Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inowrocław. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie szuka kandydatów na rodziny zastępcze

Dominik Fijałkowski
Dominik Fijałkowski
PCPR w Inowrocławiu poszukuje osób, małżeństw, które chcą być rodzinami zastępczymi
PCPR w Inowrocławiu poszukuje osób, małżeństw, które chcą być rodzinami zastępczymi Pixabay
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Inowrocławiu prowadzi kampanię propagującą rodziny zastępcze, jako formę pomocy dla dzieci pozbawionych opieki najbliższych.

Takie są skutki wprowadzenia programu 500 plus

od 16 lat

- Podjęliśmy szeroką akcję, również informacyjną, aby pozyskać kandydatów do pełnienia funkcji opiekuna zastępczego. Ma ona na celu dotarcie do jak najszerszej grupy odbiorców, aby każdy mógł się dowiedzieć co to znaczy bycie rodziną zastępczą, bycie opiekunem zastępczym i aby jak najwięcej dzieci trafiło do rodzinnej pieczy zastępczej - informuje Alicja Aleksander, dyrektor PCPR.

Głównym zadaniem rodziny zastępczej jest praca na rzecz powrotu dziecka do rodziny naturalnej. Opiekunowie zastępczy zajmują się dziećmi w czasie, gdy ich biologiczni rodzice podejmują działania w kierunku reintegracji rodziny.

Jak się dowiadujemy w PCPR, w powiecie inowrocławskim funkcjonują rodziny: spokrewnione, niezawodowe i zawodowe.

- Rodziny spokrewnione są najbliższe dziecku. To dziadkowie czy pełnoletnie rodzeństwo, które może przejąć pieczę zastępczą nad małoletnimi. Rodziny niezawodowe, to dalsi krewni, którzy dodatkowo sprawują pieczę zastępczą nad dziećmi - słyszymy od pracowników PCPR.

Wspomniano też o tzw. rodzinach zawodowych, czyli takich, które zawodowo zajmują się świadczeniem funkcji opiekuna zastępczego. Z nimi podpisywana jest umowa. Za swoją pracę otrzymują wynagrodzenie. Obecnie w powiecie inowrocławskim funkcjonuje 13 rodzin zawodowych w tym jedna rodzina specjalistyczna i trzy pogotowia rodzinne.

- Do rodzin zastępczych zawodowych przyjmowane są dzieci, które nie ukończyły dziesiątego roku życia. Rodzinę zawodową mogą tworzyć pary małżeńskie, ale też osoby samotne, które chcą pełnić tę funkcję - dodaje Alicja Aleksander.

Dzieci, które potrzebują pomocy rodzin zastępczych nie brakuje. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie zachęca więc osoby dorosłe do zastanowienia się nad możliwością zostania opiekunem zastępczym.

- Jeżeli jesteście państwo osobami odpowiedzialnymi i kochacie dzieci, to czekamy właśnie na was - podkreśla Alicja Aleksander.

Informacje dotyczące wymogów, jakie muszą spełniać kandydaci na rodziny zastępcze można zdobyć w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie przy ul. Mątewskiej 17, pod numerem tel. 52-35-92-285, albo mailowo: [email protected].

Czy często bierzesz udział w akcjach charytatywnych?

Trwa głosowanie...

Czy często bierzesz udział w akcjach charytatywnych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska