Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tyle godzin po spożyciu alkoholu można prowadzić auto. Ile czasu po wypiciu wina lub wódki można wsiąść za kierownicę?

OPRAC.:
Magdalena Walczak-Grudzka
Magdalena Walczak-Grudzka
Jak długo się trzeźwieje po piwie, winie, wódce lub whisky? Ile czasu po wypiciu wina lub wódki można wsiąść za kierownicę? Zobacz teraz na kolejnych slajdach galerii, jak szybko się trzeźwieje po spożyciu najpopularniejszych trunków >>>>>
Jak długo się trzeźwieje po piwie, winie, wódce lub whisky? Ile czasu po wypiciu wina lub wódki można wsiąść za kierownicę? Zobacz teraz na kolejnych slajdach galerii, jak szybko się trzeźwieje po spożyciu najpopularniejszych trunków >>>>>Szymon Starnawski
Kiedy po wypiciu wina lub wódki można prowadzić auto? Ile trzeba poczekać, by po spożyciu alkoholu móc wsiąść za kierownicę? Takie pytania zadaje wielu kierowców. Konsekwencje jazdy pod wpływem alkoholu mogą być bardzo dotkliwe.

Spis treści

Ile godzin po spożyciu alkoholu można wsiąść za kierownicę?

Alkohol wchłaniany jest do organizmu zaraz po jego spożyciu, już w jamie ustnej, a następnie przedostaje się do krwi, która przepływając przez płuca sprawia, że alkohol miesza się z tlenem - stąd alkomaty mierzące w promilach stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu.

Kiedy po wypiciu wina lub wódki można wsiąść za kierownicę? Sprawdź teraz w naszej galerii, jak szybko się trzeźwieje po spożyciu najpopularniejszych trunków:

Po takim czasie alkomat nie wykryje alkoholu

Zanim z organizmu zniknie ślad po wypitym alkoholu, mija sporo czasu. Nawet dzień po zakrapianej imprezie nie można mieć pewności, że jest się trzeźwym. Wystarczy wypić dwa półlitrowe piwa, by na policyjnym alkomacie pojawił się przynajmniej jeden promil.

Organizm człowieka potrzebuje średnio 2-3 godzin na spalenie 20 g czystego alkoholu. Taka ilość znajduje się między innymi w 60 ml wódki, 200 ml wina czy 500 ml piwa. Im więcej alkoholu wypijemy, tym dłużej będziemy czekać, by móc bezpiecznie wsiąść za kółko.

To, że czujemy się dobrze, nie oznacza, że we krwi nie ma już alkoholu. Niemal 80 proc. nietrzeźwych kierowców zatrzymywanych przez policję to osoby, które usiadły za kierownicę następnego dnia po wypiciu alkoholu.

Na tempo metabolizmu wpływa wiele czynników, wśród nich:

  • wiek,
  • płeć,
  • wzrost,
  • waga,
  • rodzaj i ilość spożytego alkoholu,
  • czas, w jakim spożyto alkohol,
  • przyjmowane leki,
  • dolegliwości zdrowotne (np. problemy z wątrobą).

Poziom alkoholu można sprawdzić za pomocą alkomatu już po 15-30 minutach od spożycia, jednak uważa się, że najwyższe stężenie alkoholu we krwi występuje około 1-1,5 godzinie od spożycia.

Takie kary grożą teraz za jazdę po alkoholu

Polskie prawo odróżnia dwa stany, od których zależy kara związana z prowadzeniem pojazdu pod wpływem alkoholu:

  • stan po użyciu alkoholu - stężenie alkoholu we krwi osoby kierującej pojazdem wynosi między 0,2 a 0,5 promila (0,1-0,25 mg alkoholu na 1 dm3 wydychanego powietrza),
  • stan nietrzeźwości - stężenie wyższe niż 0,5 promila alkoholu we krwi (powyżej 0,25 mg alkoholu na 1 dm3 wydychanego powietrza).

W przypadku wykroczenia - czyli od 0,2 do 0,5 promila lub 0,1 do 0,25 mg/dm3 wydychanego powietrza - kodeks wykroczeń w art. 87 stwierdza, że:

§ 1. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych.
§ 2. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania inny pojazd niż określony w § 1,podlega karze aresztu do 14 dni albo grzywny.
§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 lub 2 orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.

Zakaz prowadzenia pojazdów może być wyznaczony na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

W przypadku stanu nietrzeźwości - powyżej 0,5 promila - grozi odebranie uprawnień na minimum 3 lata, kara finansowa oraz pozbawienie wolności na okres od 3 miesięcy do 5 lat.

Policja bada kierowców również pod kątem narkotyków. Policyjny narkotest jest w stanie wykryć:

  • marihuanę nawet po upływie 14 dni od jej wypalenia,
  • amfetaminę i heroinę do sześciu dni od zażycia,
  • kokainę i LSD do czterech dni od zażycia.

Ile czasu po wypiciu wina lub wódki można wsiąść za kierownicę? Tyle trzeba odczekać po spożyciu alkoholu

Samodzielne obliczanie, kiedy po wypiciu alkoholu można prowadzić samochód, jest bardzo ryzykowne. W internecie można znaleźć wiele darmowych kalkulatorów promili i wirtualnych alkomatów, nie ma jednak uniwersalnego i w stu procentach pewnego przelicznika. Jedyny pewny sposób to sprawdzenie trzeźwości alkomatem.

Przed dokonaniem pomiaru należy odczekać co najmniej kwadrans od ostatniego spożywania alkoholu, w innym wypadku wynik nie będzie wiarygodny.

Kiedy po wypiciu wina lub wódki można wsiąść za kierownicę? Sprawdź teraz w naszej galerii, jak szybko się trzeźwieje po spożyciu najpopularniejszych trunków:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska