MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Inowrocławianie nie wyrzucają śmieci jak leci. Robią to mądrze

(AB)
Inowrocławskie przedszkolaki także  z kolorowych książeczek uczą się, jak należy segregować nieczystości
Inowrocławskie przedszkolaki także z kolorowych książeczek uczą się, jak należy segregować nieczystości Beata Zarzycka
Inowrocławianie przykładnie segregują odpady. To się po prostu opłaca i jest korzystne dla środowiska. Wiedzą o tym nawet dzieci.

Ratusz ocenia, że po trzech latach funkcjonowania nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w Inowrocławiu wnioski są optymistyczne. Poziom segregacji rośnie, podobnie jak świadomość ekologiczna mieszkańców. To wynik zarówno inwestycji, finansowych zachęt do selekcji śmieci oraz edukacji.

- Co szczególnie cieszy, zauważalny jest znaczny wzrost poziomu segregacji. Związane jest to z wyraźnym rozróżnieniem stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W przypadku odpadów segregowanych stawka ta jest dwukrotnie niższa, niż w przypadku odpadów zmieszanych. Segregacja zwyczajnie się opłaca -podkreśla prezydent Ryszard Brejza.
Przykładem może być punkt selektywnej zbiórki przy ul. Bagiennej, gdzie bez żadnej opłaty można dostarczyć i zostawić różne odpady, który cieszy się wciąż rosnącą popularnością wśród mieszkańców.

Inowrocław wypada świetnie także na tle standardów unijnych. Poziom recyklingu odpadów surowcowych, budowlanych i rozbiórkowych wynosił w ubiegłym roku aż 99,62 proc. Inowrocław bez problemów osiąga więc wymagane prawem „śmieciowe parametry”.

Takie wyniki to bez wątpienia również efekt rozmaitych działań, związanych z szeroko pojętą edukacją ekologiczną. Wpływa ona na wzrost świadomości mieszkańców.

- Edukację zaczynamy od najmłodszych inowrocławian, do których skierowana była choćby „instruktażowa” bajka pod tytułem „Inowrocławskie rady na odpady”. Przewodnikiem dzieci w książeczce jest sympatyczna wiewiórka, która opowiada jak należy segregować odpady. Te pouczające książeczki (są tam też puzzle) otrzymały dzieci ze wszystkich miejskich przedszkoli. To procentuje
- zauważa Karol Adamski, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej ratusza.

Na proekologiczne postawy inowrocławian wpływ mają bez wątpienia także kolejne inwestycje. Do najważniejszych należy zaliczyć ciągłe zwiększanie liczby tzw. miniPSZOK-ów, czyli minipunktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, które są rozmieszczone w kilkudziesięciu punktach na terenie miasta. Tam właśnie można wyrzucać odpady ulegające biodegradacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska