Spis treści
- Działalność społeczna - oto nagrodzone panie
- Laureatka w kategorii "Biznes" i jej motto życiowe
- Co ma do przekazania zwyciężczyni w kategorii "Sport"?
- Tworzy baśnie. Wygrała w kategorii "Kultura i sztuka"
- Laureatka w "Nauce": - Bariery sami sobie tworzymy
- Wicekanclerz WSB: - Wszystkie historie są piękne
- "Kobiety z pasją". Kiedy gala ogólnopolska?
Plebiscyt „Kobiety z pasją” promuje wyjątkowe kobiety, które, mimo swojej niepełnosprawności, osiągają sukcesy. W tym roku zgłoszono 19 pań. 26 maja poznaliśmy laureatki.
Działalność społeczna - oto nagrodzone panie
Na etapie regionalnym, w kategorii „Działalność społeczna”, przyznano ex aequo dwa pierwsze miejsca: Ewelinie Brodzińskiej, m.in. za działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i starszych we Włocławku oraz Jolancie Przybylak, np. za pracę w Polskim Klubie Ekonomicznym i odwagę brania udziału w zawodach szybowcowych.
Jolanta Przybylak podczas gali na Uniwersytecie WSB Merito w Bydgoszczy, opowiadała o 60-letniej miłości do lotnictwa toruńskiej spadochroniarki i pilotki szybowcowej: - Teraz jako seniorka kultywuję wiedzę o polskich lotniczkach, one były i są niesamowite!
- Moja praca od 26 lat, odkąd zachorowałam mając 19 lat, polega na pokazywaniu, że niepełnosprawność nie zawsze musi być widoczna, ale warto z nią iść do przodu - mówiła zaś Ewelina Brodzińska.
W tej kategorii wyróżnienie prezydenta Bydgoszczy oraz statuetkę za całokształt działalności otrzymała Helena Feldheim i również Polska Press postanowiła nagrodzić ją reportażem o tym, jak przez całe życie pomagała innym. Stworzyła np. cztery Warsztaty Terapii Zajęciowej dla niepełnosprawnych w: Bydgoszczy, Rypnie, Szubinie i Żninie.
Uniwersytet WSB Merito wyróżnił Dorotę Śledź za to, jak poświęciła się pracy na rzecz osób głuchych i słabosłyszących.
Laureatka w kategorii "Biznes" i jej motto życiowe
- Kto się nie rozwija, ten się zwija - oto zaś życiowe motto Magdaleny Buczkowskiej, laureatki w kategorii „Biznes”.
Została dostrzeżona ponieważ, mimo niepełnosprawności, jest osobą potrafiącą realizować zadania biznesowe i uczy się przedsiębiorczości.
Co ma do przekazania zwyciężczyni w kategorii "Sport"?
Aleksandra Podowska zwyciężyła w kategorii „Sport” za łączenie pasji pomagania innym z sukcesami na arenach sportowych. Inspiruje innych pokazując, że niepełnosprawność nie definiuje człowieka.

Kobieta
- Życzę wszystkim kobietom odwagi, żeby nie bały się pokazać, co potrafią - mówiła pani Aleksandra obierając statuetkę.
W tej kategorii prezydent Bydgoszczy wyróżnił nagrodą specjalną Annę Tokarewicz za jej upór, zapał i pasję do uprawiania sportu. Inspiruje innych do pokonywania barier.
Z kolei poseł Iwona Kozłowska przyznała nagrodę specjalną Annie Tokarewicz za wytrwałość i pokazywanie, jak ważna jest pasja w życiu.
Tworzy baśnie. Wygrała w kategorii "Kultura i sztuka"
Tak zaś dziękowała Gabriela Brygman, laureatka w „Kulturze i sztuce”: - Jest taka osoba, dzięki której tu jestem, uwierzyła we mnie, to Izabela Złotowska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Cekcynie, dziękuję.
Pani Gabriela tworzy baśnie, opowiadania i scenariusze teatralne, dzięki którym promuje lokalną tożsamość i integruje społeczność.
W tej kategorii dwie panie otrzymały wyróżnienia wojewody - Regina Dubiela i Oliwia Wilk, panią Oliwię wyróżniła także TVP Oddział Bydgoszcz.
Regina Dubiela mimo schorowanych dłoni i słabnącego wzroku godzinami tworzy misterne robótki. Została zauważona za umiłowanie rękodzieła, cierpliwość i serce dla innych, a pani Oliwia za wrażliwość twórczą, empatię, cierpliwość i konsekwencję w pomaganiu.
Laureatka w "Nauce": - Bariery sami sobie tworzymy
W „Nauce” laureatką została Katarzyna Jaroszewska - Jankowska za naukowe publikacje i wspieranie młodych talentów oraz bycie dzielną pacjentką i jednocześnie kreatorką osiągnięć naukowych.
- To wydarzenie jest dla mnie ogromną inspiracją i daje ogromną siłę. Tak, jak już dziś słyszeliśmy, pewne bariery sami sobie tworzymy, a tylko praca z naszą głową i motywacją, pomaga je pokonać - wzruszała się pani Katarzyna.
Wicekanclerz WSB: - Wszystkie historie są piękne
Violetta Bartoszuk, wicekanclerz Uniwersytetu WSB Merito Bydgoszczy i przewodnicząca kapituły przyznała, że niewiele jest takich przywilejów, jak być w kapitule tak niesamowitego plebiscytu: - Było duże wzruszenie, bowiem wszystkie te historie są piękne i inspirujące, no i potem musieliśmy wybierać. To wcale nie jest tak, że tylko instytucje czy urzędy zgłaszają kandydatury, ale dużo się o tych cudownych kobietach opowiada, usłyszeliśmy wiele ciepłych i wspaniałych słów. Cudowne historie!
Organizatorami plebiscytu „Kobiety z pasją” są: Uniwersytet WSB Merito, Uniwersytet Dolnośląski DSW, Collegium Civitas oraz Stowarzyszenie Akcja Zdrowie, we współpracy z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).
"Kobiety z pasją". Kiedy gala ogólnopolska?
Laureatki wszystkich wojewódzkich etapów zostaną zaproszone we wrześniu do Bydgoszczy na ogólnopolską galę finałową, podczas której zostaną wyłonione zwyciężczynie w poszczególnych kategoriach.