Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ile pszczół mamy w Polsce i jakie jest napszczelenie w regionie?

AGW
Małe, pracowite i kojarzą się ze słodyczą miodu. 8 sierpnia pszczoły mają swój dzień. Na podstawie danych zawartych w rejestrach prowadzonych przez Powiatowe Inspektoraty Weterynarii określono, że liczba rodzin pszczelich (stan na październik) wynosi ok. 1,5 mln.

"W przeciągu ostatniego roku przybyło ok. 56 tys. rodzin, co oznacza ok. 4,1% wzrost", wynika z danych opracowanych przez Instytut Ogrodnictwa Zakład Pszczelnictwa w Puławach. Najwięcej zarejestrowanych (takich dotyczą dane) rodzin pszczelich znajdziemy w województwie lubelskim - 177 776, najmniej w podlaskim - 38 369.

W Polsce dominują małe pasieki. "Prawie 476 tys. rodzin znajduje się w pasiekach nie przekraczających 20 uli. Najwięcej, bo ok. 547 tys. pni pszczelich znajduje się w pasiekach liczących od 21 do 50 uli. Zatem w pasiekach o obsadzie do 50 uli utrzymywanych jest 2/3 wszystkich rodzin pszczelich", wskazuje Dr Piotr Semkiw z Zakładu Pszczelnictwa w Puławach w raporcie "Sektor pszczelarski w Polsce w 2016 roku".

Większość, bo około 1,27 mln rodzin pszczelich jest w posiadaniu pszczelarzy zrzeszonych w organizacjach pszczelarskich (dane z ankiet zebranych przez ARR).

Napszczelenie, czyli liczba rodzin pszczelich przypadających na 1 km2 średnio w Polsce wynosi 4,8. Najbardziej napszczelone tereny znajdują się w Polsce południowo–wschodniej (małopolskie - 8,8, podkarpackie - 8,0, lubelskie 7,1), a Podlasie 1,9, Pomorze 2,8, Polska centralna (woj. mazowieckie 3,3) to regiony o najmniejszym zagęszczeniu rodzin pszczelich. Kujawsko-Pomorskie również plasuje się pod tym względem w drugiej połowie. Napszczelenie wynosi tu 3,9.

Pszczelarstwo jest u nas mocno rozdrobnione. Ponad 150 rodzin pszczelich, czyli tzw. pasiekę zawodową posiada 323 pszczelarzy w kraju. Na Kujawach i Pomorzu mamy 11 pasiek zawodowych, które gromadzą 2480 rodzin pszczelich.

Ciekawostki z pszczelarskiego świata, które warto poznać z okazji Wielkiego Dnia Pszczół.

  • Pasieki małe (do 20 pni) stanowią 67,5% ogółu.
  • Największą grupę (ok. 34%) stanowią producenci w wieku od 51 do 65 lat
  • Niecałe 30% to osoby w wieku ponad 65 lat,
  • Co ósmy pszczelarz ma mniej niż 35 lat.
  • Niemalże 24% to osoby w wieku od 36 do 50 lat.
  • najwyższy odsetek pszczelarzy posiada pasieki o obsadzie od 11 do 20 pni,
  • W porównaniu do danych z roku ubiegłego o ok. 2,6% zwiększył się odsetek pszczelarzy w wieku do 50 lat w porównaniu do pozostałych grup.

liczba pszczelich rodzin w Polsce
Infogram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska