchodzimy dziś okrągłą rocznicę pierwszych wolnych wyborów do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej i częściowo wolnych wyborów do Sejmu RP.

- Medale otrzymają dziś działacze społeczni, samorządowcy, pedagodzy i dziennikarze, pasjonaci sportu, turystyki i pomagania drugiemu człowiekowi.

Odlany z brązu medal został zaprojektowany i wykonany przez pałuckiego twórcę Zbigniewa Dolskiego. Na awersie znajduje się rys średniowiecznej bramy miejskiej w wieńcu laurowym i napis Żnin. Na rewersie, pod napisem Medal Burmistrza Żnina, widnieje bryła gmachu Urzędu Miejskiego na tle stylizowanej panoramy miasta.

Kto wyróżniony?

- Ten laureat jest wzorcowym przykładem człowieka zaangażowanego w pracę społeczną. Wieloletni radny Rady Miejskiej w Żninie, sołtys swojego ukochanego Wójcina, członek Rady Powiatowej Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej. Zawsze oddany sprawom wsi, gotowy pomagać jej mieszkańcom. Pan Fabian Heinich - przedstawił pierwszego wyróżnionego prowadzący Dawid Kolasa.

Ciekawostką dotyczącą działalności Fabiana Heinicha jest fakt, że w całej współczesnej historii gminy Żnin, po reformie samorządowej z 1990 roku, najdłużej ze wszystkich zasiadał w fotelu przewodniczącego Rady Miejskiej w Żninie.

- Gdy mowa o lokalnym samorządzie oraz o sprawach rolnictwa, to natychmiast przychodzi nam do głowy dzisiejsza laureatka Zofia Kozłowska. Radna powiatu żnińskiego, znana z aktywnej działalności w Wojewódzkim Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bydgoszczy i wspierająca działalność Kół Gospodyń Wiejskich na terenie powiatu.
Zofia Kozłowska w ubiegłorocznych wyborach samorządowych obroniła mandat radnej powiatu żnińskiego, zdobywając niemal tysiąc głosów. Zaufanie mieszkańców przełożyło się na zaufanie radnych i zaowocowało powierzeniem jej funkcji członka Zarządu Powiatu w Żninie.

O kolejnej wyróżnionej - Halinie Koziełek - powiedziano:
- Nauczycielka w Szkole Podstawowej w Bożejewicach oraz Zespołu Szkół Mechanicznych, w którym pełniła również funkcję wicedyrektora. Wieloletni prezes Zarządu Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Żninie i radna Powiatu Żnińskiego I kadencji. Inicjatorka utworzenia Centrum Kształcenia Ustawicznego w Żninie.

- Ten laureat to prawdziwy człowiek-orkiestra. Niegdyś zaangażowany politycznie, dziś mentor pałuckich przewodników turystycznych. Pasjonat zieleni, zafascynowany dendrologią, ale również biegły rewident i biegły sądowy. Bez niego nie istniałby Pałucki Oddział PTTK w Żninie, którego od lat jest prezesem.
Honorowy Medal Burmistrza Żnina trafił też do Czesława Łukomskiego.
- Być może nie wszyscy pamiętają, ale wśród wielu aktywności, z której znany jest Czesław Łukomski, jest również działalność w Ochotniczej Straży Pożarnej, której w przeszłości prezesował zarówno na szczeblu gminnym, jak i powiatowym.

- Miarą dojrzałego społeczeństwa jest swoboda funkcjonowania niezależnych mediów. Mediów, które rzetelnie opisując rzeczywistość, stają się ważnym głosem w publicznej debacie.

- W jednym z tekstów sprzed kilku nasz dzisiejszy laureat - Dominik Księski - wyraził opinię, że do założenia gazety w Żninie na początku 1991 roku potrzebne były między innymi szczere chęci i kompletny brak wyobraźni. Pierwsze numery miały nakład 1 000 egzemplarzy. Dziś Tygodnik Lokalny Pałuki ukazuje się w liczbie kilkunastokrotnie większej. Pokazuje to, że kluczem do sukcesu wydawniczego jest również wytrwałość i ciężka praca.

Warto przypomnieć, że również w tym roku mija 30 lat od kiedy Dominik Księski wydawał autorskie pismo "Wulkan". Wydawane było krótko, bo nieco ponad pół roku, ale zdążyło zapisać się na stałe w historii Żnina oraz w pamięci jego mieszkańców. Towarzyszyło pierwszym miesiącom demokracji w Polsce.

- Jak już wspomniałem, obchodzimy dziś w Polsce rocznicę narodzin demokracji. Jednak gmina Żnin ma w 2019 roku jeszcze jedną okazję do świętowania - powiedział Dawid Kolasa.
- Niemal dokładnie 40 lat temu, w 1979 roku, po raz pierwszy odbyły się w naszym mieście zawody motorowodne. Jedną z postaci, bez których ta wspaniała historia nie dotrwałaby do naszych czasów, jest prezes Żnińskiego Towarzystwa Kultury i spiritus movens pierwszego w Polsce Muzeum Sportu Motorowodnego, Stefan Czarnecki.

- Myliłby się jednak ten, kto sądziłby, że zasługi Stefana Czarneckiego ograniczają się tylko do wspierania rozwoju motorowodniactwa. Żnińskie Towarzystwo Kultury ma na koncie liczne publikacje, zachowujących dla potomnych historię gminy Żnin, a jego prezes i członkowie robią, co w ich mocy, by przeszłość ocalić od zapomnienia.

- Urodzony w Żninie, zawodowo związany ze służbą Ojczyźnie w Marynarce Wojennej, obecnie w stopniu komandora porucznika. Ten laureat nigdy nie zapomniał o gminie Żnin, czyniąc wiele dla zachowania jej historii w pamięci potomnych. Autor monografii poświęconej Żnińskiemu Batalionowi Obrony Narodowej. Laureatem Honorowego Medalu Burmistrza Żnina jest także komandor porucznik Eligiusz Kwiatkowski. W dowód uznania zasług dla gminy Żnin Rada Miejska w Żninie podjęła 12 kwietnia bieżącego roku uchwałę w sprawia nadania Eligiuszowi Kwiatkowskiemu tytułu Zasłużony dla Gminy Żnin.

Medal był przygotowany także dla Tadeusza Mądrego, który jednak nie dotarł na uroczystość.

W gronie wyróżnionych Honorowym Medalem Burmistrza Żnina znalazła się też Iwona Góralczyk - autorka relacji z dzisiejszej uroczystości.

W spotkaniu wzięli udział nie tylko wyróżnieni, ale i ich najbliżsi oraz współpracownicy.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska