Jak wynika z najnowszych statystyk Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, tylko w czasie tegorocznych wakacji (od 24 czerwca do 31 sierpnia br.) w polskich górach, od Sudetów po Bieszczady, GOPR interweniował 614 razy.
Wakacje w górach to nie tylko piękne widoki, ale również ryzyko wystąpienia wypadku. Jednak Polacy coraz częściej decydują się na przesunięcie urlopu na wrzesień, październik, a nawet listopad – miesiące, którym towarzyszy bardziej kapryśna aura, niższe temperatury i wcześniej zapadający zmrok, ale również mniejsze obłożenie popularnych miejscowości turystycznych, a co się z tym wiąże – większa dostępność ofert i niższe ceny. Pogoda w najbliższy weekend będzie bardzo dobra, więc szlaki górskie zapełnią się.
>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<
Jak się przygotować na jesienny urlop w górach, aby nie zawyżać statystyk GOPR? Ratownicy zachęcają do odkrywania uroków polskich gór, ale przypominają o konieczności odpowiedniego przygotowania do wypraw, nawet tych po najłatwiejszych szlakach.
Na stronach GOPR - https://www.gopr.pl/poradnik/wskazowki-dla-turystow - turyści znajdą wszystkie potrzebne informacje, które pomogą w odpowiednim zaplanowaniu wyprawy. Podstawowe informacje, które powinny zostać zebrane to:
- · przebieg szlaku turystycznego, którym będziemy się kierować - czy stokiem leśnym, grzbietami czy halami itp.,
- · sieć schronisk turystycznych,
- · czas marszu od planowanego punktu wyjścia do punktu docelowego,
- · lokalizacja obiektów, które mogą stanowić awaryjne schronienie na szlaku w przypadku załamania się pogody - szałasy, schrony, koleby, leśniczówki itp.,
- · drogi odwrotu, jeżeli podejmiemy decyzję o skróceniu naszej wędrówki (deszcz, mgła, burza),
- · wysokość nad poziomem morza (n.p.m.), na jaką będziemy musieli podejść i wędrować oraz różnice wzniesień na podejściach i zejściach w czasie wędrówki.
Turyści planujący wyjazd w góry nie powinni zapomnieć także o zabraniu wszystkich potrzebnych rzeczy - głównie odpowiedniego ubrania i butów. Nawet jeśli prognoza pogody wskazuje na ciepłe dni, należy pamiętać, że jesienne ranki i wieczory, zwłaszcza w górach są już bardzo zimne. Dodatkowo należy zaopatrzyć się w mapę lub przewodnik po okolicy, w którą się wybieramy. Nie należy polegać tylko na mapach w telefonie. W górach, szczególnie tych wysokich, może zdarzyć się brak połączenia z siecią. Dlatego warto mieć przy sobie mapę, na którą w razie konieczności będziemy mogli spojrzeć.
Ratownicy górscy podkreślają, że najwięcej wypadków w górach związanych jest z nieostrożnym zachowaniem, co prowadzi do złamań, zwichnięć i skręceń kończyn. Jednak wiele osób przecenia też swoje możliwości kondycyjne, co często prowadzi do wyczerpania, omdleń, a nawet kłopotów z sercem. W takich sytuacjach turyści także zwracają się do GOPR o pomoc.
Pogoda na dzień (12.10.2017) | KUJAWSKO-POMORSKIE
Źródło: TVN Meteo Active/x-news