Smaki Kujaw i Pomorza - Sezon 4 odcinek 20

- Zakończyliśmy już budowę sklepień gwiaździstych w refektarzu zamkowym. Obecnie prowadzimy prace przy budowie podobnego typu sklepień w kaplicy. Zakończyliśmy też murowanie sklepienia kolebkowego na niskim parterze. W piwnicach wykonaliśmy posadzki i oświetlenie, a w wieży zamkowej zostały wykonane prace konserwatorskie. Powstała tam też spiralna klatka schodowa - relacjonuje Sebastian Pilch, kierownik budowy.
Pracownicy podkreślają, że jak dotąd największą trudnością było odnalezienie technologii, za pomocą której można było wykonać sklepienia gwiaździste. - Metoda, którą się posługujemy pochodzi z XVII wieku - zdradza Sebastian Pilch. A na czym polega? - Do otoczenia drewnianych podpór posługiwaliśmy się cyrklem o średnicy 8 metrów a także sznurkiem i miarą. No i udało się - odpowiada Sebastian Pilch.
Pierwszy etap przebudowy ma się zakończyć jeszcze w tym roku. - Przenika on poniekąd w drugi etap - zdradza Sebastian Pilch. Kolejny etap zakładać ma bowiem m.in.: odbudowę dachu i wyciągnięcie szybu windowego nad dach. Obecnie dochodzi on do obecnego poziomu stropu.
Przypomnijmy, że remont zamku za 6,7 mln zł wykonuje firma Kontubd z Bydgoszczy. Inwestycja została dofinansowana środkami unijnymi w kwocie 2,5 mln zł.
Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko - pomorskiego zapowiada w przyszłości kolejne wsparcie dla tej inwestycji. - Takie rekonstrukcje, mądrze prowadzone zadają kłam stwierdzeniom, że duże ingerencje w historyczne obiekty i nadawanie im nowych funkcji nie jest zgodne ze sztuką. Warto zobaczyć jak inwestorzy nadają temu zabytkowi nowe funkcje - tłumaczy Piotr Całbecki.
Przejdź do galerii i zobacz zdjęcia z wizyty marszałka Całbeckiego na zamku w Świeciu