Mało kto przypuszczał, że od pomysłu do realizacji upłynie tak niewiele czasu. Gdy po raz pierwszy, w grudniu 2006 roku, Hubert Kurczewski powiedział głośno podczas spotkania świątecznego Żnińskiego Towarzystwa Kulturalnego: "A może by i u nas powołać uniwersytet?...", mało kto pewnie wówczas wierzył, że sprawy popłyną tak szybko. A jednak.
Zawiązała się grupa inicjatywna. Było pierwsze spotkanie, potem kolejne. W końcu na walnym wybrano prezesa Stowarzyszenia UTW. Została nim pani Irena Starczewska, na co dzień prezes BS "Pałuki" w Żninie.
_- Przygotowanie inauguracji oraz wszelkich formalności nie jest łatwe. To ogrom pracy całej grupy inicjatywnej. Przed nami jeszcze wiele zadań - _mówi prezes.
Czekamy na projekt!
Uroczystość inauguracyjną rozpoczęło "Gaude Mater" w wykonaniu chóru Moniuszko pod dyrekcją Beaty Różańskiej. Później Irena Starczewska powitała przybyłych gości, w tym wykładowców, oraz uczestników UTW. _- Obecnie na liście jest aż 139 studentów - _zaznaczyła.
Kilku słuchaczy uniwersytetu, a wśród nich Leszek Jakubowski - burmistrz Żnina, odebrało indeksy z rąk prof. dr hab. Janusza Ostoi - Zagórskiego.
Później Robert Luchowski, przewodniczący komisji oświaty, kultury, sportu i turystyki Rady Powiatu w Żninie powiedział m.in.: - Z niecierpliwością czekamy, kiedy złożycie państwo projekt otwierający szansę finansowego wsparcia waszego uniwersytetu. A zachęcam, bo pieniądze są przez duże "P".
Pierwszy we Francji
Inaugurację dopełnił wykład prof. dr hab. Romana Ossowskiego z UKW w Bydgoszczy. Naukowiec zaznaczył m.in., że pierwszy Uniwersytet Trzeciego Wieku powstał w Tuluzie w 1973 roku. - Jego pomysłodawca nawet nie przypuszczał, że ideę tak szybko przejmą inni Francuzi oraz że pomysł wykorzystają inne kraje.
21 października 2005 roku było w Polsce ponad 90 tego typu uniwersytetów. Obecnie jest ich w naszym kraju, wg informacji prof. Ossowskiego, około 150.
- Cieszę się, że powstał i w Żninie. Myślę, że po 2,3 latach nabierze prawdziwej tożsamości. Wierzę również, że przed wykładami zapełniać się będą salony fryzjerskie i kawiarenki w tym urokliwym miasteczku...
Profesor Ossowski zasugerował wiele tematów, które można by podjąć podczas kolejnych wykładów. Zwracał uwagę na styl życia, sposób odżywiania się, zagospodarowania czasu wolnego. Mówił o rozwijaniu zainteresowań i wielu innych aspektach, które mają duże znaczenie dla osób w okresie późnej dorosłości. Podkreślał moc muzyki i plastyki. - Jestem zwariowany, w sensie pozytywnym, na tle muzyki, bo ona pozwala słyszeć świat; i plastyki, bo ona pozwala widzieć świat...
Będą sekcje!
Większość studentów żnińskiego UTW odebrała indeksy z rąk prof. Romana Ossowskiego, który dokonał wpisu przy temacie pierwszego wykładu.
Jak się dowiedzieliśmy, kolejne spotkanie odbędzie się 16 kwietnia o godz. 17 w sali ŻDK. Temat: "Świat operetki". Wykładowcą będzie dr Maria Juraszek. Tego dnia od godz. 16.30 przyjmowana będzie odpłatność za semestr w kwocie 20 złotych.
26.04 od godz. 16.30 zainteresowani będą mogli zapisywać się do sekcji i kół, które swoją działalność rozpoczną w październiku. Będą to: sekcja informatyczna, j. angielski, sekcja krajoznawczo-turystyczna, gimnastyczna, plastyczna, rzeźbiarska, kurs tańca towarzyskiego, sekcja wokalna. (Część zajęć odpłatna, kwota uzależniona od liczby zgłoszonych osób).
O tematyce kolejnych wykładów, których organizacją zajęły się m.in. Majka Gólcz - dyrektor ŻDK i Urszula Nowicka - dyrektor MZP, będziemy na bieżąco informować.
(iwo)