Sprawa pomocy za pieniądze
O Specjalistycznym Szpitalu Miejskim w Toruniu zrobiło się głośno w wyniku płatnej opieki pielęgnacyjnej proponowanej pacjentom i ich rodzinom. Placówka proponowała m.in. pomoc w zaspokajaniu potrzeb fizjologicznych, toaletę przeciwodleżynową, karmienie i pojenie, a nawet monitorowanie czynności życiowych. Wszystko oczywiście za pieniądze, a dokładnie za 80 zł za godzinę. Eryk Milarski, rzecznik Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu po wybuchu niemałej afery tłumaczył „Nowościom”, że „szpital ma obowiązek umożliwić pacjentowi skorzystanie z dodatkowej opieki pielęgnacyjnej. Ograniczanie prawa pacjenta do skorzystania z dodatkowej opieki pielęgnacyjnej można uznać za naruszenie praw pacjenta”. Zapewniono także, że personel szpitala stara się zapewnić najwyższy poziom świadczonych usług oraz pielęgnacji pacjenta bez względu na to czy pacjent skorzystał z prawa do dodatkowej opieki pielęgnacyjnej, czy też nie.
Sprawą zainteresował się Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Chmielowiec, który postanowił wszcząć postępowanie w sprawie wykupu dodatkowej opieki pielęgniarskiej. Prezydent Torunia, Paweł Gulewski, także postanowił wszcząć kontrolę w tej sprawie, posyłając wpierw Justynę Wileńską, dyrektor SSM na urlop do 12 czerwca. Kontrola przeprowadzona została przez zespół ds. realizacji dodatkowej opieki pielęgnacyjnej. Na podstawie jej wyników Paweł Gulewski zdecydował się odwołać dotychczasową dyrektor SSM, Justynę Wileńską.
Konkurs na nowego dyrektora Szpitala Miejskiego
Jak poinformował Urząd Miasta Torunia, sześć ofert wpłynęło w konkursie na stanowisko dyrektora Specjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. W celu przeprowadzenia postępowania konkursowego Rada Miasta Torunia powołała komisję konkursową, którą tworzą:
- Dagmara Zielińska – zastępca prezydenta Torunia, jako przedstawiciel podmiotu tworzącego (przewodnicząca komisji),
- Szymon Kudlicki – lekarz, jako przedstawiciel podmiotu tworzącego,
- Aleksandra Wachowiak-Kaźmierczak – jako przedstawiciel podmiotu tworzącego,
- Agnieszka Wasita – jako przedstawiciel podmiotu tworzącego,
- Anna Szytniewska – jako przedstawiciel podmiotu tworzącego,
- Adrian Mól – jako przedstawiciel podmiotu tworzącego,
- Marcin Czyżniewski – jako przedstawiciel Rady Społecznej.
W czwartek, 22 sierpnia komisja dokonała otwarcia i oceny formalnej ofert. Kolejnym krokiem będzie ustalenie terminu posiedzenia, podczas którego zostaną przeprowadzone indywidualne rozmowy z kandydatami, którzy złożyli komplet dokumentów oraz spełniają niezbędne wymagania określone w ogłoszeniu o konkursie. Wśród wymogów na kandydata dyrektora SSM znalazły się: posiadanie wykształcenia wyższego, wiedzy i doświadczenia dającego rękojmię prawidłowego wykonywania obowiązków dyrektora SSM. Wymagany jest również co najmniej pięcioletni staż pracy na stanowisku kierowniczym albo ukończone studia podyplomowe na kierunku zarządzanie i co najmniej trzyletni staż pracy. Jednym z wymaganych dokumentów jest również koncepcja pracy kandydata na stanowisku dyrektora.
Kandydat musi kwalifikować się także bardzo dobrą znajomość przepisów w zakresie niezbędnym dla wykonywania zadań na stanowisku objętym konkursem, w szczególności aktów prawnych w zakresie działalności leczniczej, zawodów medycznych, finansów publicznych, świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, prawa zamówień publicznych, prawa pracy oraz praw pacjenta; posiadanie wiedzy w zakresie funkcjonowania administracji publicznej, w tym w szczególności samorządu terytorialnego; umiejętność pozyskiwania środków zewnętrznych, w tym z UE w zakresie ochrony zdrowia.
Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:
