Zobacz wideo: Prognoza pogody na zimę 2020/2021
W sierpniu br. Patryk Kaźmierczak, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej wystąpił z interpelacją do prezydenta Inowrocławia. Zwrócił się o wskazanie w Solankach miejsca, gdzie można byłoby organizować śluby w plenerze.
Radny oparł interpelację na zapisach ustawy "Prawo o aktach stanu cywilnego". Zwrócił uwagę na jeden z jej punktów, który mówi, że śluby można organizować poza USC. Jest jednak warunek, że wskazane przez narzeczonych miejsce w plenerze zapewniać musi zachowanie uroczystej formy oraz bezpieczeństwo osób obecnych przy składaniu oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński.
Śluby w plenerze promocję Inowrocławia
Patryk Kaźmierczak w interpelacji zwrócił uwagę, że wiele gmin w Polsce wykorzystuje wyżej wspomniany przepis do celów promocyjnych. Co ciekawe, na swoich stronach internetowych zamieszczają one ofertę ślubów w plenerze w okresie wiosenno-letnim, wskazując konkretne miejsca spełniające wymogi formalne. Jako przykład podaje urząd w Ustrzykach Dolnych i tamtejsze nadleśnictwo. Instytucje te zachęcają do organizowania ślubów na punkcie widokowym na górze Holica.
Podobną ofertę mógłby przedstawić również Inowrocław, przygotowując dla przyszłych małżonków propozycję zawarcia związku małżeńskiego w inowrocławskim Parku Solankowym
- napisał w interpelacji radny Kaźmierczak.
Zwrócił też uwagę, że oferta zawarcia związku małżeńskiego w odpowiednim miejscu na terenie Solanek może wpłynąć na promocję inowrocławskiego uzdrowiska. Zdaniem Patryka Kaźmierczaka, odpowiednio przygotowana oferta spowoduje dotarcie do szerokiego grona odbiorców i może sprawić, że dla wielu osób wizyta w Inowrocławiu będzie niezapomniana i przyczyni się do budowania pozytywnego wizerunku miasta.
Niewielkie zainteresowanie plenerowymi ślubami w Inowrocławiu
Odpowiedzi udzielił wiceprzewodniczącemu Rady Miejskiej Wojciech Piniewski, zastępca prezydenta. Zaznaczył, że organizację ślubu poza USC umożliwiają i regulują odpowiednie przepisy. Wspomniał też, że w Inowrocławiu zainteresowanie ślubami w plenerze jest niewielkie.
Wojciech Piniewski tłumaczy to następująco: "W Urzędzie Stanu Cywilnego w Inowrocławiu uwzględniane są wnioski osób zamierzających zawrzeć małżeństwo poza urzędem stanu cywilnego. Wnioskodawcy wskazują zazwyczaj miejsca zlokalizowane na terenie Parku Solankowego. Zainteresowanie zawarciem małżeństwa poza urzędem stanu cywilnego jest jednak niewielkie ze względu na obligatoryjną opłatę dodatkową w wysokości 1000 złotych. Ponadto przygotowanie i zabezpieczenie stosownego miejsca poza urzędem stanu cywilnego leży w kompetencjach osób zawierających małżeństwo. Trudno zatem przedstawić ofertę proponowaną przez Pana Radnego, gdyż jest to wkraczanie w swobodę, wolna wolę, jak i zobowiązania wnioskodawców".
- Mieszkańcy osiedla Nowego przyłapani przez kamery Google Street View. Zdjęcia
- Rozpoczęcie sezonu w Kruszwickim Klubie Morsów
- "Mister Budownictwa". Te budynki to wizytówki Inowrocławia. Zobaczcie zdjęcia
- Najpiękniejsze mieszkanki Gniewkowa na Instagramie. Zobaczcie zdjęcia
- Te 6 objawów może wskazywać, że chorowałeś już na koronawirusa. Poznajesz je?
