Nawet najmniejsza zmiana w funkcjonowaniu dróg intymnych może być symptomem infekcji. Najlepszą profilaktyką i wsparciem organizmu w zapobieganiu stanom zapalnym i ich powikłaniom jest uzupełnienie z zewnątrz bakterii, których brakuje w mikroflorze. W tym celu lekarze ginekolodzy zalecają przyjmowanie szczepów z rodzaju Lactobacillus, obecnych w preparatach probiotycznych.
- Ważne jest, aby stosowany probiotyk zawierał te bakterie z rodzaju Lactobacillus, które występują w naturalnym środowisku populacji kobiet w Polsce - zauważa dr Paweł Orłowski, specjalista ds. ginekologii i położnictwa IBSS BIOMED. - Wówczas środowisko pochwy uzupełniane jest o drobnoustroje, których właśnie ubyło.
Przed zakupem probiotyku warto skontaktować się z lekarzem, który wskaże odpowiedni suplement dostosowany do indywidualnego problemu pacjentki.
Probiotyki zawierają naturalnie występujące w naszych organizmach szczepy bakterii. Po pierwsze obniżają pH pochwy i zmieniają warunki mikroflory na niekorzystne dla rozwoju patogenów. Dodatkowo pałeczki kwasu mlekowego wytwarzając nadtlenek wodoru mają działanie antybakteryjne.
Czytaj e-wydanie »