Zobacz wideo: Koncert sylwestrowy 2020/2021 online Opery Nova w Bydgoszczy
Płyta jest efektem współpracy absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. Obok Marka Folty (matura rocznik 1966, gitary, bas, śpiew i aranżacja), nad krążkiem pracowali: Adam Szarek (matura 1972, członek "Labiryntów", gitary i instrumentu klawiszowe), Zygmunt Ornatek (gościnnie, piano) i Krzysztof Walczak (matura 1973, efekty i realizacja nagrań w Studio "i"). Na płycie znajduje się też wprowadzenie Janiny Sikorskiej, wieloletniej dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu.
Nie planowali wydania płyty na obchody Roku Jana Kasprowicza
Można by powiedzieć, że krążek jest mocnym akcentem na zakończenie obchodów Roku Jana Kasprowicza w powiecie inowrocławskim. Jednak nie powstawał on z tej okazji.
- Pracę nad płytą rozpoczęliśmy w 2018 roku. Powolutku szła do przodu. Nie myśleliśmy o tym, by skojarzyć jej wydanie z jakąkolwiek rocznicą. Dopiero rozmowa z panią Janina Sikorską uświadomiła nam, że mamy Rok Jana Kasprowicza, że mija 160 rocznica urodzin poety i 90 rocznica powstania w Inowrocławiu biblioteki noszącej jego imię. Przypadek sprawił, że udało się nam te płytę wydać właśnie w roku 2020 - opowiada Marek Folta.
Zdradza, że przygotowanie krążka z muzyką do przepięknych utworów Jana Kasprowicza chodziło mu po głowie od lat. Trzeba było się do tego dobrze przygotować, żeby niczego nie zepsuć.
- Sądząc po telefonach od znajomych czy też okolicznościowym piśmie, jakie otrzymaliśmy od prezydenta Inowrocławia, po prostu, udało się - dodaje Marek Folta.
Płyta z piosenką do tekstu Kasprowicza w wykonaniu legendarnych inowrocławskich "Labiryntów"
Na płycie obok nowych kompozycji znalazł się też utwór "Na łące" wykonany przez zespół "Labirynty" w 1972 roku. Grupa wystąpiła wówczas w składzie: Maria Matuszak i Ewa Chmielewska (śpiew) oraz Henryk Chmielewski, Adam Szarek, Jacek Matuszewski i Marek Folta (muzycy). - Nagraliśmy tę piosenkę dla Telewizji Polskiej w Warszawie - wspomina Marek Folta i dodaje, że nagranie to rozbudziło w nim jeszcze bardziej zainteresowanie twórczością Kasprowicza.
Zapis na współczesnej płycie piosenki w wykonaniu "Labiryntów" był możliwy dzięki technicznej obróbce materiału sprzed 50 lat, której dokonał Waldemar Walczak.
Krążek zatytułowany "Jan Kasprowicz Poeta Kujaw i Tatr" został wydany za prywatne środki, w bardzo małym nakładzie.
- Płyty nie sprzedaję, ale nie ma nic przeciw temu, by ją bezpłatnie kopiować. Cieszy mnie natomiast fakt, że pewna grupa osób, która miała już okazję posłuchać nagrań, sięgnęła dzięki nim po Kasprowicza - podkreśla Marek Folta.
- Piękne bożonarodzeniowe żłóbki z inowrocławskich kościołów [zdjęcia]
- Inowrocław. Radni wspólnie z przyjaciółmi ufundowali zestawy wigilijnych potraw
- Nowe rondo turbinowe w Inowrocławiu otwarte. To największa inwestycja
- Kolejne ulice Inowrocławia oświetlają energooszczędne latarnie typu LED
- Świąteczna iluminacja na ulicach Kruszwicy. Zdjęcia
- Bożonarodzeniowa szopka na gniewkowskim Rynku przyciąga mieszkańców
