- To są młodzi, "nieumoczeni" ludzie - tak o członkach inicjatywy mówi Bożena Kannenberg z kamienicy przy ul. Chopina 26 w Toruniu. - I może dzięki temu będą w stanie nam pomóc. Prosiliśmy o wsparcie już wielu, ale w takich miastach jak Toruń, wszyscy są ze sobą powiązani i boją się przeciwstawić kamienicznikom.
Przeciwko eksmisjom
Bożena Kannenberg, wraz z dziesięciorgiem innych mieszkańców kamienicy, walczy z nową właścicielką budynku. - W 2007 roku odcięła nam gaz, rok później podniosła czynsz. o 100 proc. - dodaje Kannberg.
Podobnych spraw jest więcej. - Robiąc ankiety i rozmawiając z mieszkańcami Bydgoskiego Przedmieścia (tej dzielnicy dotyczy pierwszy etap projektu - przyp. aut.) dowiadujemy się, z jakimi problemami się borykają - tłumaczy Katarzyna Dąbrowska z Inicjatywy Lokatorskiej. - Okazuje się, że często są gnębieni przez właścicieli kamienic, którzy chcą się ich pozbyć. Dla nich liczy się tylko zysk a nie ludzie.
- Mający dużo pieniędzy kamienicznicy i deweloperzy traktują uboższych ludzi jak patologię - dodaje Magdalena Kaźmierczak - A to są zwykli ludzie - często emeryci i renciści, emerytowani profesorowie UMK. Dołożymy wszelkich starań żeby im pomóc.
Ostatni Narodowy Spis Powszechny (a kolejne badania GUS-u potwierdzają te dane) pokazał skalę problemu - aż 35,5 proc. Polek i Polaków mieszka w złych warunkach (bez kanalizacji, w starych budynkach). A Polska ma bardzo niski wskaźnik liczby mieszkań - na tysiąc osób przypada ich 327.
Nie mamy gdzie mieszkać
- Polska polityka mieszkaniowa stoi na krawędzi zapaści - podaje Piotr Olech w "Raporcie Ubóstwo i Wykluczenie w Polsce 2010". - Problemy mieszkaniowe stawiane są przez Polaków na trzecim miejscu pod względem ważności problemów. Przed nimi są jeszcze tylko bezrobocie i uzależnienie.
Inicjatywa Lokatorska będzie miała swoje stoisko podczas święta Bydgoskiego Przedmieścia w Toruniu.
Można też skontaktować się z nią pisząc pod adres: [email protected].
Czytaj e-wydanie »