Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inowrocław. Na razie jest tam plac budowy, ale już za trzy tygodnie będzie wielka uroczystość

(FI)
Za niecałe trzy tygodnie otwarcie prymasowskiego instytutu, a tu... ciągle plac budowy
Za niecałe trzy tygodnie otwarcie prymasowskiego instytutu, a tu... ciągle plac budowy Fot. Dominik Fijałkowski
250 metrów kwadratowych. Taką powierzchnię zajmować będzie Instytut Prymasa Józefa Glempa. Powstaje on w pomieszczenia po Muzeum im. Jana Kasprowicza przy inowrocławskim Teatrze Miejskim.

W regionie mamy już dwie ekspozycje poświęcone księdzu prymasowi. Jedna znajduje się w Muzeum Ziemi Mogileńskiej w Chabsku, a druga w Szkole Podstawowej w Kościelcu, do której uczęszczał kardynał Glemp.

Swego honorowego obywatela i krajana postanowił też uczcić w sposób szczególny Inowrocław. W mieście powstaje Instytut Prymasa Józefa Glempa. Jego otwarcie zaplanowano na 18 bm., czyli na dzień 80. urodzin Jego Eminencji. Oczywiście, oficjalnego przecięcia wstęgi dokona sam jubilat.

Meble, księgozbiór...

Trwa remont inowrocławskiego Teatru Miejskiego. Przy okazji przebudowywane są także pomieszczenia po Muzeum im. Jana Kasprowicza. To tam działać ma prymasowski instytut.

- Odwiedzające to miejsce osoby będą mogły obejrzeć odtworzony gabinet księdza prymasa, wyposażony w oryginalne meble, podarowane przez Jego Eminencję - opowiada Barbara Kasińska, kierownik referatu kultury w inowrocławskim ratuszu.

Ponadto w instytucie prezentowane będą przedmioty kultu religijnego, którymi podczas sprawowania masz św. posługiwał się prymas. Nie zabraknie pamiątek ukazujących lata dzieciństwa oraz szkolnej nauki kardynała Glempa i jego drogi do kapłaństwa. Będzie okazja poznać związki honorowego inowrocławianina z Polonią, a także jego pracę duszpasterską jako biskupa warmińskiego, arcybiskupa gnieźnieńskiego i warszawskiego.

W instytucie zaprezentowany zostanie bogaty księgozbiór prymasa Polski, jak również pamiątki z jego licznych podróży, m. in. upominki, które otrzymał od głów państw i papieży.

Sala numer dwa

- W drugiej sali instytutu chcemy natomiast stworzyć ekspozycję poświęconą księżom związanym z Kujawami i pozostałym honorowym obywatelom naszego miasta - dodaje Barbara Kasińska.

W placówce znajdzie się też miejsce, w którym będzie można organizować konferencje naukowe oraz prezentacje audiowizualne.

Czasu niewiele

Otwarcie instytutu zaplanowano na 18 bm. Tymczasem pomieszczenia tej instytucji i teatr są cały czas placem budowy. Ekipom pozostały niecałe trzy tygodnie na zakończenie prac. Czy uporają się z robotami?

- Nie dopuszczamy myśli, że mogłoby coś się nie udać. W piątek, osiemnastego grudnia, w samo południe w teatrze musi rozpocząć się uroczystość zatytułowana "Cuiavia gratiam agit", po której ksiądz prymas dokona otwarcia instytutu - mówi z przekonaniem pani kierownik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska