Ulgi - na dziecko, rehabilitacyjną, dla krwiodawców i internetową - rozliczamy po staremu, ale w tym roku jest kilka innych nowości.
- Podobnie, jak w ubiegłym roku nie trzeba samodzielnie sporządzać zeznań podatkowych. Zrobiła to Krajowa Administracja Skarbowa i 15 lutego udostępniła na Portalu Podatkowym - mówi Bartosz Stróżyński, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy. - Każdy może zdecydować czy chce skorzystać z tak przygotowanej deklaracji, czy też ją samodzielnie wypełnić i złożyć - dodaje.
Uwaga małżonkowie - zmiana!
W ramach usługi „Twój e-PIT” są dostępne zeznania dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (PIT-37) oraz uzyskujących przychody z kapitałów pieniężnych, jak np. ze zbycia akcji (PIT-38).
Polecamy także: PIT-y na start. Można grzać klawiatury lub zanieść osobiście
- Nowością są przygotowane deklaracje PIT-28 i PIT-36. Należy jednak pamiętać, że nie dotyczy to osób prowadzących działalność gospodarczą i uzyskujących dochody z działów specjalnych produkcji rolnej - dodaje Bartosz Stróżyński.
Przypomnijmy, że na PIT-28 rozliczamy m.in. przychody z umów najmu czy dzierżawy. Z kolei PIT-36 składają ci, którzy mają przychody z najmu, emerytur i rent zagranicznych.
Podatnicy znajdą w PIT-28 i PIT-36 dane z ubiegłego roku i te, które urząd skarbowy posiada na temat ich dochodów, np. wpłacane zaliczki na podatek zryczałtowany za najem. Należy jednak pamiętać, aby zawsze sprawdzić i uzupełnić swoje rozliczenie, a następnie zaakceptować i pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). 30 kwietnia nie zostanie bowiem automatycznie zaakceptowane rozliczenie na formularzach PIT-28 i PIT-36 (w przeciwieństwie do PIT-37 i PIT-38).
Ważna informacja! Zmienia się termin złożenia PIT-28 za 2019 rok - jest na to czas tylko do 2 marca. Na wszystkie pozostałe deklaracje fiskus czeka do 30 kwietnia.
Aby zalogować się do usługi „Twój e-PIT” należy wejść na stronę www.podatki.gov.pl, następnie podać dane - PESEL oraz kwoty przychodu z zeznania za poprzedni rok, nadpłaty lub niedopłaty podatku za 2018 rok i przychodu z jednej informacji od płatników za 2019 rok lub NIP i datę urodzenia i dane, jak powyżej. Można też skorzystać z profilu zaufanego.
W tym roku są zmiany na etapie uwierzytelnienia się w przypadku wspólnego rozliczania małżonków. Podając kwotę zero podatnik musi wskazać imię ojca małżonka.
Mikrorachunek z automatu
Przygotowaną przez KAS deklarację można zaakceptować bez zmian, co będzie równoznaczne z jej złożeniem i pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). Można ją zmodyfikować (np. we wskazaniu numeru KRS wybranej OPP, której chcemy przekazać 1 % podatku), odrzucić i rozliczyć się samodzielnie w formie innej niż usługa Twój e-PIT i nic nie robić - w tej sytuacji 30 kwietnia PIT-37 i PIT-38 przygotowane przez KAS zostaną automatycznie zaakceptowane.
Polecamy także: Oto wszystko, co należy wiedzieć o mikrorachunku [relacja z dyżuru]
Kolejną nowością jest w tym roku automatyczne uwzględnienie ulgi dla dzieci powyżej 18. roku życia, jeżeli studiują lub są doktorantami) i dla dzieci urodzonych w 2019 r. (ulgę na dziecko rozliczamy po staremu). Podobnie będzie z wprowadzoną w zeszłym roku tzw. ulgą dla młodych (czyli dla osób do 26. roku życia), wpisywaną automatycznie na podstawie informacji z PIT-11. Ulgi dla krwiodawców i inter-netową rozliczamy, jak wcześniej.
Ministerstwo Finansów zapewnia, że na ułatwienia mogą liczyć podatnicy, którzy mają nadpłatę podatku, czyli wskazaną kwotę do zwrotu. W usłudze „Twój e-PIT” będzie na nich czekać - od końca lutego - informacja o stanie zwrotu nadpłaty przez urząd skarbowy. Z kolei ci, którzy będą mieć podatek do zapłacenia, zrobią to na obowiązujący od 1 stycznia 2020 r. mikrorachunek. Będzie automatycznie wskazany osobom, które rozliczają się z fiskusem online.
DYŻUR EKSPERTÓW - czwartek, 20 lutego, godz. 13-15, bezpłatna infolinia 800 170 755. Jeśli mają Państwo pytania dotyczące rozliczania się z fiskusem za 2019 rok, podczas redakcyjnego dyżuru odpowiedzą na nie eksperci z Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy: Grażyna Tomaszewska, ekspert skarbowy w Czwartym Referacie Czynności Analitycznych i Sprawdzających oraz Krzysztof Kaszewski, kierownik Działu Spraw Wierzycielskich.
