Zobacz wideo: Głośne ekstradycje przestępców z Kujawsko-Pomorskiego
Wspomniany proces odbywał się jednocześnie w dwóch kościołach - Świętego Mikołaja w Inowrocławiu i Świętego Michała z Brześciu Kujawskim. Toczył się w latach 1320-1321.
10 lutego 1321 roku w kościele Świętego Mikołaja w Inowrocławiu został ogłoszony wyrok. Skazywał on Krzyżaków na oddanie Polsce Pomorza Gdańskiego, zapłacenie odszkodowania w wysokości 30 tys. grzywien oraz zwrot kosztów procesu w wysokości 150 grzywien praskich.
700 lat później Poczta Polska wprowadziła do obiegu kartę okolicznościową poświęconą okrągłej rocznicy procesu polsko-krzyżackiego. Dostępna jest ona w sprzedaży w UP Bydgoszcz 1 oraz UP Inowrocław 1. Emisji karty towarzyszy wydanie spersonalizowanego znaku opłaty pocztowej.
Na karcie przedstawiony jest obraz z wizerunkiem króla Władysława I Łokietka, autorstwa Barbary Strzymińskiej-Zdanewicz. Autorem projektu jest Waldemar Kawiński pracownik Poczty Polskiej, Regionalny Koordynator ds. Filatelistyki w Bydgoszczy. Konsultacji historycznej udzielił Maciej Basiński, wiceprezes Inowrocławskiego Klubu Dyskusyjnego, który jest jednocześnie pomysłodawcą wydawnictw filatelistycznych upamiętniających 700. rocznicę procesu polsko-krzyżackiego.
- Panorama województwa bydgoskiego w latach 1975-1980. Niezwykłe zdjęcia
- Tak parkują w Inowrocławiu. Mistrzowie parkowania. Zdjęcia
- Najtańsze domy na sprzedaż w powiecie inowrocławskim. Zobaczcie zdjęcia
- Tak wyglądają najpiękniejsze morsujące mieszkanki Inowrocławia
- Pogrzeb Henryka Zajączkowskiego, wieloletniego kierownika Biura PTTK w Kruszwicy
