Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inowrocław. Ciekawa wystawa pamiątek po Janie Kasprowiczu

Janusz Brodziński
Na zdjęciu replika biurka, przy którym pracował Jan Kasprowicz
Na zdjęciu replika biurka, przy którym pracował Jan Kasprowicz Fot. Janusz Brodziński
Ostatnim akcentem ubiegłorocznego Roku Jana Kasprowicza w Inowrocławiu jest wystawa w miejscowym muzeum,

Pod koniec swego życia Jan Kasprowicz w liście do redaktora Dziennika Kujawskiego wyznał: "wizja Kujaw nie opuszczała mnie nigdy". Także mieszkańcy tego regionu wciąż darzą swego sławnego krajana wielkim uznaniem, sentymentem i ponadpokoleniową pamięcią.

Potwierdzeniem tego jest trwająca w inowrocławskim Muzeum wystawa pt. "Jan Kasprowicz na Kujawach". Stanowi ona wyraz szczególnego hołdu wobec patrona tej placówki, a zarazem godny szerszej uwagi akord wieńczący obchody Roku Kasprowicza w 150. rocznicę wielkiego syna naszego regionu.

Na wystawie zobaczyć można ciekawe i na ogół mało znane pamiątki
rodziny poety i jego samego. Są też dokumenty i materiały świadczące o związkach mistrza Jana z rodzinnymi stronami oraz inne eksponaty potwierdzające głęboki pietyzm, jakim od lat na tym terenie otaczana była postać i twórczość "wielkiego pieśniarza znad Gopła".

Wśród podobizn rodziny zwraca uwagę sugestywny konterfekt jego matki, Józefy z Kloftów Kasprowiczowej, duży fotograficzny portret poety z jego autografem, z okresu lwowskiego oraz współczesny obraz "Jan Kasprowicz na Kujawach" namalowany w 1977 r. podczas ogólnopolskiego pleneru artystów plastyków w tym regionie. Na ścianie wisi ozdobny krucyfiks z domu rodzinnego w Szymborzu. Cenną pamiątką jest zegarek kupiony przez Jana dla matki - jeden z dowodów miłości synowskiej, której piękny wyraz dał także w swojej twórczości.

W 1927 r. - w rok po śmierci poety - w szymborskiej szkole, do której on uczęszczał, odsłonięto efektowną tablicę pamiątkową ufundowaną przez nauczycielstwo powiatu inowrocławskiego. Wydarzenie to przypomina wydana z tej okazji okolicznościowa broszura z reprodukcją tablicy.
Jest też autorski szkic, odsłoniętego w 1930 r. na skwerze przed dzisiejszym dworcem PKS i zniszczonego potem przez hitlerowskiego okupanta, pomnika wg projektu Edwarda Haupta, wraz z planami sytuacyjnymi umiejscowienia monumentu, udostępnionymi ze zbiorów miejscowego Archiwum Państwowego.

W 1966 r. pomnik ten został odtworzony i odsłonięty przez Jarosława Iwaszkiewicza. Rozpoznawalnych, współczesnych nam uczestników tej uroczystości pokazują eksponowane zdjęcia. Zainteresowanie zwiedzających wzbudzą na pewno rarytasy medalierskie - medal pamiątkowy z tej okazji z 1966 r., zaprojektowany przez Witolda i Danutę Marciniak oraz plakieta z podobizną Kasprowicza, wykonana przez Wita Płażewskiego.

Jest sporo grafik i drzeworytów rodzimych artystów plastyków nawiązujących do tematyki kasprowiczowskiej - Stanisława Łuczaka, Stanisława Wojewódzkiego, Franciszka Cholewczyńskiego i Henryka Czamana, który w 1956 r. wydał tekę pt. "Kujawy Jana Kasprowicza". Ciekawostką są wspomnienia biskupa Antoniego Laubitza, kolegi poety z lat szkolnych, z rysunkami jego samego. Są książki z biblioteki Kasprowicza oraz wydawnictwa jemu poświęcone. W zachowanej księdze są przedwojenne wpisy osobistości i wycieczek odwiedzających Izbę Kasprowiczowską oraz inne interesujące pamiątki.
.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska