Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak od 1 maja będzie wyglądała nocna i świąteczna opieka medyczna w Toruniu?

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
Nie zmieni się miejsce udzielania nocnej i świątecznej opieki medycznej dla mieszkańców lewobrzeżnej części Torunia
Nie zmieni się miejsce udzielania nocnej i świątecznej opieki medycznej dla mieszkańców lewobrzeżnej części Torunia Sławomir Kowalski
Od wtorku (1 maja), w nocy i dni wolne, pacjenci z Torunia i okolic nie otrzymają już pomocy medycznej w Citomedzie. Zmienią się bowiem placówki sprawujące nocną i świąteczną opiekę medyczną.

- Zgodnie z obowiązującym prawem, szpitale należące do sieci mają obowiązek udzielania nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Od 1 października 2017 roku podwykonawcą były Lecznice Citomed. Umowy były zawierane na bardzo krótkie okresy. Z wielkim zaskoczeniem przyjęliśmy decyzję, którą otrzymaliśmy 20 kwietnia, że umowa (zawarta do 30 kwietnia - przypis redakcji) nie została przedłużona - mówiła Krystyna Zaleska, dyrektor Miejskiego Szpitala Specjalistycznego w Toruniu, podczas dzisiejszej konferencji prasowej w UMT. - Udało nam się jednak zapewnić nie tylko miejsce, ale także personel lekarski i pielęgniarski.

Polecamy także:Od 1 maja Citomed w Toruniu nie przyjmie pacjentów w ramach nocnej i świątecznej opieki medycznej

Toruńskie szpitale zamierzają podzielić między siebie konieczność zapewnienia opieki medycznej. W jaki sposób? Do końca jeszcze nie wiadomo, gdyż wersje szpitali różnią się między sobą.

- Udało nam się porozumieć z dyrektorem Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego na Bielanach w ten sposób, że szpital miejski przejmie opiekę dla dorosłych z prawobrzeżnego Torunia i gmin ościennych (po prawej i lewej stronie Wisły). Natomiast szpital wojewódzki zapewni opiekę dla dzieci z prawobrzeżnego Torunia i gmin ościennych. To podział korzystny dla mieszkańców - powiedziała Zaleska na konferencji.

Jednak Janusz Mielcarek, rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, poinformował, że ostateczna decyzja w kwestii podziału pacjentów między szpitalami, jeszcze nie zapadła. - Na razie nie mogę jednoznacznie potwierdzić wersji podanej przez szpital miejski - zaznacza Mielcarek. - Trwają rozmowy z podmiotami zewnętrznymi i lekarzami szpitala. Ostateczne informacje zostaną opublikowane na stronie szpitala.

Szpital Miejski, by zapewnić pacjentom lepsze warunki lokalowe, wynajął pomieszczenia w Miejskiej Przychodni Specjalistycznej przy ul. Uniwersyteckiej 17 (w budynku A). Opieka medyczna zapewniona będzie tam przez całą dobę w weekendy i święta, natomiast w dni powszednie od godz. 18 do 7 rano. Dotychczas trwała do godz. 8, jednak zaplanowano godzinną przerwę, która pozwoli przygotować gabinety do codziennej pracy.

Dla pacjentów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej uruchomiono numer telefony - 56 611 99 42. Wkrótce zaczną też obowiązywać numery telefonów komórkowych do lekarzy pełniących dyżur.

Nie zmieni się natomiast miejsce udzielania świadczeń dla mieszkańców lewobrzeżnej części Torunia. Dorośli i dzieci nadal będą mogli udać się do przychodni Rudak-Med przy ul. Podgórskiej.

Jakie powinno być wyposażenie apteczki samochodowej? Zobacz koniecznie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska