MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Huczne uroczystości w Karolewie. W szkole uczczono dwa jubileusze

Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz
Podczas jubileuszowej gali w Karolewie popis dał Zespół Pieśni i Tańca „Karolaki”
Podczas jubileuszowej gali w Karolewie popis dał Zespół Pieśni i Tańca „Karolaki” Maja Stankiewicz
Do nocy trwała zabawa w Zespole Szkół Agro-Ekonomicznych w Karolewie. Świętowano 55-lecie funkcjonowania placówki w gminie Dobrcz i sto lat szkolnictwa rolniczego na Kujawach i Pomorzu.

Zespół Szkół Agro-Ekonomicznych w Karolewie kształci dziś nie tylko rolników, ale także przyszłych weterynarzy, specjalistów od żywienia i architektury krajobrazu. W świadomości społecznej placówka funkcjonuje jednak przede wszystkim jako kuźnia kadr dla rolnictwa.

Dziś najchętniej wybierają ją młodzi ludzie z powiatów bydgoskiego i świeckiego. Jak informował na jubileuszowej gali dyrektor Stanisław Buś - wśród uczniów największą grupę stanową obecnie mieszkańcy trzech gmin: Dobrcza, Koronowa i Pruszcza.

Z Bydgoszczy do Karolewa

W Karolewie szkoła rolnicza działa od 55 lat, ale tradycje ma znacznie dłuższe, 100-letnie. Bo zanim przeniesiono placówkę do gminy Dobrcz kształcono młodzież w Bydgoszczy. Średnia szkoła rolnicza utworzona została w grodzie nad Brdą w 1923 r. Mieściła się przy ul. Bernardyńskiej 6.

Funkcjonowała ona pod tym adresem do 1969 r., kiedy to przeniesiono ją do oddalonego o 20 km Karolewa. Dlaczego? W tym czasie tworzono w Bydgoszczy Wyższą Szkołę Rolniczą i na jej siedzibę wybrano budynek przy ul. Bernardyńskiej 6. Szkoła średnia musiała się wynieść

To Cię może również zainteresować

- Właściwie to ją wyrzucono. Ale wybaczamy. W sumie może dobrze się stało, bo uważam, że miejsce szkoły rolniczej jest raczej na wsi, niż w mieście – mówił w sobotę 25 maja, podczas jubileuszowych uroczystości w Karolewie, dyr. Stanisław Buś.

O tej wspólnej historii mówili też podczas gali przedstawiciele Politechniki Bydgoskiej. Uczelnia od 2020 r. współpracuje ze szkołą w Karolewie i bardzo sobie tę współpracę chwali. Goście nie kryli, że wielu absolwentów z Karolewa wybiera właśnie tę uczelnię.

- Doceniamy znaczenie tej szkoły. Sto lat tradycji to szmat czasu. Jest się czym szczycić. Kształcicie ludzi z misją – podkreślał Piotr Kozłowski, starosta bydgoski.

- Cieszę się, że w naszym regionie jest szkoła z takimi tradycjami. Jest mi ona bliska. Byłem tu na połowinkach i studniowce, bo moja żona jest absolwentką – mówił z kolei Przemysław Sznajdrowski, wiceprzewodniczący Sejmiku woj. Kujawsko-Pomorskiego.

Z gratulacjami pospieszyło wielu z zaproszonych gości. - Cieszę się, że jesteśmy partnerami. Bo chcemy być blisko rolników, a wy kształcicie rolników. Deklarujemy współpracę w różnego typu działaniach – informował Ryszard Kamiński z Kujawsko Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie.

Nowy sztandar na 55-lecie

Jubileusz stał się okazją do ufundowania nowego sztandaru. O jego przekazanie poproszono Wojciecha Mojzesowicza, byłego ministra rolnictwa i absolwenta szkoły w Karolewie. Wśród fundatorów m. in. powiat bydgoski, gminy: Bukowiec, Dobrcz i Osielsko oraz zawiązane w 2023 r. Stowarzyszenie „Absolwenci i Sympatycy Szkoły w Karolewie”.

Historię szkoły przypomniała m. in. Anna Ligman. Pod jej redakcją przygotowana została także jubileuszowa publikacja poświęcona Zespołowi Szkół Agro-Ekonomicznych im. Bronisława Zamojdzina w Karolewie. Rozdawano ją przed uroczystościami gościom i absolwentom.

Kilkakrotnie oklaskiwano też podczas jubileuszowego spotkania Zespół Pieśni i Tańca „Karolaki”. Występów w sobotę było zresztą więcej. Chętni obejrzeć też mogli w sali gimnastycznej wystawę archiwalnych zdjęć dokumentujących życie szkoły w różnych latach.

Nie zabrakło spotkań w klasach, zwiedzania szkolnego muzeum i wspomnień. Poszaleć też można było na zabawie tanecznej, która wieńczyła jubileuszowy zjazd absolwentów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pierwszy trening polskich piłkarzy pod okiem 2500 kibiców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska