Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sytuacja na włocławskim rynku pracy. Posada za biurkiem to marzenie, ale w magazynie miejsca pracy czekają

Małgorzata Goździalska
Małgorzata Goździalska
Archiwum GP
Sytuacja na włocławskim rynku pracy dość stabilna. W ostatnich miesiącach z rejestru PUP we Włocławku ubywało więcej bezrobotnych niż rejestrowało się. To dobry prognostyk na nadchodzący rok.

Sytuacja na włocławskim rynku pracy dość stabilna. W ostatnich miesiącach z rejestru PUP we Włocławku ubywało więcej bezrobotnych niż rejestrowało się. To dobry prognostyk na nadchodzący rok.
Statystyki nie kłamią - w listopadzie w Powiatowym Urzędzie Pracy we Włocławku zarejestrowało się mniej bezrobotnych niż w październiku. I to o 148 osób. Dane za grudzień nie są jeszcze kompletne, ale wszystko wskazuje na to, że bezrobocie nie wzrośnie. Bo ofert pracy nie brakuje - ostatnio PUP we Włocławku miał do zaproponowania aż 846 ofert, w tym skierowania na staże.

Największe zapotrzebowanie na pracowników zgłasza od dłuższego czasu przemysł. W ofertach można wybierać, bo jest ich ponad 300. Wśród poszukiwanych m.in. mechanicy, elektrycy, ale najchętniej z doświadczeniem zawodowym.
Mimo sezonu zimowego, wciąż pracowników poszukuje też budownictwo - ofert ponad 170. Jest też sporo propozycji zatrudnienia z gastronomii - dla kucharzy, kelnerów, pomocników kucharzy. W lockdownie część pracowników z tej gałęzi gospodarki bowiem przekwalifikowała się i przeszła do innej, bardziej stabilnej pracy. Na rynku zrobiła się luka. Poszukiwani są też piekarze. A w tym zawodzie szkoły włocławskie nie kształcą.

Kto niełatwo znajdzie pracę na włocławskim rynku? Jest wciąż mało ofert pracy z administracji. Tymczasem o pracy biurowej marzą nie tylko absolwenci szkół wyższych czy średnich, ale także bezrobotni, którzy wcześniej pracowali w handlu czy usługach, a na przykład ze względów zdrowotnych poszukują lżejszej pracy. Tymczasem do PUP we Włocławku zwykle dociera jedna oferta pracy biurowej w miesiącu. A chętnych mnóstwo.
Niewielkie jest także ostatnio zapotrzebowanie na kierowców zawodowych. Z pięciu ofert dla tej grupy zawodowej, którymi dysponował urząd w tym tygodniu, trzy były skierowane do kierowców autobusów. - Żadna z ofert nie dotyczyła transportu międzynarodowego - podkreśla Anna Jackowska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy we Włocławku. Co jest tego przyczyną? Być może zapowiadane z początkiem roku zmiany na poziomie unijnym.

W ocenie Anny Jackowskiej, prognozy na nadchodzący rok, jeśli chodzi o rynek pracy, są optymistyczne. Po pierwsze - żadna z większych firm nie zgłosiła zamiaru zwolnień grupowych. A to oznacza, że miejsca pracy zostaną w nich zachowane. Po wtóre - rozwija się Brzeska Strefa Gospodarcza. I będzie coraz większe zapotrzebowanie na pracowników.
Obecnie proces rekrutacji prowadzi firma LPP, która w Brzeskiej Strefie Gospodarczej wybudowała ogromne Centrum Dystrybucyjne i poszukuje do pracy m.in. elektryków, automatyków, brygadzistów, ale też pracowników magazynowych (w przypadku tych ostatnich nie jest wymagane doświadczenie zawodowe). Początkowo w Centrum Dystrybucyjnym LPP pracę ma znaleźć około 500 osób. Docelowo firma chce zatrudniać aż 1 tysiąc pracowników. Miejsc pracy, przynajmniej w okolicy Włocławka, nie zabraknie.
Problem jest tylko taki, że często proponowane wynagrodzenia nie spełniają oczekiwań kandydatów do pracy. Ale to już inny problem

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska