https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Huczne uroczystości w Karolewie. W szkole uczczono dwa jubileusze

Maja Stankiewicz
Podczas jubileuszowej gali w Karolewie popis dał Zespół Pieśni i Tańca „Karolaki”
Podczas jubileuszowej gali w Karolewie popis dał Zespół Pieśni i Tańca „Karolaki” Maja Stankiewicz
Do nocy trwała zabawa w Zespole Szkół Agro-Ekonomicznych w Karolewie. Świętowano 55-lecie funkcjonowania placówki w gminie Dobrcz i sto lat szkolnictwa rolniczego na Kujawach i Pomorzu.

Zespół Szkół Agro-Ekonomicznych w Karolewie kształci dziś nie tylko rolników, ale także przyszłych weterynarzy, specjalistów od żywienia i architektury krajobrazu. W świadomości społecznej placówka funkcjonuje jednak przede wszystkim jako kuźnia kadr dla rolnictwa.

Dziś najchętniej wybierają ją młodzi ludzie z powiatów bydgoskiego i świeckiego. Jak informował na jubileuszowej gali dyrektor Stanisław Buś - wśród uczniów największą grupę stanową obecnie mieszkańcy trzech gmin: Dobrcza, Koronowa i Pruszcza.

Z Bydgoszczy do Karolewa

W Karolewie szkoła rolnicza działa od 55 lat, ale tradycje ma znacznie dłuższe, 100-letnie. Bo zanim przeniesiono placówkę do gminy Dobrcz kształcono młodzież w Bydgoszczy. Średnia szkoła rolnicza utworzona została w grodzie nad Brdą w 1923 r. Mieściła się przy ul. Bernardyńskiej 6.

Funkcjonowała ona pod tym adresem do 1969 r., kiedy to przeniesiono ją do oddalonego o 20 km Karolewa. Dlaczego? W tym czasie tworzono w Bydgoszczy Wyższą Szkołę Rolniczą i na jej siedzibę wybrano budynek przy ul. Bernardyńskiej 6. Szkoła średnia musiała się wynieść

To Cię może również zainteresować

- Właściwie to ją wyrzucono. Ale wybaczamy. W sumie może dobrze się stało, bo uważam, że miejsce szkoły rolniczej jest raczej na wsi, niż w mieście – mówił w sobotę 25 maja, podczas jubileuszowych uroczystości w Karolewie, dyr. Stanisław Buś.

O tej wspólnej historii mówili też podczas gali przedstawiciele Politechniki Bydgoskiej. Uczelnia od 2020 r. współpracuje ze szkołą w Karolewie i bardzo sobie tę współpracę chwali. Goście nie kryli, że wielu absolwentów z Karolewa wybiera właśnie tę uczelnię.

- Doceniamy znaczenie tej szkoły. Sto lat tradycji to szmat czasu. Jest się czym szczycić. Kształcicie ludzi z misją – podkreślał Piotr Kozłowski, starosta bydgoski.

- Cieszę się, że w naszym regionie jest szkoła z takimi tradycjami. Jest mi ona bliska. Byłem tu na połowinkach i studniowce, bo moja żona jest absolwentką – mówił z kolei Przemysław Sznajdrowski, wiceprzewodniczący Sejmiku woj. Kujawsko-Pomorskiego.

Z gratulacjami pospieszyło wielu z zaproszonych gości. - Cieszę się, że jesteśmy partnerami. Bo chcemy być blisko rolników, a wy kształcicie rolników. Deklarujemy współpracę w różnego typu działaniach – informował Ryszard Kamiński z Kujawsko Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie.

Nowy sztandar na 55-lecie

Jubileusz stał się okazją do ufundowania nowego sztandaru. O jego przekazanie poproszono Wojciecha Mojzesowicza, byłego ministra rolnictwa i absolwenta szkoły w Karolewie. Wśród fundatorów m. in. powiat bydgoski, gminy: Bukowiec, Dobrcz i Osielsko oraz zawiązane w 2023 r. Stowarzyszenie „Absolwenci i Sympatycy Szkoły w Karolewie”.

Historię szkoły przypomniała m. in. Anna Ligman. Pod jej redakcją przygotowana została także jubileuszowa publikacja poświęcona Zespołowi Szkół Agro-Ekonomicznych im. Bronisława Zamojdzina w Karolewie. Rozdawano ją przed uroczystościami gościom i absolwentom.

Kilkakrotnie oklaskiwano też podczas jubileuszowego spotkania Zespół Pieśni i Tańca „Karolaki”. Występów w sobotę było zresztą więcej. Chętni obejrzeć też mogli w sali gimnastycznej wystawę archiwalnych zdjęć dokumentujących życie szkoły w różnych latach.

Nie zabrakło spotkań w klasach, zwiedzania szkolnego muzeum i wspomnień. Poszaleć też można było na zabawie tanecznej, która wieńczyła jubileuszowy zjazd absolwentów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Edukacja

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska