owieka.
Kto może wnieść skargę?
Skargę do Trybunału może wnieść każdy obywatel indywidualnie. Zanim zostanie wniesiona skarga, skarżący powinien wykorzystać w kraju wszystkie przysługujące mu możliwe środki odwoławcze.
Aby skarga nie została odrzucona, trzeba ją wnieść w ciągu sześciu miesięcy od wydania prawomocnego orzeczenia lub ostatecznej decyzji w sprawie.
Musi być zasadna
Skarga może zostać złożona w języku ojczystym osoby skarżącej się. Zanim zostanie zarejestrowana i otrzyma swój numer, sprawdza się jej treść i ocenia, czy jest uzasadniona.
Gdy uzna się, że spełnia wymogi formalne, wówczas szef kancelarii przesyła skarżącemu formularz do wypełnienia.
Skarga będzie uznana za przyjętą, wówczas gdy otrzyma numer i zostanie zarejestrowana. Następnie rozpoczyna się jej rozpatrywanie przez Trybunał.
Skargę do Trybunału składa się na specjalnym formularzu, który należy dokładnie wypełnić.
W razie reprezentowania osoby skarżącej np. przez adwokata lub innego reprezentanta trzeba podać te informacje oraz załączyć podpisany formularz pełnomocnictwa.
W drugiej części formularza podaje się informacje dotyczące stanu faktycznego. Opisuje się tam wydarzenia w takiej kolejności, w jakiej wystąpiły. Trzeba również podać daty zdarzeń.
Z kolei w trzeciej części formularza skarżący musi wyjaśnić, jakie przepisy Konwencji Praw Człowieka i Podstawowych Wolności stanowią podstawę wysuwanych zarzutów.
W części czwartej należy przedstawić środki odwoławcze, które już wykorzystano. Ponadto należy wskazać, czy istniały inne możliwości odwoływania się, a jeżeli ich nie wykorzystano, wówczas powinno się podać z jakiego powodu.
ŚRODKI ODWOŁAWCZE
Zanim skarżący wniesie skargę, powinien w kraju wykorzystać drogę sądową, czyli od orzeczenia sądu I instancji odwołać się do sądu II instancji. W sprawach, w których jest to możliwe powinien skorzystać z kasacji. Natomiast w sprawach administracyjnych skarżący powinien odwołać się do organu II instancji, a następnie wystąpić ze skargą do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Natomiast w piątej części formularza skarżący składa oświadczenie dotyczące swoich żądań, określa także roszczenie w zakresie zadośćuczynienia
W części szóstej trzeba złożyć oświadczenie o postępowaniu przed innymi organami międzynarodowymi. Chodzi o to, czy te same zarzuty były przedstawiane innym organom międzynarodowym do zbadania. Gdyby takie postępowanie się toczyło, wówczas trzeba podać informacje na jego temat oraz dołączyć kopie decyzji i innych dokumentów.
ADRES
European Court of Human Rights Council of Europe 67075 Strasbourg Cedex France
Do skargi dołącza się kopie wszystkich wyroków i decyzji z uzasadnieniem. Wykaz tych dokumentów podaje się w części siódmej formularza.
Skargę należy własnoręcznie podpisać w części ósmej formularza. Gdyby podpisał ją przedstawiciel skarżącego, to wówczas musi dołączyć do skargi pełnomocnictwo podpisane przez skarżącego.
CO POWINNA ZAWIERAĆ SKARGA?
- dane osobowe skarżącego,
- nazwę państwa, przeciwko
któremu została wniesiona,
- fakty i argumenty skarżącego,
- oświadczenie o spełnieniu wymagań do wniesienia skargi,
- dane przedstawiciela skarżącego,
- wskazanie żądania,
- wskazanie, w jakim języku skarżący chce otrzymać orzeczenie,
-oświadczenie o tym, że sprawą nie zajmował się inny organ międzynarodowy.