1 lipca ubiegłego roku w całym kraju rozpoczął się proces składania deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). W deklaracjach chodzi o zebranie danych dotyczących źródeł ciepła i spalania paliw w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych. Każdy więc budynek, który posiada źródło ciepła lub spalania paliw do 1 MW, należy zgłosić do CEEB wypełniając odpowiednią deklarację. Deklarację można złożyć na dwa sposoby. Pierwszy - samodzielnie, bez wychodzenia z domu, na stronie: www.zone.gunb.gov.pl., ale by to zrobić należy posiadać profil zaufany, podpis elektroniczny lub e-dowód. Drugi sposób - w formie papierowej. Formularz można pobrać, a następnie wypełniony przesłać lub złożyć osobiście w urzędzie miasta lub gminy. Deklarację dla budynków istniejących należy złożyć do 30 czerwca br. W przypadku natomiast nowych obiektów, w których źródło ciepła zostanie zainstalowane po 1 lipca 2021 r. deklarację należy przekazać w ciągu 14 dni od daty uruchomienia pieca czy pompy ciepła. I co ważne - złożenie deklaracji jest obowiązkowe.
Jak mieszkańcy poszczególnych gmin wywiązują się z tego obowiązku? Jeszcze wiele deklaracji nie wpłynęło. Najlepsze miejsce w bazie CEEB wśród gmin z powiatu włocławskiego zajmuje gmina Choceń, gdzie na 2526 punktów adresowych wpłynęło 1397 deklaracji, czyli 55 procent. Kolejna jest gmina Boniewo - tu w bazie wynotowano 1032 punkty adresowe i 571 deklaracji, czyli też 55 procent. Miasto i gmina Lubraniec zajmuje kolejne miejsce - na 2801punktów adresowych delaracji wpłynęło 1511, co stanowi 53 procenty.
Włocławek- gmina miejska nie może się pochwalić dużą liczbą złożonych deklaracji. Na13 609 punktów adresowych złożono dotychczas 4145 deklaracji, czyli 30 procent. Podobnie w gminie Lubanie - tu mamy 2001 punktów adresowych i 612 złożonych deklaracji, czyli też 30 procent. Są jednak takie gminy w Polsce, gdzie poziom wypełnienia bazy CEEB wyniósł zaledwie 3 procenty. Ale i takie, gdzie ten poziom dobiegł do 90 procent.
