W spotkaniu udział wzięli m.in.: przedstawiciele samorządów, reprezentanci Lasów Państwowych, Polskiego Związku Wędkarskiego oraz mieszkańcy ujętych w planach utrzymania wód terenów.
- To był konstruktywny dialog, dyskusja obfitująca w pytania, dzielenie się opiniami – podsumowuje spotkanie w bydgoskich Młynach Rothera Edyta Nowacka, rzecznik prasowa Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej "Wody Polskie" w Bydgoszczy.
Dyskutowano i składano uwagi do Planów utrzymania wód oraz do sporządzanych dla tych dokumentów Prognoz oddziaływania na środowisko.
- Podczas spotkania poruszono między innymi problemy utrzymania dobrego stanu wód w administrowanym przez nas regionie wodnym Noteci, a także kwestie związane z poprawą stanu środowiska wodnego i ochronę przed wylewami oraz powodzią – dodaje Edyta Nowacka.
Plany utrzymania wód (PUW) są dokumentami planistycznymi w gospodarce wodnej, które pełnią kilka istotnych funkcji. Przedstawiają planowane działania utrzymaniowe, identyfikują odcinki wód, w obrębie których występują zagrożenia dla swobodnego przepływu wód oraz spływu lodów, z rozróżnieniem rodzajów zagrożeń.
To też może Cię zainteresować
Dokumenty te zawierają też wykaz budowli regulacyjnych i urządzeń wodnych o istotnym znaczeniu dla zarządzania wodami. PUW opracowuje się zgodnie z art. 327 Prawa wodnego.
Prace utrzymaniowe realizowane są w obrębie dna i brzegów wód powierzchniowych (rzek, kanałów i innych cieków) i polegają m.in. na udrażnianiu wód czy wykaszaniu roślin pływających i korzeniących się w dnie.
Jeszcze można składać uwagi
W terminie konsultacji do 31 stycznia 2025 roku można składać uwagi, zarówno do samych projektów Planów utrzymania wód, jak i do Prognoz oddziaływania na środowisko przygotowanych dla tych dokumentów.
RZGW w Bydgoszczy zachęca do odwiedzenia portalu pozwalającego na sprawdzenie zawartości projektów PUW odnoszących się do obszarów wskazywanych na podstawie mapy Polski oraz zgłoszenie uwag do konkretnych elementów PUW w tych lokalizacjach
Szczegółowy harmonogram konsultacji oraz informacje o sposobach zgłaszania uwag znajdują się na stronie Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej na stronie: https://www.gov.pl/web/wody-polskie/plany-utrzymania-wod
Po spotkaniach konsultacyjnych powstanie raport zawierający opis przebiegu konsultacji oraz zestawienie przekazanych uwag wraz z rozstrzygnięciami. Do 7 maja tego roku powstanie łącznie 11 projektów Planów utrzymania wód.
