Kupując używany samochód nie wystarczy, że sprawdzimy pojazd od strony technicznej. Powinniśmy domagać się wydania pełnej dokumentacji dotyczącej samochodu i sprawdzić, czy jest autentyczna, niepodrabiana i wystawiona na osobę, która przystępuje do transakcji jako sprzedający.
W tym celu warto porównać dane zawarte w tej dokumentacji z ujętymi w dowodzie osobistym. W ten sposób można uniknąć zakupu samochodu od pasera, złodzieja albo innej nieuprawnionej osoby (np. od syna, który bez zgody ojca chce sprzedać samochód).
Należy pamiętać, że umowę trzeba zawierać z właścicielem, a nie z jego najbliższymi krewnymi, którzy twierdzą, że mają jego ustną zgodę na sprzedaż samochodu.
Spadkobiercy i pełnomocnik
Gdyby samochód sprzedawał pełnomocnik właściciela, wówczas powinien okazać pełnomocnictwo. Trzeba sprawdzić, czy osoba, która wystawiła pełnomocnictwo do sprzedaży samochodu jeszcze żyje, ponieważ wygasa ono wraz ze śmiercią mocodawcy (osoby, która udzieliła pełnomocnictwa).
Często zdarza się, że poprzedni właściciel samochodu umrze, a spadkobiercy chcą sprzedać samochód wchodzący w skład masy spadkowej. Będą mogli zrobić to dopiero po stwierdzeniu nabycia spadku.
Jeśli sąd wyda postanowienie o tym, że nabyli spadek, to staną się wszyscy współwłaścicielami całej masy spadkowej. Wówczas wszyscy muszą przystąpić do umowy sprzedaży z nabywcą samochodu. Mogą również upoważnić jedną osobę, aby zawarła umowę sprzedaży w ich imieniu.
Gdy sprzedaje małżeństwo
Gdy małżeństwo nie zawarło umowy majątkowej o rozdzielności, wówczas zakupiony po ślubie samochód stanowi ich majątek wspólny. Oznacza to, że np. żona bez zgody męża nie może go sprzedać nawet wówczas, gdy dokumentacja wozu wystawiona została tylko na jej nazwisko. Sprzedaż tego samochodu stanowi bowiem przekroczenie zwykłego zarządu wspólnym majątkiem małżonków.
Drugi małżonek nie musi wyrażać takiej zgody na piśmie. Jednak z ostrożności kupujący powinien się zabezpieczyć żądając potwierdzenia wyrażenia zgody przez drugiego małżonka.
W razie braku dokumentu potwierdzenia wyrażenia zgody na sprzedaż auta, które należy do majątku wspólnego, drugi małżonek może wystąpić do sądu o uznanie zawartej umowy za nieważną.
Zawsze na piśmie
Umowę sprzedaży auta zawiera się na piśmie. Sprzedający samochód zobowiązuje się w niej przenieść na kupującego własność pojazdu. Natomiast kupujący zobowiązuje się w umowie odebrać pojazd i zapłacić sprzedawcy cenę również wskazaną w umowie.
W umowie należy również dokładnie określić sprzedawany samochód, podając jego markę, numer silnika, numer podwozia, a także rok produkcji, oraz wskazać sposób wydania go i odebrania. Wyposażenie samochodu może zostać wliczone w jego cenę.
Jak bezpiecznie kupić używany samochód? Radzi Ewa Brzozowska-Kowalka, prawnik "Gazety Pomorskiej"
