Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak wyglądał Toruń przed wiekami?

Wojciech Giedrys
Archeolodzy odkopali m.in. XIX-wieczną studzienkę, a także ceramikę oraz skóry z XIV w.
Archeolodzy odkopali m.in. XIX-wieczną studzienkę, a także ceramikę oraz skóry z XIV w. fot. Lech Kamiński
Irlandzka Grupa Inwestycyjna, która postawi centrum handlowo-usługowo-biurowy przy Szosie Chełmińskiej, stworzy wystawę znalezisk archeologicznych z tego terenu.

Na ogromnej działce za Uniwersamem, na której powstanie kompleks Irlandczyków, obecnie trwają badania archeologiczne. W sumie objęły one obszar o powierzchni ok. 13 tys. m kw. Do tej pory w naszym mieście nie było badań na tak szeroką skalę. Zespołem archeologów kieruje Lidia Grzeszkiewicz-Kotlewska, która w naszym mieście wykonała już ok. 800 wykopów m.in. na Rynku Staromiejskim i Nowomiejskim, Zamku Dybowskim czy pod prezbiterium kościoła św. Janów.

- Wykopy ruszyły od północno-zachodniej części tego terenu - mówi Grzeszkiewicz-Kotlewska. - Będziemy je prowadzić pasami w kierunku multipleksu.
Jak dotąd archeolodzy wykopali wiele naczyń i skór pochodzących z okresu między XIV a XVIII w. Wśród nich są fragmenty naczynia kamionkowego z XIV w. importowanego z terenu Niemiec oraz XVIII-wieczne fajanse. Badacze natknęli się również na fragmenty XIX-wiecznej studzienki oraz ściany i fundamenty willi z tego okresu, która została wyburzona w XX w.

Jak Toruń wyglądał przed wiekami?

Dzięki badaniom dowiemy się, jak w przeszłości wyglądała ta część miasta. Na fragmencie terenu - od ul. Gałczyńskiego - przed wiekami były ogrody, gdzie uprawiono m.in. owoce i warzywa. Okazuje się, że na obszarze obecnego rynku, przed setkami lat była stroma wydma, która została ostatecznie zniwelowana. Być może właśnie stamtąd pozyskiwano piasek, który został wykorzystany przy budowie toruńskich fortyfikacji.

- Spodziewam się, że najcenniejsze rzeczy znajdziemy na terenie między bankiem a Uniwersamem - mówi Grzeszkiewicz-Kotlewska. - Mogą tam być fragmenty zabudowań średniowiecznego szpitala, który funkcjonował przy kościele św. Jerzego. Pozostałości po leprozorium, które się mieściło się w tej okolicy, a także zbiorową mogiłę, znalazłam podczas poprzednich badań na terenie obecnego Cinema City oraz skrzyżowania Czerwonej Drogi i Szosy Chełmińskiej.

Wcześniejsze badania sondażowe przeprowadzone pod kierownictwem prof. Wojciecha Chudziaka z UMK wykazały, że na tej działce można się spodziewać warstw kulturowych z okresu rzymskiego, wczesnego i późnego średniowiecza oraz nowożytnego. Być może archeolodzy dotrą tam również do śladów osadnictwa sprzed 2000 lat.

Badania mają potrwać jeszcze dziewięć miesięcy. Budowa kompleksu ruszy więc nie wcześniej niż w sierpniu 2009 r.

- Inwestor dał nam wolną rękę - mówi Grzeszkiewicz-Kotlewska. - Zapowiedział, że jest gotów na negocjacje, jeśli trzeba będzie wydłużyć badania.

Pokażą znaleziska

Jeśli archeolodzy znajdą cenne znaleziska, zostaną one wyeksponowane w centrum IGI, które ma liczyć ok. 50 tys. m kw. powierzchni użytkowej.

Irlandczycy zamierzają stworzyć stałą wystawę znalezionych eksponatów na tym terenie. Inwestycja może kosztować ok. 450 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska