Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inwestycje budowlane w kujawsko-pomorskiem przeciętne

OPRAC.MKJ
Rosnąca liczba przetargów budowlanych oznacza, że przybywa inwestycji. Co budujemy najchętniej i kto w tych inwestycjach przoduje?
Inwestycje budowlane w kujawsko-pomorskiem przeciętne
Info JG

(fot. Info JG)

Niestety, na pewno nie województwo kujawsko-pomorskie. W rankingu "przetargowym" po I kwartale tego roku znaleźliśmy się dopiero na jedenastym miejscu. Przed nami - było m.in. woj. lubelskie, warmińsko-mazurskie, a nawet podkarpackie.

0 20 procent więcej niż w roku ubiegłym!
W okresie od stycznia do marca 2008 r., w Polsce, opublikowanych zostało 55 069 przetargów i zleceń na usługi, wykonanie oraz dostawy (bez sprzedaży). Ponad 37 tysięcy z nich, czyli blisko 70 procent, dotyczyło szeroko pojętej branży budowlanej.
W I kwartale 2007 roku przetargi budowlane stanowiły jedynie 51 proc. wszystkich ogłoszeń przetargowych

W województwie śląskim - cztery razy więcej niż u nas
Bardziej szczegółowa analiza tegorocznych przetargów budowlanych (w okresie od stycznia do marca) pokazuje, że z każdym miesiącem I kwartału notowano wzrost liczby ogłaszanych przetargów budowlanych. W styczniu było ich 10 043, w lutym - 13 506, a w marcu 13 670 ogłoszeń. W woj. kujawsko-pomorskim natomiast w styczniu było ich 386, w lutym - 603, a w marcu spadek do 529. Łącznie było ich w I kwartale 1518.

Tymczasem w województwie śląskim, które przoduje w rankingu - było ich cztery razy więcej! No, ale oczywiście możemy się też pocieszyć - w woj. podlaskim, które zajęło w tym rankingu ostatnie miejsce, przetargów budowlanych było dwa razy mniej niż u nas.

Najwięcej - na roboty drogowe
Przetargi z branży budowlanej, ogłoszone w okresie od stycznia do marca br. dotyczyły głównie drogownictwa (32 proc. ogłoszeń), co niewątpliwie ma związek z dużym przyspieszeniem, jakie wymusiła na nas organizacja Mistrzostw Europy w piłce nożnej w ramach rozgrywek EURO 2012.

Dalej - energoelektryczne i kubaturowe
Na drugim miejscu znalazły się prace energoelektryczne (18 proc. ogłoszeń). W woj. śląskim co trzeci przetarg dotyczy prac tego typu. A na kolejnych miejscach, znalazły się przetargi dotyczące prac budowlanych na obiektach (13 proc. ogłoszeń) oraz prac wodno-kanalizacyjnych (12 proc. ogłoszeń).

Co ciekawe - w dwóch najprężniejszych województwach pod tym względem (Śląskie i Mazowieckie), ogłoszono łącznie 32 proc. wszystkich przetargów budowlanych z I kwartału bieżącego roku.

Aż 85 proc. ogłoszeń dotyczących branży budowlanej miało formę przetargów nieograniczonych.

Ułatwienia w przepisach
Ministerstwo Infrastruktury zapowiedziało gruntowne zmiany w prawie budowlanym. Resort zamierza wyeliminować z procedury rozpoczynania inwestycji decyzje administracyjne o pozwoleniu na budowę. Ministerstwo przewiduje, że prace nad nowelizacją Sejm zakończy jesienią 2008. Ustawa powinna więc zacząć obowiązywać już od nowego roku. Przewiduje się półroczne vacatio legis dla deweloperów, którzy nabywają działki teraz, a budować będą po wejściu nowych przepisów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska