Spis treści
Myśliwi zachwalają mięso z dzikich zwierząt, jako to w pełni naturalne. Dieta sarny, jelenia czy dzika jest zróżnicowana i ekologiczna, o ile te zwierzęta nie zaczną stołować się na polach uprawnych wspieranych chemicznymi środkami roślin i nawozami syntetycznymi. Dziczyzna nie jest zbyt powszechna na polskich stołach poza rodzinami, w której jest myśliwy.
Gdybyśmy jednak chcieli wypróbować wędliny z sarny, dzika i jelenia, ile musimy wydać? A może cała tusza do własnych wyrobów? Zaglądamy do cenników kół łowieckich i sklepów internetowych
Dziczyzna prosto od myśliwego. Ile to kosztuje?
Koło Łowieckie "Podwawelskie" w Krakowie prowadzi sprzedaż bezpośrednią dziczyzny, o czym informuje w mediach społecznościowych, z resztą, nie ono jedno. Sprzedajemy całe tusze w skórze — zaznacza koło w jednym z komentarzy.
Tusze dzików są dostępne przez cały rok, te z saren od 11 maja do 15 stycznia. Wymagane są wcześniejsze zamówienia. Koło zaznacza, że sprzedaż prowadzi pod nadzorem Powiatowego Lekarza Weterynarii w Krakowie.
Zaglądamy do cennika obowiązującego od września za tusze:
- dzik - 12 zł/kg
- sarna 25 zł/kg
- jeleń 14 zł/kg
Sięgamy po kolejny przykład, tym razem cennik z województwa śląskiego. Na terenie obwodu łowieckiego w Lublińcu jest punkt sprzedaży bezpośredniej dziczyzny. Oferowane są tusze zwierząt łownych: dzika, sarny, jelenia, a sprzedaż odbywa się według kolejności zgłoszeń zakupu. Ceny:
- dzik -12 zł/kg
- sarna- 22 zł/kg
- jeleń -14 zł/kg
Tu również zastrzeżono, że tusze dzików są badane weterynaryjnie na obecność włośni, zaś same obwody nie są w obszarze ASF.
Zdarzają się promocje. Punkt znajdujący się w gospodarstwie rolnym informuje: "w sprzedaży bezpośredniej mamy do sprzedania dwa dziki 15 kg i 14 kg w promocyjnej cenie 10 zł/kg, jeśli jest ktoś chętny na najzdrowsze w tym momencie mięso bez antybiotyków, zapraszamy do rezerwacji".
Ceny wyrobów z dziczyzny. Ile kosztuje kabanos z jelenia i szynka z dzika?
Poza sklepami stacjonarnymi i sprzedażą prosto od myśliwych, dziczyznę oferują też sklepy internetowe, jak np. dzikieznatury.pl, dzikitrop.pl, umysliwych.com, zagrodka.com.pl, podlaskiewyroby.pl czy sklep.lesniczówka.net. Okazuje się, że wybór przetworów mięsnych z dziczyzną w roli głównej jest bardzo duży. Oto przykłady cen:
- mięso dzika w słoiku - 18 zł/290 g
- chorizo z dzika 25,50 zł/250 g
- frankfurterki z sarny 19 zł/350 g
- kabanos z jelenia 11 zł/180 g
- kiełbasa dworska z dzika 14 zł/250 g
- szynka tradycyjna z dzika 48 zł/630 g, podobnie z jelenia
- kabanosy myśliwego 25,50 zł/0,5 kg (z mięsa z dzika z dodatkiem mięsa wieprzowego)
- kiełbasa grillowa z dzika 18,50 zł/0,5 kg
- kiełbasa wędzona z sarny 32,45 zł/0,5 kg
- sucha z jelenia 59,99 zł/1 szt., ok. 0,8 kg
- baleron z dzika 25 zł/0,5 kg (wędlina parzona, długo wędzona dymem bukowym)
- szynka z jelenia 37,50 zł/0,5 kg
- pasztet z dziczyzną 20 zł/0,6 kg
Można kupić cały zestaw, albo tzw. dechę. Średnia za 350 zł zawiera np.: polędwicę wędzoną z dzika 0,7 kg, szynkę wędzoną z dzika 0,7 kg, baleron z dzika 0,5 kg, boczek wędzony z dzika 0,5 kg, szynkowa z dzika 0,5 kg, kiełbasę wędzoną z dzika 1 kg, kabanosy z dzika 0,7 kg, pasztet pieczony z dzika 1 szt., pieczeń z dzika 1 szt., smalec z dzika w słoiku 1 szt.
Polski Związek Łowiecki prowadzi mapę sklepów z dziczyzną
W Zarządzie Głównym przy współpracy z zarządami okręgowymi stworzyliśmy mapę punktów sprzedaży bezpośredniej w całej Polsce, prowadzonej przez nasze koła łowieckie i OHZ-ty. Znajdziecie ją w nowej zakładce na naszej stronie internetowej, gdzie dziczyznę można kupić i restauracji, które dania z takiego mięsa serwują.
