https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak nie dać się powodzi i utrzymać wodę w ryzach? W Bydgoszczy omawiano plany utrzymania wód

Marek Weckwerth
Koszenie roślinności wodnej na szlaku żeglownym to doskonały przykład prac utrzymaniowych. Dzięki temu woda przepływa swobodniej, podobnie jak wszelkie jednostki pływające
Koszenie roślinności wodnej na szlaku żeglownym to doskonały przykład prac utrzymaniowych. Dzięki temu woda przepływa swobodniej, podobnie jak wszelkie jednostki pływające Fot. RZGW Bydgoszcz/ Archiwum
Trwają ogólnopolskie konsultacje społeczne w sprawie utrzymania wód. To ważny element przyszłości gospodarki wodnej. Za nami jest już spotkanie w Bydgoszczy.

W spotkaniu udział wzięli m.in.: przedstawiciele samorządów, reprezentanci Lasów Państwowych, Polskiego Związku Wędkarskiego oraz mieszkańcy ujętych w planach utrzymania wód terenów.

- To był konstruktywny dialog, dyskusja obfitująca w pytania, dzielenie się opiniami – podsumowuje spotkanie w bydgoskich Młynach Rothera Edyta Nowacka, rzecznik prasowa Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej "Wody Polskie" w Bydgoszczy.

Dyskutowano i składano uwagi do Planów utrzymania wód oraz do sporządzanych dla tych dokumentów Prognoz oddziaływania na środowisko.

- Podczas spotkania poruszono między innymi problemy utrzymania dobrego stanu wód w administrowanym przez nas regionie wodnym Noteci, a także kwestie związane z poprawą stanu środowiska wodnego i ochronę przed wylewami oraz powodzią – dodaje Edyta Nowacka.

Plany utrzymania wód (PUW) są dokumentami planistycznymi w gospodarce wodnej, które pełnią kilka istotnych funkcji. Przedstawiają planowane działania utrzymaniowe, identyfikują odcinki wód, w obrębie których występują zagrożenia dla swobodnego przepływu wód oraz spływu lodów, z rozróżnieniem rodzajów zagrożeń.

To też może Cię zainteresować

Dokumenty te zawierają też wykaz budowli regulacyjnych i urządzeń wodnych o istotnym znaczeniu dla zarządzania wodami. PUW opracowuje się zgodnie z art. 327 Prawa wodnego.

Prace utrzymaniowe realizowane są w obrębie dna i brzegów wód powierzchniowych (rzek, kanałów i innych cieków) i polegają m.in. na udrażnianiu wód czy wykaszaniu roślin pływających i korzeniących się w dnie.

Jeszcze można składać uwagi

W terminie konsultacji do 31 stycznia 2025 roku można składać uwagi, zarówno do samych projektów Planów utrzymania wód, jak i do Prognoz oddziaływania na środowisko przygotowanych dla tych dokumentów.

RZGW w Bydgoszczy zachęca do odwiedzenia portalu pozwalającego na sprawdzenie zawartości projektów PUW odnoszących się do obszarów wskazywanych na podstawie mapy Polski oraz zgłoszenie uwag do konkretnych elementów PUW w tych lokalizacjach

Szczegółowy harmonogram konsultacji oraz informacje o sposobach zgłaszania uwag znajdują się na stronie Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej na stronie: https://www.gov.pl/web/wody-polskie/plany-utrzymania-wod

Po spotkaniach konsultacyjnych powstanie raport zawierający opis przebiegu konsultacji oraz zestawienie przekazanych uwag wraz z rozstrzygnięciami. Do 7 maja tego roku powstanie łącznie 11 projektów Planów utrzymania wód.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska