Jak sprawdzić samochód po numerze VIN?

Materiał informacyjny GEBUKO
Każdy samochód w Europie posiada swój indywidualny numer VIN, czyli seryjny kod nadawany przez producenta. Na jego podstawie możemy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o konkretnym pojeździe, a nawet sprawdzić historię jego szkód oraz zarejestrowane przebiegi. Dostęp do tych informacji jest możliwy dzięki rozwojowi nowoczesnych technologii, dzięki którym konsument może sprawdzić historię pojazdu za pomocą kilku kliknięć. Jak to zrobić?

Numer VIN (Vehicle Identification Number) to unikalny kod identyfikacyjny każdego samochodu. Jest to sekwencja 17 znaków składająca się z liter i cyfr – z wyłączeniem liter I, O oraz Q. Na podstawie numeru VIN możemy wyczytać najważniejsze informacje na temat pojazdu, takie jak nazwa producenta i modelu, rok i miejsce produkcji, a także specyfikacje dotyczące silnika i wyposażenia.

VIN jest wykorzystywany także do identyfikacji pojazdu przy rejestracji, ubezpieczeniu, serwisowaniu i innych procedurach związanych z jego użytkowaniem. Jest to kluczowe narzędzie w śledzeniu historii pojazdów oraz w zwalczaniu kradzieży samochodów. Z baz identyfikacyjnych korzystają zarówno służby mundurowe, jak również mechanicy. W internecie dostępne są także strony, gdzie dowolny numer VIN może sprawdzić każdy kierowca.

Gdzie sprawdzić auto po VINie?

Sprawdzenie samochodu po numerze VIN jest możliwe m.in. w serwisie www.historiaszkod.pl. Firma ta oferuje za pośrednictwem internetu przeszukanie największej bazy szkód w Europie i USA w celu weryfikacji historii danego samochodu. Co ważne, wstępne sprawdzenie auta po VINie jest całkowicie bezpłatne – zapłacimy tylko wtedy, gdy zechcemy pobrać szczegółowy raport. Koszt wygenerowania takiego dokumentu to 59,99 zł brutto. Płatność możemy zrealizować za pomocą bramki internetowej, a na maila oprócz raportu otrzymamy także fakturę VAT. Wszystko sprawnie, przejrzyście i w pełni legalnie.

Jak sprawdzić historię pojazdu po VINie?

Do sprawdzenia auta po VINie potrzebny nam będzie… wspominany kod! Numer VIN można znaleźć w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, w rubryce oznaczonej literą E oraz na wybranych elementach karoserii. Jeśli już go mamy, wystarczy, że wejdziemy na stronę www.historiaszkod.pl i w odpowiedniej rubryce wpiszemy pożądaną sekwencje liter i cyfr. W ciągu kilku sekund otrzymamy informację, czy w bazie danych dostępne są informacje o jakichkolwiek uszkodzeniach. Jeżeli otrzymamy wiadomość, że jest to pojazd z odnotowanymi szkodami – wówczas możemy wybrać jeden z raportów zawierających informacje o wspomnianych uszkodzeniach. Inwestując zaledwie 59,99 zł poznamy wartość szkód, jakie przeszedł pojazd, daty oraz miejsca uszkodzeń, a także dowiemy się, jaka jest chronologia pojazdu oraz czy zostały zaraportowane przebiegi. Pozyskane informacje są nie tylko cenną kartą przetargową przy negocjacji ceny. Zdobyta wiedza może uchronić nas przed nietrafionym zakupem, za którym będą szły kolejne wydatki. Dokument zawiera także pytania, które warto zadać sprzedającemu już na etapie rozmowy telefonicznej. Jeżeli sprzedawca nie chce nam udostępnić numeru VIN – powinniśmy poważnie zastanowić się nad jego intencjami.

Każdy kierowca, który ceni sobie bezpieczeństwo powinien zdecydować się na sprawdzenie auta po VIN przed podjęciem decyzji zakupowej. Pamiętajmy, że mimo nieustannych kontroli służb, na rynku nie brakuje oszustów, którzy tylko czyhają na nasze oszczędności. Może się zdarzyć, że pojazd, który na pierwszy rzut oka wygląda bardzo dobrze, tak naprawdę nadaje się już tylko na złom. Sprawdzenie samochodu po VIN oraz wnikliwe oględziny dają szansę na uniknięcie tego typu sytuacji. To doskonały wybór dla osób, które kierują się wiedzą i rozsądkiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska