MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak sadzić cebulę dymkę? Termin jest ważny, żeby osiągnąć dobre zbiory. Można też sięgnąć po nasiona

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Ekologiczną metodą ochrony upraw warzywnych może być uprawa współrzędna roślin. Polega na sadzeniu roślin obok siebie w taki sposób, aby podczas rozwoju wspierały się nawzajem. Mowa o dobrym sąsiedztwie.
Ekologiczną metodą ochrony upraw warzywnych może być uprawa współrzędna roślin. Polega na sadzeniu roślin obok siebie w taki sposób, aby podczas rozwoju wspierały się nawzajem. Mowa o dobrym sąsiedztwie. pixabay.com
Cebula w przydomowym warzywniku lub na działce to jedno z najpopularniejszych warzyw. Nie chcesz przejmować się cenami? Uprawiaj własne grządki! Podpowiadamy, jak sadzić cebulę, kiedy to robić, sąsiedztwo jakich roślin sprzyja i jakich warunków nie lubi. Poznaj sposoby na dobre zbiory własnej cebuli z uprawy letniej lub ozimej.

Spis treści

Uprawa cebuli z siewu, z rozsady, z dymki

Cebula w Polsce w ogródkach i na działkach najczęściej jest uprawiana z dymki lub rozsady, choć nie można pomijać uprawy z siewu. Funkcjonuje uprawa letnia (siew lub sadzenie wiosenne) oraz ozima z siewu letniego, niekiedy z jesiennego sadzenia dymki. Pokrótce omówimy uprawę z:

  • siewu,
  • rozsady,
  • dymki.

Sprawdź też: Sposób na szybsze zbiory warzyw wiosną. Zadziałaj pod koniec roku. Sąsiadki pozazdroszczą!

Wiosenna uprawa cebuli. Termin siewu i sadzenia

Odpowiedź na pytanie, jak sadzić cebulę dymkę lub innymi metodami, zaczyna się od wyboru momentu sadzenia lub siewu.

Jeśli zdecydujemy się na wiosenny siew, to najlepszym terminem będzie okres między 5 a 20 kwietnia. Jeśli pogoda sprzyja, siew można nieco przyspieszyć (np. na koniec marca). Z kolei opóźnienie siewu może wpłynąć na niższy plon i opóźnione dojrzewanie.

Nasiona cebuli należy wysiewać niezbyt płytko, by nie przesuszały się i niezbyt głęboko, bo wschody będą późniejsze. Optymalna głębokość to 2-2,5 cm na glebach cięższych i 3-3,5 cm na glebach lżejszych.

Uprawa cebuli z rozsady zapewni najlepsze plony dużej cebuli, a zbiory będą 3-4 tygodnie szybsze niż w przypadku siewu. Sprawdzi się nawet na glebach bardzo ciężkich. Rozsadę najlepiej przygotować w szklarni, tunelu foliowym lub w inspekcie. Wysiew nasion powinien nastąpić na koniec lutego i w pierwszej dekadzie marca.

Uprawa z dymki, czyli ta najpopularniejsza, jest jednocześnie najstarszą metodą uprawy cebuli. Najważniejszą zaletą będzie największa tolerancja na niesprzyjające warunki klimatyczne i glebowe. Pozwala na wcześniejszy zbiór cebuli o około 4-6 tygodni w porównaniu do uprawy z siewu.

Co ważne, uprawa cebuli z dymki jest dwuetapowa. W pierwszym roku uzyskuje się małe cebulki (dymki), które wsadzamy do ziemi w drugim roku i rosną do rozmiarów klasycznej cebuli.

Kiedy sadzić dymkę do gruntu? Zabieramy się za to wiosną i to możliwie jak najwcześniej, gdy pozwala pogoda. Na ogół będzie to koniec marca i początek kwietnia. Sadzimy małe cebulki dość płytko, szyjką zaledwie pół centymetra pod powierzchnią ziemi.

Obok jakich roślin sadzić cebulę? Dobre sąsiedztwo to ważna sprawa

Cebula wzajemnie będzie dobrze funkcjonowała z kapustą, koprem, ogórkiem, porem, burakiem marchewą i sałatą. Dobrą sąsiadką może być także dla cukinii, cykorii, pomidora czy truskawek. Posłuży jej towarzystwo pietruszki i rzodkiewki. Niekorzystnie zaś wpłynie na fasolę i groch.

Trzeba zadbać o samo stanowisko, na którym będzie rosła cebula. Poza żyzną glebą ważne jest to, jakie warzywa rosły wcześniej w danym miejscu. Mowa o względach fitosanitarnych, czyli zapobieganiu zagrożeniom - chorobom i szkodnikom.
Cebuli nie powinniśmy uprawiać po sobie ani po innych warzywach cebulowatych (czosnek, por, szczypiorek czy siedmiolatka).

W tym samym miejscu mogą rosnąć nie częściej niż co 4 lata. W glebie mogą namnożyć się groźne choroby i szkodniki (biała zgnilizna i głownia cebuli, ze szkodników: niszczyk zjadliwy i śmietka cebulanka).

Jak sadzić cebulę dymkę? Sposoby na dorodne zbiory

Cebula ma płytki system korzeniowy, a to sprawia, że jest wrażliwa na niedobór wody w glebie i to w każdej fazie wzrostu. Przesuszenie gleby jest szczególnie groźne w czasie wschodów oraz intensywnego przyrostu cebul, czyli w przypadku cebuli z siewu wiosennego od połowy czerwca do końca lipca. Dlatego trzeba pamiętać o regularnym nawadnianiu warzywnika, gdy jest taka potrzeba.

Susza sprawi, że cebuli będzie mniej (nie wszystkie posiane wzejdą), a te, które urosną, zbierzemy mniejsze. Z kolei deszczowa pogoda pod koniec wegetacji może opóźnić dojrzewanie cebuli oraz pogarsza jej jakość i trwałość przechowalniczą.

Cebula najlepiej rośnie na glebach żyznych, próchnicznych, niezaskorupiających się. Takich, które dobrze zatrzymują wilgoć, ale nie podmokłych czy piaszczystych.

Więcej wskazówek znajdziesz w galerii ---> Poznaj wskazówki dobrej uprawy cebuli

Ozima uprawa cebuli. Kiedy siać dymkę, żeby zbierać cebulę w maju?

Jeśli zbiory cebuli chcemy mieć szybko, powinniśmy postawić na uprawę ozimą, jednak trzeba zaznaczyć, że nie wszędzie będzie możliwa. To jednak nie oznacza, że cebulę siejemy jesienią, jak w przypadku czosnku.

Nasiona cebuli wysiewa się do gruntu w drugiej połowie lata, czyli najczęściej jest to sierpień. Dzięki takiemu terminowi siewu cebula jest gotowa do zbioru już na przełomie maja i czerwca, zatem pod koniec wiosny (1-2 miesiące wcześniej niż tej sadzonej wiosną).

Aby łamiący się szczypior, sygnał dojrzałości zbiorczej obserwować już pod koniec maja albo na początku czerwca, powinniśmy wybrać do siewu najwcześniejsze dostępne odmiany cebuli. Jeśli wiosna zaczyna się wcześnie i jest ciepła, pierwsze zbiory możemy poczynić nawet w połowie maja.

Ozima uprawa cebuli to jednak nie tylko duża zaleta wczesnego zbioru. Jeśli zima jest bezśnieżna i mroźna (-15 stopni), warzywo może wymarznąć. Zimową uprawę można przykryć przed mrozami włókniną polipropylenową i utrzymywać do wiosny, najlepiej do kwietnia, zależnie od pogody.

Zimowej uprawie cebuli sprzyja łagodna zima i okrywa śniegu. W Polsce będzie to część nad Bałtykiem, rejony zachodnie i zachodnio-południowe.

Termin siewu cebuli ozimej. Eksperci Państwowego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w metodyce obowiązującej od 2024 roku wskazują:

Powinien być tak dobrany, aby przed nastaniem zimy (połowa/koniec listopada) rośliny wytworzyły 3-4 liście i miały średnicę szyjki 5-8 mm. Tak wyrośnięta cebula odznacza się dobrą mrozoodpornością i szybkim wzrostem w okresie wiosennym. W warunkach klimatycznych Polski optymalny termin siewu cebuli ozimej mieści się pomiędzy 10 a 25 sierpnia. Sposób i norma wysiewu są podobne jak przy uprawie z wiosennego wysiewu.

Źródła: Metodyka integrowanej produkcji cebuli, Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa, 2020; Dobre sąsiedztwo roślin - pratyczne porady, KPODR w Minikowie, WFOŚiGW w Toruniu, 2020

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak sadzić cebulę dymkę? Termin jest ważny, żeby osiągnąć dobre zbiory. Można też sięgnąć po nasiona - Strefa Agro

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska