MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Remont mostu nad Zgłowiaczką we Włocławku zbliża się do końca. Kiedy zakończą się prace? Zdjęcia

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
Wideo
od 16 lat
Coraz bliżej do zakończenia prac związanych z przebudową zabytkowego mostu nad Zgłowiączką i przejścia pieszo-rowerowego, które połączy Bulwary z parkiem Sienkiewicza. Co obecnie dzieje się na placu budowy? Zobaczcie zdjęcia z różnych etapów inwestycji.

Spis treści

Remont mostu nad Zgłowiączką we Włocławku. Takie prace już wykonano

Przebudowa mostu nad Zgłowiączką i budowa przejścia pieszo-rowerowego pod ul. Wyszyńskiego we Włocławku rozpoczęły się pod koniec września 2023 roku.

Zobaczcie w poniższej galerii wizualizacje oraz zdjęcia z placu budowy, zarówno z czerwca 2024, jak i z wcześniejszych etapów prac:

Wykonawca – Firma WANT z Tczewa – na realizację zadania miała 10 miesięcy od czasu zawarcia umowy. Na jakim etapie są obecnie prace? Co już udało się zrobić?

„Prace związane z przebudową konstrukcji mostu drogowego są w większości zakończone. Brakuje jeszcze warstw bitumicznych na jezdni. Wykonywane jest zbrojenie balustrad. Trwają prace rozbiórkowe starych schodów prowadzących z Bulwarów na ul. Wyszyńskiego. Wzmocnione zostało również sklepienie na nurtem rzeki. W najbliższym czasie most obłożony zostanie cegłą, przez co odzyska swój blask” – przekazał w mediach społecznościowych Krzysztof Kukucki, prezydent Włocławka (10 czerwca 2024).

Ceglany most miał odzyskać historyczny charakter. Cegły zastąpił beton?

Przypomnijmy, że po przebudowie most ma odzyskać swój historyczny wygląd. Przywrócona zostanie jego forma architektoniczna sprzed 1914 roku.

„Most - pod nadzorem pani konserwator zabytków – projektant tak przygotował, żeby był – może nie kopią, ale nawiązywał do oryginalnego wyglądu z 1914 roku. Będą kandelabry, będą nowe balustrady. Całość na pewno zyska na swojej estetyce” – przekazał Krzysztof Kukucki po rozpoczęciu prac przez wykonawcę.

KB/Wizualizacja

Na Facebooku, pod postem prezydenta Włocławka, który odwiedził inwestycję w poniedziałek 10 czerwca 2024 roku, mieszkańcy z niepokojem i oburzeniem zwrócili uwagę na betonową konstrukcję mostu, która ma zostać obłożona cegłami.

„Czyli zabytkowy most o konstrukcji ceglanej został „zdewastowany” i zostanie zastąpiony „erzacem” w postaci betonowej konstrukcji obłożonej ceglaną elewacją” – napisał jeden z komentujących.

„Naprawdę ceglany most został zastąpiony betonowym czymś? Przepraszam ale nie ma się tu czym chwalić. Po kosztach byle szybko byle jak byle jakoś... Wstyd” – dodała inna osoba.

W komentarzu do wątpliwości mieszkańców odniósł się Krzysztof Kukucki.

„Ceglany most jest nadal mostem ceglanym. W latach 80 ubiegłego wieku został „nadbudowany” i ta konstrukcja została odtworzona” – przekazał prezydent Włocławka.

Bulwary i park Sienkiewicza we Włocławku połączy przejście

W ramach inwestycji powstanie także przejście, które połączy Bulwary i park Sienkiewicza. Będą z niego mogli korzystać nie tylko piesi, lecz także rowerzyści.

„Równolegle trwają prace związane z rekonstrukcją chodnika oraz jezdni na całej ul. Wyszyńskiego. Ruch kołowy na przez most przywrócony zostanie w lipcu, a całość prac (łącznie z brakującym elementem rewaloryzacji Parku Sienkiewicza na prawym brzegu Zgłowiączki) zakończona zostanie w sierpniu” – przekazał w czerwcu 2024 roku Krzysztof Kukucki.

Tyle kosztuje inwestycja we Włocławku. Miasto dostało dofinansowanie

Wykonawcą zadania jest spółka WANT z Tczewa, która zbudowała przejście pieszo-rowerowe pod torami na Zazamczu, a niedawno wygrała także przetarg na rekonstrukcję mostu nad stopniem wodnym.

Prace związane z przebudową mostu w ciągu ul. Wyszyńskiego, wyceniła na nieco ponad 9,5 miliona złotych brutto. To o prawie 4 miliony złotych więcej, niż miasto planowało przeznaczyć na zadnie. Brakującą kwotę dołożono z budżetu miasta. Warto jednak zaznaczyć, że na zadanie Włocławek pozyskał blisko 6 mln zł z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na realizację projektu pn. „WŁOCŁAWEK - MIASTO NOWYCH MOŻLIWOŚCI. Tutaj mieszkam, pracuję, inwestuję i tu wypoczywam”, zgłoszonego do Programu „Rozwój Lokalny”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Remont mostu nad Zgłowiaczką we Włocławku zbliża się do końca. Kiedy zakończą się prace? Zdjęcia - Włocławek Nasze Miasto

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska