Spis treści
Najwyższa Izba Kontroli skontrolowała wydatkowanie funduszy z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2014-2020. Inspektorzy pojawili się w ośmiu urzędach gmin wiejskich: w Bobrowie, w Boniewie, w Dragaczu, w Książkach, w Lisewie, w Lubaniu, w Ryńsku i w Wielkiej Nieszawce. - Uchybienia wykryto we wszystkich – informuje NIK.
Spóźnione wydatki w Wielkiej Nieszawce
Jako nierzetelny NIK uznała zakup sprzętu komputerowego w gminie Wielka Nieszawka. Był potrzebny do realizacji projektu „Klub seniora w gminie Wielka Nieszawka”. Uczestniczyło w nim 12 seniorów.
- Sprzęt został kupiony dopiero 11 grudnia 2023 r., tj. pod koniec realizacji tego projektu. Tymczasem zajęcia komputerowe dla seniorów w ramach tego zadania prowadzone były już od marca 2023 r. z wykorzystaniem innego sprzętu będącego na wyposażeniu GOKiS - podaje NIK.
Wójt gminy Wielka Nieszawka oraz kierownik referatu edukacji spraw społecznych i promocji w urzędzie gminy wyjaśnili, że sprzęt miał być wykorzystywany w ramach działalności klubu seniora także po zakończeniu realizacji ww. projektu.
- NIK zauważa, że zakup na krótko przed zakończeniem realizacji projektu może skutkować zakwestionowaniem tego wydatku, bo wydatek kwalifikowany jest jako niezbędny do realizacji projektu i obejmuje okres jego trwania, a nie po jego zakończeniu – zaznacza NIK.
A co z osobami o szczególnych potrzebach?
W gminie Wielka Nieszawka zakwestionowano też element przebudowy Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Małej Nieszawce (GOKiS). Uchybienia dotyczą m.in. zapewnienia dostępności do ośrodka osobom ze szczególnymi potrzebami.
- Choć wójt wskazywał, że w okresie działalności GOKiS nie były zgłaszane szczególne potrzeby ze strony osób słabowidzących, niewidomych czy słabosłyszących, to zdaniem NIK umowa dotyczyła przebudowy budynku użyteczności publicznej, a tym samym treść umowy powinna uwzględniać potrzeby wszystkich jej potencjalnych użytkowników – kwituje NIK.
W Boniewie nie wnieśli zmian na piśmie
W przypadku dwóch gmin kontrolerzy stwierdzili naruszenie prawa zamówień publicznych.
- W gminie Boniewo zmieniono przedmiot umowy związanej z budową urządzeń fotowoltaicznych bez wymaganej formy pisemnej. Dokonano tego na podstawie prowadzonej przez urząd korespondencji mailowej z wykonawcą, inspektorem nadzoru i projektantem. Doprowadziło to do zmiany przedmiotu umowy określonego w opisie zamówienia. Zmiany nie zostały też przewidziane w ogłoszeniu o zamówieniu lub dokumentacji mu towarzyszącej. Poza tym wyjaśnień wykonawcom w postępowaniu o udzielenie zamówienia udzielała sekretarz gminy, której wójt nie powierzył w formie pisemnej wykonywania tych czynności – wylicza NIK.
Wójt wyjaśnił m.in., że wykonawca zwrócił się z wnioskiem o zastosowanie modułów nowszej generacji dla gminnej oczyszczalni ścieków w Boniewie oraz przy budynku stacji uzdatniania wody w Osieczu Małym. Wniosek przesłano do weryfikacji projektantowi oraz inspektorowi nadzoru, którzy zaakceptowali zmiany. Efektem było założenie paneli fotowoltaicznych nowszej generacji, bardziej efektywnych.
W związku z ustalonymi nieprawidłowościami w ośmiu urzędach gmin, kontrolerzy sformułowali 24 wnioski pokontrolne. - Wszystkie spotkały się z akceptacją kierowników jednostek kontrowanych, 10 zostało już zrealizowanych – dodaje NIK.
