Obchody tej rocznicy mają trwać od 31 stycznia do 2 lutego. Najbardziej zaawansowane są przygotowania do premiery musicalu „Wanda i Staś”, w reżyserii i ze scenariuszem Dominika Gostomskiego. Wykonawcy zostali wybrani w castingu, w obsadzie jest 36 osób.
Chojnicki regionalista Kazimierz Ostrowski przygotowuje na tę okazję kolejną książkę „Poczet znanych chojniczan”. Na razie nie znamy szczegółów dotyczących wydawnictwa, lecz autor dał się już poznać jako twórca starannie przygotowanych monografii, więc i nowa książka będzie cennym źródłem rzetelnej wiedzy.
Historyczne widowisko pod znakiem zapytania
Wiele osób zadaje pytanie: czy doczekamy się inscenizacji powrotu Chojnic do macierzy? Dwie odsłony takiego widowiska historycznego na starówce odbyły się przed ponad dekadą. I bardzo się spodobały, warto więc do tego wrócić. - Podobnie jak wówczas, ma się ona odbyć z pomocą grupy rekonstrukcyjnej Grolman z Poznania – wyjaśnia Zbigniew Buława, kierownik referatu ds. kultury, sportu i współpracy z organizacjami pozarządowymi. - Do końca września dowiemy się czy uda się zorganizować to widowisk.
Kolejne zamiary to koncerty. W tym również rockowe. Podczas jednego z roboczych spotkań wicestarosta Mariusz Paluch zaproponował, by zaprosić ponownie Orkiestrę Reprezentacyjną Sił Powietrznych RP, która już wielokrotnie koncertowała w Chojnicach. Ale to na razie przymiarka. Co do koncertów dla młodszej widowni na razie nie ma zbyt wielu konkretów. Za to wiadomo o cenach biletów. Nie powinny one przekroczyć 15 zł, by każdy chętny mógł udać się nie, bez rujnowania domowego budżetu.
Będą oczywiście oficjalne uroczystości zaplanowane 31 stycznia. Natomiast atrakcje kulturalne mają wypełnić kolejne dwa dni. Kolejne tygodnie upłyną pod znakiem precyzowania rocznicowych planów.
