Inwestujemy w kulturę, chronimy zabytki

Materiał informacyjny Województwo Kujawsko-Pomorskie
Opera Nova to jedna z najbardziej liczących się scen operowych w kraju, finansowana z budżetu województwa. Fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP
Opera Nova to jedna z najbardziej liczących się scen operowych w kraju, finansowana z budżetu województwa. Fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP
Polityka samorządu województwa w zakresie kultury i ochrony dziedzictwa narodowego to tysiące odrestaurowanych zabytków, wsparcie finansowe dla ważnych imprez kulturalnych oraz modernizacja i rozwój wojewódzkich jednostek kultury.

- Kujawsko-Pomorskie jest regionem niezwykle bogatym w zabytki, dlatego cieszy fakt, że nasz program, dzięki któremu przywracamy im dawną świetność, rokrocznie obejmuje kolejne obiekty – mówi marszałek Piotr Całbecki. – Powody do dumy dają także nasze placówki kultury, które z powodzeniem rozwijają swoją ofertę, organizując wystawy, spektakle, koncerty i festiwale z renomą w kraju i na świecie.

Efekty naszego wieloletniego unikalnego w skali kraju marszałkowskiego programu ochrony zabytków widać w całym regionie. Szczególne miejsce zajmują w nim obiekty położone w niewielkich miejscowościach. Środki w wysokości blisko 91 mln złotych pozwoliły na realizację ponad 1,6 tys. projektów. Wśród dofinansowanych zadań znalazły się m.in. prace konserwatorskie i restauratorskie w kościołach, kompleksach pałacowo-dworskich, kamienicach i budynkach oraz zabytkowych gmachach instytucji wpisanych do rejestru zabytków.

Ze środków budżetu województwa finansujemy między innymi Operę Nova, jedną z najbardziej liczących się scen operowych w kraju, Filharmonię Pomorską, toruński Teatr Horzycy, a także ogólnopolskie festiwale kulturalne organizowane przez te placówki.

Trwająca rozbudowa opery oznacza dobudowanie dobrze wpisującego się w istniejącą architekturę obiektu przeszklonego czterokondygnacyjnego skrzydła o powierzchni użytkowej 6 tys. metrów kwadratowych. Będą się tu znajdowały operowa sala kameralna z widownią na 500 osób, przestrzeń wystawiennicza i sala kinowa, zaplanowano też taras widokowy od strony Brdy oraz dwupoziomowy podziemny parking. Zakończenie inwestycji wiosną 2025.

Do rozbudowy przygotowuje się też marszałkowska Filharmonia Pomorska. Mamy gotową pełną dokumentację do rozpoczęcia inwestycji. Tuż obok istniejącego budynku zostanie zbudowany połączony z nim nowy, z małą salą koncertową z widownią na co najmniej 350 miejsc, estradą dla trzydziestoosobowej orkiestry i trzydziestoosobowego chóru, z zapleczem dla artystów. Zaplanowany został też system podziemnych parkingów dla gości i artystów.

Trwają przygotowania do remontu konserwatorskiego zespołu pałacowo-parkowego w podtoruńskiej Nawrze, w którym będzie miało swoje miejsce muzeum ziemiaństwa i wsi. Klasycystyczny pałac w Nawrze został zbudowany w latach 1798–1805 dla Konstantego Kruszyńskiego, a następnie przebudowany na potrzeby rodziny Sczanieckich. W czasie II wojny światowej został zdewastowany przez Niemców. Misję odrestaurowania parku i pałacu w Nawrze, przekazanego przez rodzinę Sczanieckich samorządowi województwa, powierzyliśmy Kujawsko-Pomorskiemu Centrum Dziedzictwa.

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, jeden z największych rezerwatów archeologicznych w Europie, przygotowuje się do budowy nowego pawilonu muzealnego, w którym zostanie zainstalowana nowoczesna wystawa stała.


Samorząd województwa jest organem prowadzącym dla:

 • Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy,
 • Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu,
 • Galerii Sztuki „Wozownia” w Toruniu,
 • Muzeum Archeologicznego w Biskupinie,
 • Muzeum Etnograficznego im. prof. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu,
 • Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku,
 • Opery „NOVA” w Bydgoszczy,
 • Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni,
 • Pałacu Lubostroń w Lubostroniu,
 • Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu,
 • Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu,
 • Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr Witolda Bełzy w Bydgoszczy,
 • Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu,
 • Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy,
 • Kujawsko-Pomorskiego Teatru Muzycznego w Toruniu
 • Kujawsko-Pomorskiego Centrum Dziedzictwa w Toruniu
.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska